پشت‌پرده سفر مقام بلند پایه سازمان ملل به سودان

کدخبر: ۵۷۱۳۲۰
اقتصادنیوز: معاون دبیرکل و هماهنگ کننده امداد اضطراری سازمان ملل گفت: در سفر به سودان به دنبال دریافت تعهد از طرف‌های درگیر در سودان درباره کمک‌های بشردوستانه است.
پشت‌پرده سفر مقام بلند پایه سازمان ملل به سودان

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، «مارتین گریفیتس» هماهنگ کننده امداد اضطراری سازمان ملل روز چهارشنبه پس از آنکه در حساب کاربری خود در توییتر از ورود ش به بندر سودان خبر داد، در یک نشست مطبوعاتی مجازی گفت: من از امروز تلاش خواهم کرد تا از تعهداتی که دو نیروی نظامی در سودان در خصوص محافظت از سیستم های بشردوستانه و موافقت با جابجایی مردم و کالا داده اند، اطمینان یابم.

آزمایش DNA هویت واقعی «صدام» را فاش کرد

گریفیتس ادامه داد که امنیت جابجایی کالاها برای ارسال کمک‌های بشردوستانه ضروری است. ما معتقدیم که باید از مقامات چاد نیز درخواست کمک کنیم تا به ما اجازه دهند که با تأیید سودان کالاها را از مرز به دارفور غربی وارد کنیم.

این مقام ارشد سازمان ملل با یادآوری طرح واکنش بشردوستانه سازمان ملل و درخواست ۱.۷ میلیارد دلار برای سودان که قبل از درگیری آغاز شده و تاکنون ۲۰۰ میلیون دلار جمع آوری شده است، گفت: بودجه کمک به سودان در حال حاضر وجود دارد. بنابراین ما به طرح جدید مالی برای سودان نداریم.

درگیری‌های مسلحانه در سودان بین دوطرف بر سر قدرت از صبح روز شنبه ۱۵ آوریل (۲۶ فروردین ماه) میان نیروهای ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع بر سر قدرت آغاز شده و میانجیگری‌های بین‌المللی برای پایان دادن به آن و نشستن طرف‌های درگیر بر سر میز گفت‌ وگوها تاکنون ثمری نداشته است.

استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل به تازگی اعلام کرد آژانس پناهندگان سازمان ملل، با مشورت دولت ها و شرکا، در حال برنامه ریزی برای کمک به بیش از ۸۰۰ هزار نفر است که احتمالا از جنگ سودان به هفت کشور همسایه این کشور فرار کنند.

سخنگوی سازمان ملل تصریح کرد: بدون حل و فصل سریع بحران، ما همچنان شاهد افزایش تعداد بیشتری از مردم آواره در سودان خواهیم بود که برای دستیابی به امنیت و کمک های بشردوستانه خانه های خود را ترک می کنند.آخرین آمار تیم های ما تایید می کند که تاکنون ۷۳ هزار سودانی به کشورهای همسایه این کشور متواری شده اند.

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید