واکنش قالیباف به انتقاد تند یک نماینده از وضعیت اقتصادی

کدخبر: ۵۵۷۹۹۱
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: حتماً باید به تراز عملیاتی بودجه دقت کنیم، ناترازی بانک‌ها را درست کنیم و وضعیت نقدینگی اصلاح شود.
واکنش قالیباف به انتقاد تند یک نماینده از وضعیت اقتصادی

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، لطف‌الله سیاهکلی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی طی اخطار قانون اساسی، گفت: پی‌ریزی اقتصاد صحیح و عادلانه منطبق بر اصول اسلامی جهت ایجاد رفاه و رفع فقر در قانون اساسی آمده است.

رشیدی کوچی: دولت، مسئول گرانی‌هاست/ بسیاری از نمایندگان، استیضاح وزیر اقتصاد را امضا کردند

وی بیان کرد: مقام معظم رهبری در سال جاری تاکید فرمودند برای تورم باید راهکاری پیدا کرده و آن را علاج کنیم. اکنون مجلس در حال تصویب بودجه سال آینده است و سوال بنده این است که آیا بودجه‌ای که مجلس شورای اسلامی تصویب می‌کند، خاصیت ضد تورمی دارد؟ آیا برای تورم و جبران کسری بودجه و علاج ناترازی بانک‌ها در بودجه راهکاری پیش‌بینی شده است؟

نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: باید بدانیم که خوشبختی و بدبختی یک ملت به مجلس آن بستگی دارد. اگر مجلس ریل گذاری صحیحی داشته باشد، مشکلات حل می‌شود و دولت قوی حاصل مجلس قوی است.

وی ادامه داد: ما هر روز مشغول بررسی جزئیات بودجه بوده و بر سر پیشنهاداتی بحث می‌کنیم که درصد را از یک به دو برساند که این موارد مسئله ما نیست بلکه ما باید به کلیات بودجه توجه کنیم. ما ۱۴.۵ درصد بودجه را به وزارت نفت تخصیص می‌دهیم و بیش از ۱۳ سال است که این رقم ثابت است اما نمی‌دانیم که وزارت نفت با آن چه کار می‌کند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: در بودجه سال آینده میزان فروش نفت را یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه روزانه با قیمت ۸۵ دلار در نظر گرفته‌ایم که اگر آن را در ۳۶۵ روز ضرب کنیم با دلار ۲۳ هزار تومانی که در بودجه دیده‌ایم ۳۰۳ همت درآمد حاصل از فروش نفت می‌شود.

سیاهکلی بیان کرد: ما اصلاً نمی‌توانیم این میزان نفت را به فروش برسانیم، چرا که اوپک سقف فروش نفت ما را چهار میلیون بشکه لحاظ کرده و ما اکنون تنها سه میلیون توان تولید داریم که یک میلیون و ۸۵۰ هزار بشکه در داخل مصرف می‌شود و فقط یک میلیون و ۱۵۰ هزار بشکه باقی می‌ماند و در این شرایط چگونه می‌خواهیم روزانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه نفت بفروشیم؟

محمدباقر قالیباف در پاسخ به این نماینده، گفت: کلیت بحث شما که حتماً به تراز عملیاتی بودجه دقت کنیم یا ناترازی بانک‌ها را درست کنیم و بحث مربوط به نقدینگی اصلاح شود، درست است و باید به آن توجه داشته باشیم.

وی خطاب به سیاهکلی، اظهار داشت: جنابعالی در برخی موضوعات اعداد و ارقامی را مطرح کردید که در مجلس و در دولت در این بخش‌ها زحمات زیادی کشیده می‌شود. در حال حاضر بیش از این عدد که شما گفتید و من نمی‌خواهم بگویم، نفت صادر می‌شود و ظرفیت تولید نفت ما حداقل ۶۰۰ هزار بشکه بیشتر از عددی است که جنابعالی گفتید. ما به طور قطع و بر اساس ظرفیت تولید و میزان فروش، اگر عدد ۶۰۰ هزار بشکه را با هر کدام از موارد برشمرده شده جا به جا کنیم، این مسئله بالانس خواهد شد بنابراین در این موضوعات نباید به حق مجلس ظلم شود.

تیتر یک
  • وضعیت متغیرهای کلان در ۱۴۰۱

    در نخستین ماه ۱۴۰۱، رشد ماهانه نقدینگی در کشور منی بود. این رویه اما در ادامه ثباتی نداشته و رفته رفته بر سرعت ماهانه…

از دست ندهید
کارگزاری مفید