پارتیزان‌های اوکراینی ارتش روسیه را به چالش می‌کشند

دردسر بزرگ پوتین در مناطق اشغالی

کدخبر: ۵۶۶۲۵۰
اقتصادنیوز: اوکراین شبکه فعالی از خبرچین‌ها و پارتیزان‌ها را در مناطق تحت کنترل روسیه حفظ کرده است، جایی که افراد وفادار به کیف، مختصات پایگاه‌های نظامی و مراکز لجستیکی روسیه را برای گردانندگان سرویس‌های امنیتی و فرماندهی نظامی اوکراین ارسال می‌کنند.
دردسر بزرگ پوتین در مناطق اشغالی

به گزارش اقتصادنیوز ، در حالی که نیروهای کیف حملات جدیدی را با هدف تضعیف تسلط مسکو در جنوب آغاز کردند، ارتش اوکراین روز یکشنبه اعلام کرد که روسیه در حال تشدید سرکوب مخالفان در مناطق اشغالی اوکراین است.

ستاد کل اوکراین در نشست روزانه خود اعلام کرد در بخش‌های اشغالی منطقه خرسون اوکراین، نیروهای امنیتی روسیه به خانه‌ها یورش برده‌اند و تلفن‌های ساکنان محلی را برای عکس‌ها و فیلم‌های ممنوعه چک می‌کنند.

به گفته مقامات در کیف، اوکراین شبکه فعالی از خبرچین‌ها و پارتیزان‌ها را در مناطق تحت کنترل روسیه حفظ کرده است، جایی که افراد وفادار به کیف، مختصات پایگاه‌های نظامی و مراکز لجستیکی روسیه را برای گردانندگان سرویس‌های امنیتی و فرماندهی نظامی اوکراین ارسال می‌کنند.

بنابر گزارش وال‌استریت‌ژورنال، روسیه به دنبال ریشه‌کن کردن این شبکه‌ها بوده است، اما موفقیت محدودی داشته است و حملات هدفمند -که روسیه پارتیزان‌ها را مقصر آن‌ها می‌داند- زیرساخت‌هایی را که روسیه برای انتقال تجهیزات و تدارکات به آن‌ها متکی است، نابود کرده است.

یورش‌های خانگی گزارش شده توسط کیف در حالی صورت می‌گیرد که اوکراین حملات خود را به مواضع روسیه در جنوب شهر خرسون، مرکز منطقه‌ای که پس از هفته‌ها درگیری در ماه نوامبر پس گرفت، افزایش داده است.

با استقرار نیروهای روسی در سراسر کرانه شرقی رودخانه دنیپرو، نیروهای ویژه اوکراینی عملیات‌هایی را در قلمرو باتلاقی مورد مناقشه که با جزایر کوچک در غرب پراکنده شده است، انجام داده‌اند و حملات هدفمندی را در طرف دیگر رودخانه ترتیب داده‌اند.

220425-ukraine-weapons-ap-773

روز یکشنبه، فرماندهی جنوبی ارتش اوکراین اعلام کرد که واحدهای توپخانه مستقر در اطراف خرسون یک مرکز تدارکات و پست دیده بانی روسیه را در این جزایر منهدم کردند و 12 سرباز روسی مستقر در آن را کشتند. روسیه در مورد این ادعا اظهار نظر نکرد.

مسکو به عنوان بخشی از تلاش‌های خود برای ایجاد حمایت در مناطق اشغالی، کانال‌های تلویزیونی را راه‌اندازی کرده است که تبلیغات طرفدار کرملین را پخش می‌کنند و ساکنان محلی را تشویق می‌کنند تا پاسپورت‌های روسی دریافت کنند. وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد که بخش‌های اشغالی اوکراین علی‌رغم تلاش‌های روسیه برای نشان دادن کنترل خود، همچنان ناپایدار باقی مانده‌اند.

این وزارتخانه در نشست اطلاعاتی روزانه خود در روز یکشنبه گفت: «در واقع، بیشتر این مناطق همچنان یک منطقه جنگی فعال، در معرض حملات پارتیزانی، و با دسترسی بسیار محدود به امکانات اولیه برای اکثر شهروندان است».

در شرق اوکراین، نیروهای مسلح این کشور اعلام کردند که روسیه به کارزار فرسایشی خود برای تصرف سرزمین‌ها ادامه می‌دهد و با وجود هزینه‌های فزاینده پرسنل و تجهیزات، مسکو حملات جدیدی را علیه شهرهای باخموت و آودیوکا  آغاز کرده است.

اوکراین روز یکشنبه اعلام کرد که بیش از 50 حمله را در امتداد خط مقدم در شرق دفع کرده است، در حالی که روسیه فشار عمده‌ای بر شهر بوهدانیوکا در شمال غربی باخموت وارد می‌‌کند که کنترل آن می‌تواند به روسیه اجازه دهد مستقیما خطوط دفاعی اوکراین را هدف قرار دهد. اوکراین گفت، گلوله باران روسیه در شب یکشنبه به خانه‌ها در 15 شهرک در شرق آسیب رسانده است.

در حالی که اوکراین آماده یک حمله متقابل برای بیرون راندن روسیه از قلمروش می‌شود، همچنان از حامیان غربی خود می‌خواهد تا کمک‌های مالی و نظامی بیشتری ارائه کنند. رئیس جمهور اوکراین، ولودیمیر زلنسکی، هفته گذشته از لهستان، یک متحد سرسخت دیدن کرد تا برای حمایت بیشتر رایزنی کند.

آقای زلنسکی در سخنرانی ویدئویی شبانه خود در روز شنبه گفت لهستان متعهد شده است تا 200 نفربر زرهی روسوماک و همچنین توپخانه و گلوله‌های خمپاره را تامین کند. وی گفت: «به پایان بردن این هفته با نتایج مثبت برای کشورمان خوشحال کننده است.»

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی