گفت‌وگوی مهم وزیرخارجه ایران و دبیرکل سازمان ملل

کدخبر: ۵۵۴۴۳۹
اقتصادنیوز:حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران و آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در خصوص برخی تحولات منطقه ای و بین المللی از جمله وقوع زلزله مهیب در سوریه و ترکیه و آخرین وضعیت مذاکره رفع تحریم ها گفت و گو و تبادل نظر کردند.
گفت‌وگوی مهم وزیرخارجه ایران و دبیرکل سازمان ملل

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا ،وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص ابتکار گفت و گوهای منطقه ای دبیرکل سازمان ملل با تاکید بر دکترین سیاست خارجی متوازن دولت ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران از تداوم اینگونه نشست ها و افزایش همکاری های منطقه ای استقبال می نماید.

دکتر امیرعبداللهیان با تاکید بر لزوم افزایش کمک های بین المللی به‌ مردم در مناطق زلزله زده سوریه و ترکیه خاطر نشان کرد: در منطقه زلزله زده ادلب سوریه نیز وضعیت اسف باری وجود دارد زیرا دولت سوریه به این مناطق دسترسی ندارد.

وزیر امور خارجه اظهار کرد: انتظار می رود معاون هماهنگ کننده امور انساندوستانه دبیرکل سازمان ملل متحد به این موضوع اهتمام ویژه ای داشته باشند.

امیرعبداللهیان با اشاره به کمک های انسانی ایران ، آمادگی تهران را برای اعزام تیم های امدادی به منطقه ادلب سوریه اعلام داشت.

وزیر امور خارجه در موضوع گفتگو برای لغو تحریم ها با اشاره به لزوم رفتار فنی آژانس بین المللی انرژی اتمی خاطر نشان کرد: سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی چارچوب همکاری ها را تعریف کرده اند. برنامه سفر مدیرکل آژانس به تهران هم در دستور کار طرفین قرار دارد.

تبریک گوترش بمناسبت روز ملی جمهوری اسلامی

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد روز ملی جمهوری اسلامی ایران را به ابراهیم رییسی و ملت ایران تبریک گفت.

وی تداوم گفت و گو و همکاری های منطقه ای را حائز اهمیت خواند.

دبیر کل سازمان ملل در خصوص زلزله ترکیه و سوریه تاکید کرد: معاون امور انساندوستانه سازمان ملل عازم سوریه و ترکیه است و سازمان ملل متحد از تمامی ظرفیت خود برای کمک به زلزله زدگان از جمله در سوریه استفاده خواهد کرد.
وی افزود:ما کمک به مردم سوریه را موضوعی کاملا انسانی می دانیم.

دبیر کل سازمان ملل متحد در موضوع توافق برای رفع تحریم ها نیز تاکید کرد: هیچ گزینه دیگری جز بازگشت همه طرفها به برجام وجود ندارد.

گوترش گفت: من همچنان به حمایت خود از مسیر دیپلماسی و مذاکره تا رسیدن به گام نهایی توافق ادامه می دهم.

طرفین در خصوص آخرین وضعیت گفتگو برای لغو تحریم ها و برخی موضوعات مورد علاقه مشترک رایزنی کردند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی