تصویب یادداشت تعهدات ایران برای عضویت کامل شانگهای

کدخبر: ۵۶۰۰۳۹
رئیس جمهور ازبکستان با صدور حکمی یادداشت تعهدات ایران برای عضویت کامل در سازمان همکاری شانگهای را تصویب کرد.
تصویب یادداشت تعهدات ایران برای عضویت کامل شانگهای

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان حکم «قراردادهای بین المللی ازبکستان» را امضا کرد که بر اساس ماده 22 این فرمان، یادداشت تعهدات ایران برای کسب مقام عضو سازمان همکاری شانگهای را که در تاریخ 16 سپتامبر سال 2022 میلادی در شهر «سمرقند» به امضا رسیده بود را تصویب کرد.

بر همین اساس وزارت امور خارجه ازبکستان در یادداشتی جهت اجرای تمام تشریفات داخلی در این زمینه را به دبیرخانه سازمان همکاری شانگهای اطلاع خواهد داد.

علاوه بر این کابینه وزرا و همچنین رؤسای وزارتخانه ها و ادارات ذیربط ازبکستان پس از اجرای این یادداشت تعهدات، نظارت بر اجرای مفاد آن را تامین می‌کنند.

همچنین «عبدالله عارف‌اف» نخست وزیر ازبکستان و همچنین «بختیار سعیداف» سرپرست وزارت امور خارجه ازبکستان اجرای این یادداشت تعهدات را کنترل خواهند کرد.

سازمان همکاری شانگهای یک سازمان بین المللی بین دولتی است که در تاریخ 15 ژوئن سال 2001 میلادی در شانگهای چین از سوی قزاقستان، چین، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان تاسیس شده است.

در نشست سازمان که در تاریخ 8 و 9 ژوئن سال 2017 میلادی در شهر آستانه پایتخت قزاقستان برگزار شد، هندوستان و پاکستان عضو دائم سازمان همکاری شانگهای‌ شدند. هم اکنون ایران نیز در حال طی کردن مراحل و فرآیندهای عضویت دائم در سازمان همکاری شانگهای است.

اکنون افغانستان، مغولستان و بلاروس اعضای ناظر این سازمان هستند. ترکیه، سریلانکا، ارمنستان، آذربایجان، نپال و کامبوج شریک گفت وگو با این سازمان هستند. در نشست سازمان همکاری شانگهای در شهر «دوشنبه» در ماه سپتامبر سال 2021 میلادی مراحل و فرایندهای ارائه مقام شریک گفت وگو به مصر، قطر و عربستان سعودی آغاز شده است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس سایر رسانه ها
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی