رئیسی: شایعه‌پراکنان همچون منافقین هستند/ آرایش مناسب با جنگ رسانه‌ای وجود ندارد

کدخبر: ۵۳۵۳۳۸
رئیسی گفت: کار کسانی که در زمینه اطلاع‌رسانی فعالیت می‌کنند هم عمل و هم عکس‌العمل است، کنش‌گری فعال یا حرکت انفعالی دو کار متفاوت است. اگر چیزی در اذهان شکل بگیرد و بخواهید پاسخ آن را بدهید کار سختی است. اولین و جامع‌ترین روایت را شما باید بیان کنید.
رئیسی: شایعه‌پراکنان همچون منافقین هستند/ آرایش مناسب با جنگ رسانه‌ای وجود ندارد

به گزارش اقتصادنیوز، حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور کشورمان صبح امروز (پنجشنبه ۲۶ آبان ماه) در همایش ملی جهاد تبیین که در مرکز همایش‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی برگزار شد، گفت: آنچه ما در فرهنگ اسلامی از جهاد تبیین که سخن حکیمانه رهبری در مقطعی بیان فرموده‌اند و تاکید کرده‌اند جهاد تبیین است.

وی تصریح کرد: طبق بیان قرآن شایعه‌پراکنان و دروغ‌پردازان همچون منافقین و کافرین هستند. دروغ‌پردازان و شایعه‌پراکنان، کسانی که می‌خواهند ادراک و شناخت را آن طور که خودشان می‌خواهند رقم بزنند و جنگ شناختی به راه می‌اندازند و اینها مانند منافقان است.

بی تفاوتی رئیسی به اعتراضات سیستان و بلوچستان/ نگاهی به عملکرد دولت در بحران ها

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از خبرگزاری ها بخوانید؛

* ایجاد ادراک صحیح اهمیت بساری دارد، این افراد سعی دارند خوب را بد و بد را خوب جلوه دهند؛ می‌خواهند ادارک‌ها را عوض کنند، نقاط ضعف را بزرگ جلوه دهند و نقاط قوت را کوچک‌سازی کنند و آنها را کم‌ها نشان دهند. این همان جنگ رسانه‌ای است که امروز با آن مواجه هستیم. باید متناسب با این جنگ آرایش را ایجاد کرد؛ اما امروز آرایش مناسب با این جنگ وجود ندارد. آرایش متناسب این جنگ در نیروی انسانی آگاه، سمت‌گیری، اقدام به موقع، سخن هنرمندانه، نفوذ در مخاطب و مخاطب‌شناسی است.

استقبال روزنامه اصولگرا از اظهارات خاتمی درباره اعتراضات /چرا احمدی نژاد و ناطق نوری سکوت کرده‌اند؟

*{با تاکید بر ضرورت جهاد تبیین}: ۴۳ سال جهاد، دفاع ایستادگی، اقدامات خلاقانه و ابتکاری، پیشرفت‌های بسیار در حوزه علم و فناوری که باید برای تنویر افکار عمومی بیان می‌شد، در زمان خود انجام نشد و دشمن برخی گره‌های ذهنی را ایجاد کرد. همین گره‌های ذهنی به یک ادراک نادرست تبدیل شد و این ادراک نادرست به تصمیم ناصحیح و اعمال ناشایست منجر شد. اول گره بود، بعد باور شد و بعد از آن به تصمیم و اراده و جلوه‌های بعدی تبدیل شد.

*{ با طرح این سوال که چه کسانی باید این گره ذهنی را برطرف کنند؟}: افراد مطلع باید این گره‌های ذهنی را باز کنند. روابط عمومی‌ها پل میان مردم و مسئولان هستند. این پُل دو طرفه است، یعنی هم سخنان مردم را به مدیران و هم سخنان مدیران را به مردم انتقال می‌دهد. هم سیاست‌های مصوب را برای مردم تبیین کنند و هم سوالات مردم را برای مسئولان بازگو کنند. این پُل ارتباطی باید به خوبی عمل کند. برای انجام وظیفه خود ابزارهای خاصی نیاز دارد.

* کار کسانی که در زمینه اطلاع‌رسانی فعالیت می‌کنند هم عمل و هم عکس‌العمل است، کنش‌گری فعال یا حرکت انفعالی دو کار متفاوت است. اگر چیزی در اذهان شکل بگیرد و بخواهید پاسخ آن را بدهید کار سختی است. اولین و جامع‌ترین روایت را شما باید بیان کنید.

*{ با اشاره به اینکه هنر در روایت‌گری است}: اولین، جامع‌ترین، قانع‌کننده‌ترین و گویاترین روایت باید از سوی مسئولان روابط عمومی‌ها صورت بگیرد. در غیر این صورت کار سخت و پرزحمت خواهد بود. اگر دیگران روایت اول را در دست داشته باشند، کار شما واکنشی و انفعالی خواهد بود.

* روابط‌عمومی‌ها و رسانه‌ها هم عمل و هم عکس‌العمل، هم دفاع و هم تهاجم، هم حرکتی پیشگیرانه و هم حرکتی پیشتازانه هستند. این کار بسیار هنرمندانه است.

* بنابراین باید خطاب به مدیران گفت که در به کار گیری نیروهای ارزشمند، هنرمند و قوی در رسانه و روابط عمومی مسیر را با سختی مواجه نکنند، مسیر به کارگیری نیروهای کارآمد، هنرمند و متعهد در حوزه‌های روابط عمومی و رسانه‌ای باید سهل و آسان شود.

* در جهاد تبیین از دشمن شناخت پیدا و شرایط فائق آمدن بر آن حاصل می‌شود، همانطور که مقام معظم رهبری هم بارها تاکید کردند، نیاز امروز جامعه و کشور جهاد تبیین است. جهادگر باید توانایی‌ها و رسالت خود را ببیند و از طرفی با ظرفیت‌های دشمن هم آشنا شود تا اقدامات خود را متناسب کند.

* دشمن سعی می‌کند تا نقاط قوت را کوچک نشان دهد و در نقاط ضعف بزرگنمایی کند پس باید متناسب با همین جنگ و نیازهای آن، آرایش خودمان را تعریف کنیم.

*{ با اشاره به حوادث اخیر نیز}: خیلی‌ها در قضایای اخیر به وظیفه‌شان عمل نکردند، خیلی از خواص در قضایای اخیر مردود شدند و وظیفه قانونی، شرعی، اخلاقی و انقلابی خودشان را در تنویر افکار عمومی انجام ندادند.

 

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از حال و هوای بازار ارز و سکه تهران؛

    اقتصادنیوز: قیمت سکه امامی که روز پنجشنبه هفته قبل مسیر افزایش را دنبال کرده بود در اولین روز پاییز ۱۴۰۲ از ریل صعود…

کارگزاری مفید