اظهارات مهم امیرعبداللهیان درباره سفر گروسی به تهران و برجام

کدخبر: ۵۵۸۰۵۳
در دیدار وزرای خارجه ایران و فنلاند درخصوص موضوعات مورد علاقه روابط دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی، تحولات اوکراین و بویژه آخرین وضعیت مذاکرات رفع تحریم‌ها گفت‌وگو و تبادل نظر شد.
اظهارات مهم امیرعبداللهیان درباره سفر گروسی به تهران و برجام

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان در اولین دیدار دوجانبه در چارچوب سفر به ژنو، صبح امروز با "پکا هاویستو" وزیر خارجه فنلاند دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار درخصوص موضوعات مورد علاقه روابط دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی، تحولات اوکراین و بویژه آخرین وضعیت مذاکرات رفع تحریم‌ها گفت‌وگو و تبادل نظر شد.

امیرعبداللهیان با اظهار خرسندی از دیدارهای خوب قبلی با همتای فنلاندی در نیویورک و نیز تهران و همچنین گفتگوهای تلفنی قبلی با یکدیگر، از استمرار این رایزنی های دیپلماتیک استقبال کرد.

ایران و فنلاند در مسیر گسترش روابط حرکت می‌کنند

وزیر امور خارجه کشورمان روابط دو کشور ایران و فنلاند را تاریخی و توأم با احترام متقابل توصیف کرد و افزود، دو کشور در مسیر گسترش روابط حرکت می‌کنند.

امیرعبداللهیان با اشاره به تلاش‌های خوب جمهوری اسلامی ایران در خصوص برقراری آتش بس در اوکراین توسط رئیس جمهور و وزیر امور خارجه، تاکید کرد ما قویا مخالف گسترش ناتو و استمرار جنگ در اوکراین و مخالف تهدید حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها هستیم.

رییس دستگاه دیپلماسی با اشاره به جنجال‌های غیرواقعی در مورد ادعای صدور پهپادهای ایرانی به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین، به مفاد گفت‌وگوهای تیم فنی و کارشناسی دو کشور اشاره کرد و افزود، تاکنون سند و مدرکی موثقی درباره این ادعا به طرف ایرانی نشده و جمهوری اسلامی ایران همانگونه که از کانال های مختلف دیپلماتیک به طرف اوکراینی منعکس کرده، آماده برگزاری دور دوم گفت وگوهای تیم های فنی و کارشناسی دو کشور است.

امیرعبداللهیان بر حمایت ایران از توقف جنگ در اوکراین و بازگشت به گفت‌وگو تاکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با اشاره به سفر اخیر معاون مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران و گفت‌وگوهای خوب انجام شده، از توافق برای سفر گروسی به تهران در آینده نزدیک خبر داد و اظهار امیدواری کرد که در صورت پرهیز از اعمال فشارهای سیاسی بر آژانس، پیشرفت‌های خوبی در خصوص مسائل فنی حاصل شود.

امیرعبداللهیان در خصوص مذاکرات برای رفع تحریم ها نیز گفت، ما از ماه سپتامبر سال گذشته میلادی، آماده احیای برجام و بازگشت همه طرفها به توافق بودیم، اما رویکرد دوگانه آمریکا و متعاقبا محاسبات غلط آنها در خصوص اغتشاشات اخیر داخلی در ایران، باعث ایجاد وقفه در توافق شد.

وزیر امور خارجه کشورمان، همچنین با اشاره به پیام های تبادل شده و تحرکات دیپلماتیک اخیر، اظهار امیدواری کرد که شاهد بازگشت همه طرفها به توافق منطبق با مفاد توافق امضا شده سال ۲۰۱۵ باشیم.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با انتقاد از رویکرد غیرسازنده و محاسبات غلط تعداد معدودی از کشورهای اروپایی در ارتباط با اغتشاشات اخیر در ایران، اقدامات توام با حسن نیت ایران در ارتباط با برخی اتباع اروپائی نقش آفرین در اغتشاشات اخیر ایران را به اطلاع طرف فنلاندی رساند.

امیرعبداللهیان تاکید کرد برای افراد اروپایی که در چارچوب قوانین در ایران هستند و یا سفر می‌کنند، هیچ مشکلی وجود ندارد.

ایشان همچنین با اشاره به شرایط عادی کشورمان، عفو عمومی مقام معظم رهبری در ارتباط با عوامل ذینقش در اغتشاشات اخیر را به اطلاع طرف فنلاندی رساند.

ابراز خرسندی وزیر خارجه فنلاند از استمرار تماس ها و گفتگوهای دوجانبه میان مقامات دو کشور

وزیر امور خارجه فنلاند نیز در این دیدار با اشاره روابط خوب سیاسی میان دو کشور، از استمرار تماس ها و گفتگوهای دوجانبه میان مقامات دو کشور و وزیر امور خارجه کشورمان اظهار خرسندی کرد.

وی با اشاره‌ به اهمیت مسئله اوکراین برای اروپا و امنیت این قاره، مواضع و نیز اطلاعات مطرح شده از سوی وزیر خارجه کشورمان در خصوص اوکراین و خاصه مسئله پهپادها را مهم دانست و از آن تشکر کرد و افزود من در این زمینه با وزیر خارجه اوکراین صحبت می کنم.

وزیر خارجه فنلاند با اظهار خرسندی از نکات و اطلاعات مطرح شده توسط وزیر خارجه کشورمان در خصوص توافق هسته‌ای و نیز گفت‌وگوها و همکاری های ایران و آژانس، تاکید کرد ما خواستار احیای برجام و اجرا و پایبندی همه طرفها به آن هستیم.

وزیر خارجه فنلاند با اشاره به اهمیت استمرار گفت‌وگوهای دوجانبه، علاقمندی خود را به ادامه این رایزنی ها در آینده مورد تاکید قرار داد.

تیتر یک
  • مقصود فراستخواه:

    اقتصادنیوز: مقصود فراستخواه جامعه شناس واستاد دانشگاه در گفت‌وگو با سالنامه شرق به چالش‌های جامعه ایرانی پرداخت.

از دست ندهید
کارگزاری مفید