ادعای اتحادیه اروپا به تقابل جنگنده سوخو-27 روسیه با پهپاد آمریکایی

کدخبر: ۵۶۱۵۷۱
اقتصادنیوز: مرکز فرماندهی اروپایی آمریکا اعلام کرد که صبح روز سه شنبه، یکی از جنگنده های روسیه به پروانه پهپاد آمریکایی برخورد کرد. سپس نیروهای آمریکا تصمیم گرفتند که پهپاد را در آب های بین المللی فرود بیاورند.
ادعای اتحادیه اروپا به تقابل جنگنده سوخو-27 روسیه با پهپاد آمریکایی

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، سخنگوی ارشد سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به تقابل یک فروند جنگنده سوخو-۲۷ روسیه با یک پهپاد ام کیو ۹ ریپر آمریکا مدعی شد که این رویداد در نتیجه جنگ روسیه علیه اوکراین است.

درخواست سوئد و اتحادیه اروپا برای توقف حکم اعدام «چعب»

«پیتر استانو» روز چهارشنبه در نشست خبری با نمایندگان رسانه‌ها در مقر اتحادیه اروپا در بروکسل گفت: این مساله مسلما مربوط به ایالات متحده و روسیه است و پیگیری آن در سطح دوجانبه جریان دارد.

وی افزود: ما فقط می‌توانیم اشاره کنیم که اگر روسیه به اوکراین حمله نمی‌کرد و به تجاوز غیرقانونی خود ادامه نمی‌داد، این اتفاق نمی‌افتاد.

این مقام اروپایی اضافه کرد: این نخستین سانحه‌ای نیست که ارتش روسیه در آن نقش دارد و پرداختن به آن بر عهده کشورهای درگیر است.

استانو افزود: ما در اتحادیه اروپا مسلما این تحولات را زیر نظر داریم اما کشورهای درگیر یعنی آمریکا و روسیه به این حادثه واکنش نشان داده و در حال پیگیری هستند.

به گزارش ایرنا، مرکز فرماندهی اروپایی آمریکا اعلام کرد که صبح روز سه شنبه، یکی از جنگنده های روسیه به پروانه پهپاد آمریکایی برخورد کرد. سپس نیروهای آمریکا تصمیم گرفتند که پهپاد را در آب های بین المللی فرود بیاورند. این بیانیه مشخص نمی کند که این پهپاد در دریای سیاه سقوط کرده است یا خیر.

در این بیانیه مشخص نشده است که آیا آمریکا پهپاد خود را بازیابی خواهد کرد یا خیر. اگر این پهپاد در دریای سیاه سقوط کرده باشد, بازیابی آن دشوار است زیرا به دلیل بسته شدن تنگه بسفر از سوی ترکیه، آمریکا نمی تواند کشتی های جنگی را به دریای سیاه ارسال کند.

آنکارا به کشتی‌های جنگی آمریکا اجازه ورود به دریای سیاه را می‌دهد؟

در این بیانیه ادعا شده است که هواپیمای روسیه علاوه بر برخورد با پهپاد آمریکا، سوخت خود را روی آن ریخته و به شیوه ای بی پروا و غیرحرفه ای در مقابل آن پرواز کرده است.

ژنرال جیمز بی هکر، فرمانده مرکز فرماندهی اروپایی آمریکا گفت: "پهپاد ما در حال انجام عملیات معمولی در حریم هوایی بین‌المللی بود که توسط یک هواپیمای روسی رهگیری شده و مورد اصابت قرار گرفت و این برخورد منجر به سقوط و از دست دادن کامل پهپاد شد. در واقع، این اقدام غیرایمن و غیرحرفه‌ای روس‌ها تقریباً باعث سقوط هر دو هواپیما شد.»

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید