۱۴۰۱ سال پر نشاط و پر تحرک در سازمان انرژی اتمی بود

کدخبر: ۵۶۲۱۰۳
محمد اسلامی گفت: ۱۴۰۱ سالی پر نشاط و پر تحرک برای سازمان انرژی اتمی بودبه طوری که بیش از ۱۵۰ دستاورد دانشی، پژوهشی و فناورانه در آن ثبت شد.
 ۱۴۰۱ سال پر نشاط و پر تحرک در سازمان انرژی اتمی بود

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، محمد اسلامی در مراسم پایان سال در حضور خبرنگاران گفت: محفظه استاندارد و ایمن حمل سوخت نیروگاه بوشهر در مسیر بندرعباس به بوشهر در حال حرکت است و باید تست گرم آن را انجام دهند.

وی افزود: دستاوردهای ۱۴۰۲ از ژئوفیزیک هوا برد تا اکتشاف معادن یا الکترومغناطیس که برای اولین بار در صنعت نفت انجام شد و سایر بخش ها را شامل می شود. یا در فرایند چرخه سوخت هیچ وقت این ظرفیت را نداشتیم یا توان بالا و حداقل ضایعات نداشتیم. همچنین پویایی و نشاط و تحرک منسجمی در ساخت نیروگاه ها را در کشور شاهدیم. ساخت محفظه استاندارد و ایمن حمل سوخت نیروگاه بوشهر را امسال داشتیم که از هشتم تا ۱۸ فروردین باید تست و بارگیری اش انجام شود. محفظه ذخیره سوخت مصرف شده نیروگاه بوشهر پر شده و باید فکری می‌کردیم برای اولین بار است که این محفظه در داخل تولید و ساخته شده است.

وی گفت: در کاربرد پرتوها توانستیم کل اقلام و نیازهایش را در داخل تولید کردیم. برنامه ما این بود که ده ساله در کاربرد پرتوها کار انجام دهیم اما الان پنج ساله می توانیم کارها را پیش ببریم.

اسلامی ادامه داد: در پلاسما تراپی که برای سرطان سینه به کار می‌رود در چند ماه بیش از ۳۰۰ بیمار از ان استفاده کردند و در زمینه های دیگر هم کار برد دارد. عمر ایجاد شرکت پلاسما دو سال است و در این مدت حجم زیادی از کارها انجام شده است.

رییس سازمان انرژی اتمی اظهار کرد: تحولی که در حوزه پژوهش انجام شده است قابل توجه است. ۲۳۰ پروژه علمی پژوهشی و مرزی دانشی در سازمان در دست اقدام است این پروژه در حوزه کوانتوم و گداخت و ایزوتوپ پایدار هستند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی