ادعای آذربایجان درباره آماده سازی نظامی ارمنستان برای شروع جنگ

کدخبر: ۵۵۹۶۵۳
وزارت دفاع جمهوری آذربایجان مدعی شد: اطلاعات عملیاتی درباره انتقال تجهیزات نظامی، مهمات و پرسنل از ارمنستان به خاک جمهوری آذربایجان، دریافت شده است.
ادعای آذربایجان درباره آماده سازی نظامی ارمنستان برای شروع جنگ

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، علی علی‌زاده سفیر جمهوری آذربایجان در ایران در توییتی درباره تنش‌های اخیر باکو با ایروان مدعی شد «ارمنستان به دنبال انتقام است و تشکیلات مسلح غیرقانونی خود را برای جنگ در قره‌باغ آماده می‌کند». 

وی در ادامه این توییت با انتشار ویدئویی افزود: حقایق و شواهد تصویری از قاچاق اسلحه و سایر تجهیزات نظامی به خانکندی (جمهوری) آذربایجان توسط ارمنستان. ایجاد ایست بازرسی مرزی اجتناب‌ناپذیر است!

یکشنبه (پنجم مارس) «آذرنیوز» به نقل از وزارت دفاع جمهوری آذربایجان گزارش داد ارمنستان بار دیگر به اقدام تحریک‌آمیز علیه جمهوری آذربایجان دست زد. 

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان در بیانه خود مدعی شد: اطلاعات عملیاتی درباره انتقال تجهیزات نظامی، مهمات و پرسنل از جمهوری ارمنستان از طریق جاده خاکی خانکندی-خلفالی-تورشسو به خاک جمهوری آذربایجان جایی که نیروهای حافظ صلح روسیه به طور موقت مستقر است، دریافت شده است. 

باکو افزود: برای راستی‌آزمایی اطلاعات واصله، یگان‌های ارتش جمهوری آذربایجان تلاش کردند خودروهای مشکوک را متوقف و بازرسی کنند که در آن زمان ارمنی‌ها تیراندازی کردند. در نتیجه تبادل تیر، دو طرف متحمل زخمی و تلفات شده‌اند. 

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان در بخش دیگری از این بیانیه اعلام کرد این حادثه بار دیگر ضرورت ایجاد ایست بازرسی در جاده لاچین-خانکندی را نشان می‌دهد. 

تنش‌ و اتهام‌زنی بین این دو جمهوری همسایه در حالی است که پیش‌تر، نخست‌وزیر ارمنستان مدعی شد جمهوری آذربایجان در تدارک تجاوز گسترده علیه این کشور است.

«نیکول پاشینیان» در نشستی با اعضای کمیته روابط خارجی پارلمان آلمان گفت که ارمنستان و جمهوری آذربایجان در پراگ به توافق رسیدند که روند تحدید حدود مرز بین دو کشور بر اساس «اعلامیه آلماآتا» خواهد بود، اما در کمال تعجب رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان بعدا اعلام کرد که تحدید حدود باید بر اساس نقشه‌های تاریخی باشد.

او پیش‌تر هم گفته بود که جمهوری آذربایجان به پیشنهاد پیمان صلح با ایروان پاسخ نداده است. این در حالی است که به تازگی وزیر خارجه جمهوری آذربایجان مدعی شد ارمنستان پیشنهاد اخیر این کشور را رد کرده است. «جیحون بایراموف» اعلام کرد که ارمنستان پیشنهاد باکو برای ایجاد ایست بازرسی در مرز ارمنستان و جمهوری آذربایجان را رد کرده است.

بایراموف مدعی شد: «ارمنستان از مذاکره با آذربایجان اجتناب می‌کند. باکو آماده است تا ارمنی‌های ساکن قره‌باغ را در جامعه جمهوری آذربایجان ادغام کند». رئیس منطقه ارمنی‌نشین قره‌باغ کوهستانی در واکنش گفت که این منطقه هرگز با جمهوری آذربایجان ادغام نخواهد شد.

جنگ در  قره‌باغ میان ایروان و باکو در  سال ۲۰۲۰، بیش از ۶۵۰۰ کشته از نظامیان دو طرف به جا گذاشت که با توافقنامه‌ای تحت نظارت روسیه به طور نسبی پایان یافت و ارمنستان از ادعای خود برای تملک اراضی‌ای که از ده‌ها سال پیش در اختیار خود داشت، عقب‌نشینی کرد و روسیه نیز ۲۰۰۰ نیرو برای نظارت بر روند آتش‌بس به منطقه فرستاد.

 

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید