واکنش ایران به حذف از کمیسیون مقام زن سازمان ملل

کدخبر: ۵۴۱۷۷۴
اقتصادنیوز: سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران پیش‌نویس قطعنامه E/۲۰۲۳/L.۴ برای پایان دادن به عضویت ایران در کمیسیون مقام زن را قاطعانه رد و به شدت محکوم می‌کند.
واکنش ایران به حذف از کمیسیون مقام زن سازمان ملل

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، امیر سعید ایروانی در جلسه بررسی پیش‌نویس قطعنامه E/۲۰۲۳/L.۴ تحت عنوان «پایان دادن به عضویت جمهوری اسلامی ایران در کمیسیون مقام زن برای باقی دوره ۲۰۲۲-۲۰۲۶ عضویت آن» ذیل دستورکار ۱۹(a) پیشرفت زنان در شورای اجتماعی و اقتصادی سازمان ملل (اکوسوک) نیویورک، به تشریح مواضع ایران در مخالفت با پیش نویس مذکور پرداخت.

بسم الله الرحمن الرحیم

خانم رئیس،

امروز، شاهد یکی دیگر از سیاست‌های خصمانه آمریکا در قبال مردم ایران به ویژه زنان ایرانی که تحت عنوان دفاع از حقوق بشر و در قالب "سیاست حذف کردن" که مختص ایالات متحده و متحدانش می باشد، هستیم.

آمریکا و متحدانش در سرنگونی چندین دولت مشروع به دو روش آشکار و پنهان مشارکت و دخالت داشته اند. اگر نتوانند دولت دست‌نشانده خود را به قدرت بازگردانند، کودتایی به راه خواهند انداخت، اگر قادر به متوقف کردن پیشرفت شما در علم، فناوری و انرژی هسته ای نباشند، دانشمندان شما را ترور خواهند کرد. اگر از اطاعت یا سر خم کردن در برابر سیاست‌های ظالمانه آنها امتناع کنید، آنها اقدام به اعمال فشارهای حداکثری و تحمیل تحریم‌های غیرقانونی حتی بر حوزه دارویی خواهند کرد، و اگر نتوانند از پیوستن شما به یک نهاد بین المللی جلوگیری کنند، هر کاری که برای خاتمه دادن به عضویت شما در آن نهاد لازم باشد انجام خواهند داد.

تمامی این سیاست‌ها که تقریباً ۴۰ سال علیه جمهوری اسلامی ایران اجرا شده، با قصد جلوگیری از پیشرفت ایرانیان، به‌ویژه زنان و دختران ایرانی می‌باشد.

خانم رئیس،

موضوع کاملا روشن است. جمهوری اسلامی ایران از طریق انتخاباتی شفاف و دموکراتیک و با حمایت گروه آسیا و اقیانوسیه با کسب ۴۳ رای از میان ۵۴ کشور عضو اکوسوک به عضویت کمیسیون مقام زن درآمده است.

درخواست ایالات متحده کاملاً غیرقانونی است زیرا اعضای اکوسوک کاملاً آگاه هستند که هیچ سابقه‌ای در رویه کار این شورا برای خاتمه دادن به مشارکت یک عضو منتخب در کمیسیون کارکردی آن وجود ندارد و همچنین آیین کار مربوطه نیز از این اقدام پشتیبانی نمی‌کند.

با این وجود، یکی از اعضا – یک عضو قلدر که به دلیل نافرمانی از منشور سازمان ملل متحد و قوانین بین‌الملل بد نام است – قصد دارد درخواست غیرقانونی خود مبنی بر پایان دادن به عضویت یک عضو منتخب از کمیسیون را تنها بر اساس ادعاهای بی‌اساس و استدلال‌های ساختگی و با استفاده از روایت‌های جعلی و ساختگی دنبال نماید که به نوبه خود نه تنها منجر به ایجاد سابقه‌ای خطرناک در کار اکوسوک می‌شود بلکه حاکمیت قانون را در سیستم سازمان ملل تضعیف می‌نماید.

خانم رئیس،

این اقدام غیرقانونی آمریکا در قبال ایران با توجه به خصومت دیرینه آن با مردم کشورم به هیچ وجه غیرمنتظره نیست، اما در صورتی که چنین تصمیمی عملی شود، برای یکپارچگی سیستم سازمان ملل به شدت خطرناک خواهد بود. اقدام ایالات متحده با روح و متن منشور سازمان ملل، به ویژه یکی از اصول بنیادین آن مبنی بر برابری حاکمیتی کشورها در عضویت از طریق مشارکت معنادار و برابر آنها در همه مجامع چندجانبه‌گرا که به عنوان ستون اصلی چندجانبه‌گرایی و سیستم سازمان ملل متحد شناخته می‌شود، در تضاد است. این رفتار غیرقانونی آمریکا همچنین ممکن است منجر به ایجاد سابقه‌ای ناصواب با عواقب بسیار گسترده شود.

خانم رئیس،

این درخواست صرفاً نمونه بارز دیگری از ریاکاری ایالات متحده است. ایالات متحده برای دستیابی به هدف سیاسی نامشروع خود، سوءاستفاده و منحرف کردن مفاهیم ارزشمندی مانند حقوق‌بشر را به یک رویه استاندارد تبدیل کرده و با استفاده از پلتفرم ها و منابع سازمان ملل به نوعی به آن دست یافته است. وجود قطعنامه پر سابقه‌ای در کمیسیون مقام زن که مصیبت‌های وحشتناک زنان فلسطینی در مناطق تحت اشغال اسرائیل را شناسایی می‌کند، نمونه بارز این استانداردهای دوگانه و ریاکاری است. در حالی که بررسی پیامدهای اشغالگری اسرائیل بر مردم فلسطین در دستورکار اکوسوک نیز قرار دارد، ایالات متحده در مورد نقض حقوق زنان فلسطینی توسط اسرائیل سکوت کرده است.

خانم رئیس،

برای ایالات متحده غیرقابل تحمل است که شاهد حضور فعالانه زنان قوی، پویا، خودکفا و هوشمند ایرانی در زندگی اقتصادی، اجتماعی و سیاسی باشد.

خبر ناامیدکننده‌ای برای ایالات متحده وجود دارد: چه ایران عضو کمیسیون مقام زن باشد و چه نباشد، زنان و دختران ایرانی به طور فعال و مؤثر در بسیاری از مجامع بین‌المللی به مشارکت خود ادامه خواهند داد.

خانم رئیس،

ما قویاً معتقدیم که همه کشورهای عضو باید هر اقدامی که نتیجه فرآیندهای دموکراتیک در سازمان ملل را به خطر انداخته و سابقه‌ای اختلافی و چالشی را در راستای تحقق اهداف سیاسی محدود برخی کشورهای مدعی حمایت از حقوق بشر ایجاد می‌کند، محکوم کند. لذا جمهوری اسلامی ایران پیش‌نویس قطعنامه E/۲۰۲۳/L.۴ را قاطعانه رد و به شدت محکوم می‌کند و از اعضای اکوسوک تقاضا دارد که به این پیش‌نویس رای منفی ارائه دهند.

تیتر یک
  • گزارش «اقتصادنیوز» از بازارهای جهانی؛

    بر اساس آخرین نظرسنجی طلا کیتکونیوز، با رشد بحران بانکی جهانی و تصمیم فدرال رزرو به افزایش بیشتر نرخ بهره، گاوهای…

از دست ندهید
کارگزاری مفید