دو رئیس جمهور در یک مسیر/ بایدن و دموکرات‌ها تغییری تاریخی رقم زدند

کدخبر: ۵۳۴۴۴۰
اقتصادنیوز: جو بایدن و حزب دموکرات انتخابات میان دوره‌ای را به گونه‌ای رقم زدند که باید در در کتاب‌های رکورد ثبت شود. با نتایج کنونی، دموکرات‌ها سنا را حفظ کرد‌ند –با تثبیت 50 کرسی- و به نظر می‌رسد که ضرر خالص آن‌ها در مجلس نمایندگان تک‌رقمی باشد.
دو رئیس جمهور در یک مسیر/  بایدن و دموکرات‌ها تغییری تاریخی رقم زدند

به گزارش اقتصادنیوز انتخابات میان‌دوره‌ای قرار بوده که زمان درخشش حزب مخالف باشد. مخصوصا زمانی که تورم در سطح بی‌سابقه‌ای در سال‌های اخیر قرار دارد و اکثریت قریب به اتفاق آمریکایی ها فکر می کنند کشور در مسیر اشتباه قرار دارد. در عوض، بایدن و دموکرات‌ها در موقعیتی قرار دارند که یکی از بهترین انتخابات میان‌دوره‌ای را برای حزب مستقر در کاخ سفید در یک قرن گذشته داشته باشند.

نتایجی بسیار غیرعادی

پس چه اتفاقی افتاده است؟ چنان‌که سی‌ان‌ان گزارش داده، کاملاً واضح است که رای دهندگان، نامزدهای جمهوری خواه را به دلیل مسائلی مانند مخالفت با حق سقط جنین و ارتباط نزدیک با رئیس جمهور سابق دونالد ترامپ بسیار افراطی می دانستند و از این رو آن‌ها را در مورد تنبیه قرار دادند.

با این حال، نتایج انتخابات بسیار غیرعادی بود. کتاب رکوردها را که مرور کنیم، متوجه می‌شویم که از سال 1922، تنها سه مورد وجود داشته است که طی انتخابات میان‌دوره‌ای، حزب رئیس جمهور هیچ کرسی سنا را از دست نداده و کم‌تر از 10 کرسی مجلس را در اولین انتخابات میان دوره‌ای ریاست جمهوری‌اش از دست داده است.

همه آنها -1934، 1962 و 2002- دستاوردهای بزرگی برای حزب رئیس‌جمهور و از استثنائات هستند که نشان می‌دهد حزبی که کاخ سفید را کنترل می‌کند معمولاً در انتخابات میان دوره‌ای کرسی‌های خود را از دست می‌دهد.

عملکرد امسال دموکرات‌ها در سطح ایالتی هم درخشان بوده است. این دوره تنها انتخابات میان‌دوره‌ای از سال 1934 بوده است که در آن مجموع فرماندارهای حزب رئیس جمهور افزایش یافته است.  نکته عجیب در مورد امسال (با فرض اینکه روند فعلی ادامه داشته باشد) این است که بایدن به نسبت نامحبوب است. رضایت از او در نظرسنجی‌ها 44 درصد و محبوبیت او 41 درصد بوده است.

ما هیچ نظرسنجی از سال 1934 نداریم، امّا با توجه به اینکه فرانکلین روزولت دو پیروزی قاطع پیش و پس از آن انتخابات کسب کرده بود می‌توان حدس زد که احتمالاً بسیار محبوب بود. نظرسنجی از سال 1962 و 2002 نشان می دهد که روسای جمهور وقت (به ترتیب جان اف کندی و جورج دبلیو بوش) محبوبیت بالای 60 درصد داشته اند.

مشکل نامزدی جمهوری‌خواهان

توانایی دموکرات‌ها در تغییر دادن پیش‌بینی‌ها در سال جاری با این موضوع شروع می شود که جمهوری خواهان چه کسانی را برای انتخابات ایالتی نامزد کرده‌اند. تحلیلگران خاطرنشان کرده بودند که جمهوری‌خواهان در محبوبیت نامزدها مشکل دارند. نظرسنجی‌های قبل از انتخابات نشان داده بود که جمهوری خواهان در همه رقابت های کلیدی دارای امتیاز مطلوبیت خالص منفی هستند. دموکرات‌ها تقریباً در تمام رقابت‌های کلیدی از رقبای خود محبوب‌تر بودند. بسیاری از این جمهوری‌خواهان توسط ترامپ تبلیغ شده بودند و (حداقل در مقطعی) گفته بودند که معتقدند او در انتخابات 2020 پیروز شده است.

msg-1546220101-80

نظر سنجی‌ها نیز مشکل محبوبیت نامزدهای دموکرات را تایید می‌کنند. بیش‌تر نظر سنجی شوندگان گفته‌اند که دیدگاه‌های نامزد جمهوری‌خواه بیش از حد افراطی است. این را در انتخابات فرمانداری نیز می بینیم. جمهوری خواهان انکار کنندگان انتخابات 2020 را برای فرمانداری در تعدادی از ایالت‌های نوسانی جمهوری‌خواه نامزد کردند و پیش بینی نمی‌شود که هیچ یک از آنان برنده شوند.

شاید عدم موفقیت این نامزدهای حزب جمهوری خواه نباید تعجب آور باشد، چراکه حدود 60 درصد از رأی دهندگان - چه در نظرسنجی های پیش از انتخابات و چه در نظرسنجی های خروجی – گفته‌اند که بایدن به طور قانونی انتخاب شده است.

با این حال، به نظر می‌رسد دموکرات‌ها در انتخابات میان‌دوره‌ای سال 2022 به دستاوردی باورنکردنی دست یافته‌اند، به‌ویژه با توجه به اینکه نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که بایدن تا چه حد نامحبوب است. آخرین رؤسای ‌جمهور دموکرات با رتبه محبوبیت هم‌رده با بایدن در اولین انتخابات میان دوره‌ای خود (بیل کلینتون در سال 1994 و باراک اوباما در سال 2010) شاهد کاهش خالص بیش از 50 کرسی مجلس نمایندگان، حداقل پنج کرسی سنا و حداقل پنج فرمانداری بودند.

دو رئیس جمهور در یک مسیر

البته  نامزدهای بد سنا یا فرمانداری تنها دلیلی نبود که جمهوری‌خواهان انتخابات میان‌دوره‌ای ناامیدکننده داشتند. در سطح ملی، دو رئیس جمهور در کانون توجه قرار دارند: رئیس جمهور فعلی (بایدن) و رئیس جمهور سابق (ترامپ). بر اساس نظرسنجی‌ها، تغییرات امتیاز محبوبیت هر دو نفر منفی بوده‌است.

این که یک رئیس جمهور فعلی و یک رئیس جمهور سابق داریم که هیچ یک محبوب نیستند، غیرعادی نیست. هم اوباما و هم جورج دبلیو بوش قبل از انتخابات میان دوره ای 2010 محبوبیت نداشتند. چیزی که غیرمعمول است این است که از 18 درصدی که در نظرسنجی‌های خروج، نه درباره‌ی بایدن و نه ترامپ نظر مثبتی داشتند ، 40 درصد از آنها به دموکرات‌ها رأی داده‌اند. در واقع مخالفت با ترامپ به حدی بوده است که مخالفت با بایدن را خنثی کرده است.

در سال 2010، نظرسنجی سی‌ان‌ان در ماه سپتامبر نشان داد که تنها 21 درصد از کسانی را که نه بوش و نه اوباما را مثبت می‌دیدند به دموکرات‌ها رای داده بودند. دلیل تفاوت بین 2010 و 2022 کاملاً واضح است. قبل از انتخابات اشاره شده بود که ترامپ بیشتر از بایدن در گوگل سرچ می‌شد (یعنی رئیس جمهور سابق در ذهن رأی دهندگان بود) درحالی که در سال 2010 بوش به اندازه اوباما جستجو نمی شد.

دیدگاه رای دهندگان: اول سقط جنین

مسلماً آنچه واقعاً این میان ترم را منحصربفرد می‌کرد مسئله‌ی سقط جنین بود. علیرغم تورم بالا، تنها 31 درصد از رای دهندگان در نظرسنجی خروجی گفته بودند که این مهم ترین موضوع در رای آن‌ها است. 27 درصد گفتنه بودند که سقط جنین مسئله‌ی اصلی آن‌هاست، و این رای دهندگان طبیعتاً نامزدهای دموکرات را برای کنگره انتخاب کردند.

msg-1546220101-81

این واقعیت که رای دهندگانی که اولویتشان مسئله‌ی سقط جنین بود اکثراً دموکرات ها را انتخاب کردند، منطقی است زیرا 60 درصد از پاسخ دهندگان به نظرسنجی خروجی گفته‌بودند که این رویه پزشکی باید در همه یا بیشتر موارد قانونی باشد.

 

وقتی همه را کنار هم بگذارید، به نظر می‌رسد بایدن و دموکرات‌ها کاری را انجام داده‌اند که دیگران در دوره‌های قبلی تلاش کرده و شکست خورده‌بودند: آن‌ها انتخابات را از عملکرد رئیس جمهور جدا کردند و به رفراندومی میان دو حزب تبدیل کردند.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید