واکنش هنری کیسینجر به توافق تهران- ریاض/ استفاده سعودی ها از بازی آمریکا علیه چین به نفع خود

کدخبر: ۵۶۱۸۲۶
اقتصادنیوز: استراتژیست مشهور آمریکایی گفت: سعودی‌ها اکنون با بازی آمریکا علیه چین به دنبال متعادل کردن امنیت خود هستند.
واکنش هنری کیسینجر به توافق تهران- ریاض/ استفاده سعودی ها از بازی آمریکا علیه چین به نفع خود

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «هنری کیسینجر» وزیر خارجه پیشین و استراتژیست معروف آمریکایی توافق ایران و عربستان سعودی را تغییر اساسی در وضعیت و تحولات منطقه غرب آسیا خواند و گفت: سعودی‌ها اکنون با بازی آمریکا علیه چین به دنبال متعادل کردن امنیت خود هستند. 

دو رویکرد اساسی دولت رئیسی در حوزه سیاست خارجی/ توافق تهران- ریاض راه را برای احیای برجام باز می کند؟

کیسینجر در مصاحبه با روزنامه واشنگتن پست گفته، تنش زدایی در خاورمیانه برای همه خوب است و اگر «شی جین‌پینگ» رئیس جمهوری چین نقشی در مهار ایران و اطمینان بخشی به ریاض بگیرد برایش آرزوی موفقیت می‌کند. 

این استراتژیست آمریکایی اقدام دیپلماتیک چین در توافق میان تهران و ریاض را به نوعی مشابه سفر خودش به پکن در سال 1971 که وزیر خارجه آمریکا بود می‌داند. سفر کیسینجر به چین مقدمات سفر ریچارد نیکسون رئیس جمهوی پیشین ایالات متحده به چین و آغاز تنش زدایی در روابط دو کشور بود.

این دیپلمات اسبق آمریکایی تصریح کرد که ظهور پکن به عنوان یک میانجی صلح در دراز مدت مرجعیت دیپلماسی در نظام بین المللی را تغییر خواهد داد. وی تاکید کرد که ایالات متحده دیگر یک قدرت ضرور و تنها قدرتی که توان و قدرت کافی برای میانجیگری بین کشورها باشد نیست و چین اکنون سهم خود را در این زمینه طلب میکند.

کیسینجر با بیان اینکه چین در سالهای اخیر به دنبال مشارکت در نظم جدید جهانی است توضیح داد که توافق ایران و عربستان یک حرکت قابل توجه از سمت پکن برای ایفای چنین نقشی است. 

هنری کیسینجر در ادامه مصاحبه خود تاکید کرد که این تغییرات، تصمیمات اسرائیل علیه ایران را نیز پیچیده می‌کند چرا اکنون هر اقدامی در غرب آسیا باید منافع پکن را هم در نظر بگیرد.

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از بازارهای جهانی؛

    اقتصادنیوز: دیروز با کاهش حدود ۵ درصدی نسبت به بالاترین سطح آخر هفته، این ارز دیجیتالی تضعیف شده است.

کارگزاری مفید