با توافق عربستان و ایران،

سفیر سابق پاکستان در آمریکا: تلاش برای منزوی کردن تهران ناکام ماند

کدخبر: ۵۶۰۶۴۰
اقتصادنیوز: سفیر سابق پاکستان در آمریکا امروز در مصاحبه ای تصریح کرد: با توافق عربستان و ایران، تلاش برای منزوی کردن تهران ناکام ماند.
سفیر سابق پاکستان در آمریکا: تلاش برای منزوی کردن تهران ناکام ماند

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر،  «ملیحه لودهی» سفیر سابق پاکستان در آمریکا امروز شنبه با شرکت در یک برنامه تلویزونی در ارتباط با توافق عربستان و ایران تصریح کرد: با توافق ایران و عربستان تلاش برای منزوی کردن تهران ناکام ماند.

بیانیه وزارت خارجه درخصوص توافق ایران و عربستان

سفیر سابق پاکستان در آمریکا در گفتگو با جیو نیوز در این خصوص ادامه داد: آمریکا به دنبال سیاست منزوی کردن ایران در جهان بود ولی با توافق جدید عربستان و ایران در چین، این سیاست آمریکا شکست خورد.

وی در ادامه این توافق را شوک بزرگی برای رژیم صهیونیستی خواند.

«ملیحه لودهی» در این ارتباط افزود: احیای روابط دیپلماتیک عربستان و ایران به عنوان یک ضربه بزرگ برای آمریکا در خاورمیانه (غرب آسیا) تلقی می شود. این توافق ضربه ای به رژیم صهیونیستی نیز به شمار می آید.

روز جمعه بیانیه سه جانبه‌ ای در پکن با امضای «علی شمخانی» نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی، «مساعد بن‌محمد العیبان» وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و مشاور امنیت ملی عربستان سعودی و «وانگ ئی» عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست و رئیس دفتر کمیسیون مرکزی امور خارجی حزب و عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین صادر شد.

در نتیجه گفتگوهای انجام شده، جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی توافق کردند ظرف حداکثر ۲ ماه، روابط دیپلماتیک خود را از سر گرفته و سفارت‌خانه‌ها و نمایندگی‌ها را بازگشایی کنند. وزرای امور خارجه دو کشور جهت اجرای این تصمیم و انجام تمهیدات لازم برای تبادل سفرا با یکدیگر ملاقات می‌کنند.

دو کشور با تاکید بر احترام به حاکمیت و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر در زمینه اجرای موافقت‌نامه همکاری‌های امنیتی امضا شده در تاریخ ۱۳۸۰.۱.۲۸ خورشیدی برابر با ۲۰۰۱.۴.۱۷ میلادی و نیز موافقت‌نامه عمومی همکاری‌های اقتصادی، بازرگانی، سرمایه‌گذاری، فنی، علمی، فرهنگی، ورزشی و جوانان، امضا شده در تاریخ ۱۳۷۷.۳.۶ خورشیدی برابر با ۱۹۹۸.۵.۲۷ میلادی توافق کردند.

اعلام توافق غیرمنتظره ایران و عربستان و احیای روابط دیپلماتیک پس از ۷ سال، با واکنش گسترده منطقه‌ای و بین‌اللملی روبرو شد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    • گزارش «اقتصادنیوز» از معاملات بازار سرمایه؛

      اقتصادنیوز: در اولین روز معاملاتی هفته شاخص‌های بازار سهام ریزش سنگینی را ثبت کردند. هراس از درگیری نظامی میان ایران و…

    کارگزاری مفید