اوکراین 24 پهپاد شاهد را منهدم کرده است

ادعای جدید انگلیس درباره پهپادهای ایرانی /انبارهای روسیه خالی شده اند؟

کدخبر: ۵۵۷۵۸۵
انگلیس مدعی شد: هیچ گزارشی مبنی بر استفاده از پهپاد‌های ایرانی از حدود ۱۵ فوریه ۲۰۲۳ در اوکراین استفاده نشده است.
ادعای جدید انگلیس درباره پهپادهای ایرانی /انبارهای روسیه خالی شده اند؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، وزارت دفاع انگلیس با صدور بیانیه‌ای که یک نسخه آن در توئیتر منتشر شد ادعا کرد: هیچ گزارشی مبنی بر استفاده از پهپاد‌های ایرانی (OWA-UAVS) از حدود ۱۵ فوریه ۲۰۲۳ در اوکراین استفاده نشده است.

در این بیانیه ادعا شده که اوکراین بین اواخر ژانویه و اوایل فوریه «دستکم ۲۴ پهپاد شاهد» را منهدم کرده است. عدم به‌کارگیری از پهپاد‌های ایرانی طبق ادعای وزارت دفاع انگلیس نشان‌دهنده خالی شدن انبار روسیه و تلاش احتمالی مسکو برای سفارش‌های جدید است.

پنجشنبه شب در کرج چه خبر بود؟/ حمله پهپادی اسرائیل یا رزمایش بسیج + فیلم

سردار سلامی: نوسانات ارز را درک می‌کنیم اما.../ موشک‌های کروز مافوق صوت توسعه پیدا می‌کنند

 اگرچه این تسلیحات برای از بین بردن اهداف مورد نظر سابقه خوبی ندارند، اما احتمالاً روسیه آن‌ها را به عنوان ابزار مفیدی می‌داند که می‌تواند سامانه دفاع هوایی اوکراین را از موشک‌های موثرتر کروز منحرف کند.

این ادعا درحالی تکرار می‌شود که غرب به رهبری آمریکا از ماه‌ها پیش و همزمان با تشدید تنش‌ها در جنگ اوکراین، ادعای مردود مشارکت نظامی ایران با روسیه در جنگ را مطرح کرده است. آمریکا ابتدا ادعای ارسال پهپاد‌های ایرانی و سپس ادعای انتقال احتمالی موشک‌های زمین به زمین از سوی ایران به روسیه برای استفاده در این جنگ را مطرح کرد.

جمهوری اسلامی ایران بار‌ها ادعا‌های مطرح شده در این زمینه را رد و تصریح کرده است که هیچ سلاح و پهپادی برای استفاده در جنگ با اوکراین به روسیه نداده است.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان پیشتر در این زمینه گفت: متأسفانه کشور‌هایی که بزرگترین صادرکننده تسلیحات و تجهیزات به یک طرف جنگ هستند مایلند با دامن زدن به خبر‌های کذب و جعلی افکار عمومی جهانی را دچار گمراهی و خطا کنند.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران نه در یک طرف جنگ و نه در کنار یک طرفی دیگر قرار دارد، تاکید کرد: ایران چنین طرح‌هایی را حتی در دست پیگیری هم ندارد.

کنعانی خاطرنشان کرد: رویکرد جمهوری اسلامی ایران تشویق طرفین برای توسل به راهکار سیاسی و همچنین تشویق جامعه بین‌المللی برای کمک به شکل گیری راهکار سیاسی به منظور پایان دادن به جنگ است.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی