افشاگری درباره اهداف غربی ها در قبال برنامه هسته‌ای ایران

کدخبر: ۵۶۰۰۶۹
نذیری اصل گفت: هدف غربی ها پرهزینه کردن برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران به منظور بازداشتن ایران از پیگیری حق مسلم خود می باشد.
افشاگری درباره اهداف غربی ها در قبال برنامه هسته‌ای ایران

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، محسن نذیری اصل، سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی مستقر در وین، در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی با موضوع ایران خطاب به نمایندگان کشورهای عضو ضمن تشریح مواضع کشورمان، طی مطرح نمودن ملاحظاتی مهم، از قصد و نیت واقعی غربی ها در قبال برنامه هسته ای ایران پرده برداری نمود.

گزارش رسانه آمریکایی از کشف 8.5 میلیون تن لیتیوم در ایران/ سود عظیم چین از ذخایر جدید لیتیومی

نذیری در ابتدای سخنرانی خود با اشاره به گزارش جدید مدیرکل در مورد اجرای برجام در ایران اظهار داشت: آنچه معمولاً در این میان نادیده گرفته می‌شود تعهدات متقابلی است که برای ایالات متحده و اتحادیه اروپا/E3 در همان قطعنامه اجرای برجام ذکر شده است. وی در همین راستا افزود: اگر ما یک آژانس بین‌المللی جهت نظارت بر گسترش تحریم‌های غیرقانونی داشتیم، گزارش مربوط به نقض تعهدات ایالات متحده و اتحادیه اروپا/E3 در پرتو قطعنامه 2231 شورای امنیت (2015) طولانی خواهد بود.

سفیر و نماینده دایم کشورمان با تأکید مجدد بر این که فعالیت‌های هسته‌ای ایران، از جمله غنی‌سازی در سطوح مختلف، کاملاً صلح‌آمیز و در راستای حقوق ایران بر اساس NPT بوده و تحت نظارت و راستی‌آزمایی پادمان‌های آژانس است، افزود: مدیرکل در کنفرانس مطبوعاتی اخیر خود در 4 مارس 2023 اظهار داشت که "ما قادر به بازرسی هستیم و می توانیم در مورد هر گرم مواد غنی شده موجود در آنجا حسابرسی کنیم".

نذیری همچنین با اشاره به برخی بیانیه های تکراری که از ایران می خواهد به اجرای تعهدات مربوط به برجام ادامه دهد، افزود: این کشورها نه تنها عمداً تعهدات داوطلبانه را با تعهدات قانونی مخلوط کردند، بلکه نهایت تلاش خود را برای پنهان کردن یک واقعیت بسیار واقعی انجام دادند که برجام دارای شرکت کنندگان دیگری و همچنین ضمیمه هایی است که باید بدون تأخیر بیشتر توسط آن شرکت کنندگان اجرا شوند. ایران از سوی خود در جریان مذاکرات، فعال ترین هیئت بوده و ابتکارات بسیاری را برای پر کردن شکاف ها در مذاکرات مطرح کرده است. با توجه به همکاری‌ها و رایزنی‌های اخیر با آژانس و چشم‌انداز مثبت برای رسیدگی به مسائل پادمان باقی‌مانده، معتقدیم که در صورت وجود اراده سیاسی برای پایان دادن به مذاکرات، شرایط مهیا می باشد.

او همه شرکت‌کنندگان در برجام، به‌ویژه اتحادیه اروپا و E3 را فراخواند تا در فرآیندی که منجر به راه‌حلی مناسب برای موضوع مورد نگرانی مشترک شود، حرکت کنند. وی افزود: ما بیش از کلمات به اقدامات مشخص در راستای اهداف مشترک خود و همچنین خودداری از پیگیری منافع سیاسی محدود نیاز داریم. نمی‌توان با اجرای کامل تحریم‌های غیرقانونی ایالات متحده یا مسدود کردن سرمایه‌های ایران در قلمرو خود، به طور واقعی از برجام حمایت کرد.

نذیری همچنین در واکنش به بیانیه های اتحادیه اروپا، E3 و ایالات متحده، عنوان داشت: این کشورها، که بسیاری از آنها کشورهای چتر هسته ای و یا عضو ناتو هستند، هرگز سعی نکردند اذعان کنند که ایران سابقه ای درخشان در الحاق به سازوکارهای مقابله با تسلیحات کشتار جمعی دارد. با این اوصاف، به نظر می رسد که این احزاب به جای ایفای نقش مثبت در پرداختن به مسائل قبلی، از دستور کار سیاسی دیگری پیروی می کنند.

سفیر و نماینده کشورمان در این بخش خطاب به نمایندگان کشورهای عضو ضمن اشاره به برخی ملاحظات قابل توجه، به نیات و اهداف کشورهای غربی درخصوص برنامه هسته ای ایران پرداخت و درهمین خصوص نکات مهم ذیل را خاطر نشان نمود:

- کشورهای غربی مایلند گزینه ایران برای برنامه هسته ای صلح آمیز را به گزینه ای پرهزینه تبدیل کنند تا ایران حق مسلم خود برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای را دنبال نکند.

- آنها به دنبال برجسته کردن و حفظ موضوعی در آژانس هستند که ذیل آن، موضوع مهم و به شدت نگران کننده برنامه هسته‌ای نظامی رژیم اسرائیل، که منبع بی‌ثباتی در منطقه ما و تهدیدی برای صلح و امنیت است، به حاشیه رانده شود.

- این دولت‌ها می‌خواهند محیطی ایجاد کنند که یک کشور مستقل یعنی ایران نتواند منافع ملی خود را با رعایت کامل قوانین بین‌المللی دنبال کند و از این طریق به توسعه پایدار خود دست یابد.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید