واکنش تند ایران به ادعای آمریکا درمورد امنیت دریانوردی در خلیج‌فارس و تنگه‌هرمز

کدخبر: ۵۷۳۹۷۴
سخنگوی وزارت خارجه گفت: این دولت آمریکاست که با توسل به اقدامات مغایر با حقوق دریاها و توقیف و ضبط برخی محموله‌های نفتی ایران، امنیت دریانوردی و تجارت رسمی و بین‌المللی را به مخاطره می‌اندازد .
واکنش تند ایران به ادعای آمریکا درمورد امنیت دریانوردی در خلیج‌فارس و تنگه‌هرمز

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، اتهامات بی اساس هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا درباره امنیت دریانوردی در خلیج فارس و تنگه هرمز با واکنش تند ناصر کنعانی سخنگوی دستگاه دیپلماسی مواجه شد. 

در همین خصوص ناصر کنعانی سخنگوی امشب (دوشنبه) ۲۵ اردیبهشت ماه در واکنش به اظهارات «جان کربی» هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا در خصوص امنیت دریانوردی در خلیج فارس و تنگه هرمز، ادعاها و اتهامات تکراری مقامات آمریکایی علیه ایران در ارتباط با امنیت دریانوردی در خلیج فارس و تنگه هرمز را مردود و بی اساس خواند.

اقدام جدید آمریکا درپی توقیف نفتکش‌ها توسط ایران

وی با بیان اینکه ایران مؤثرترین کشور تأمین‌کننده امنیت دریانوردی در خلیج فارس و آب‌های منطقه‌ای و بین‌المللی است، یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران همواره تضمین کننده عبور بی‌ضرر کشتی‌ها و شناورها از تنگه هرمز بوده است.

ادعای جدید آمریکا علیه ایران/ هیچ توجیهی برای حمله و آزار کشتی‌های تجاری ندارد

به گزارش فارس، مقام‌های دولت آمریکا روز جمعه ضمن ایراد اتهامات بی اساس علیه ایران مبنی بر«آزار و اذیت کشتی‌ها» از قصد پنتاگون برای افزایش تعداد کشتی‌ها و هواپیماها برای گشت‌زنی در تنگه هرمز خبر دادند. در همین راستا، جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت که وزارت دفاع مجموعه اقداماتی برای تقویت وضعیت دفاعی‌ این کشور در خلیج فارس‌ انجام خواهد داد و مدعی شد ایالات متحده شاهد تهدیدها و حملات مکرر از سوی ایران علیه کشتی‌های تجاری بوده است. 

کنعانی در واکنش به این ادعاهای بی اساس، اقدام اخیر انجام شده در مورد ۲ کشتی توقیف شده را به خاطر تخلف این ۲ کشتی و مستند به احکام قضایی و با هدف مقابله با رفتارها و اقدامات مخل مقررات بین‌المللی دریانوردی برشمرد.

بعد از ادعاهای جان کربی، ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مستقر در بحرین هم از قصد پنتاگون برای افزایش تعداد کشتی‌ها و هواپیماهای گشت‌زنی خود در تنگه هرمز خبر داد. ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا هدف از این تصمیم را جلوگیری از توقیف کشتی‌های بیشتر توسط ایران برشمرده است. 

این دیپلمات ارشد ایرانی در واکنش به این ادعاهای بی پایه و اساس از سوی مقامات آمریکایی خاطرنشان کرد: طرح اتهامات ضدایرانی مقام آمریکایی در حالی مطرح می‌شود که این کشور در دهه‌های طولانی با سیاست‌های مداخله‌جویانه و مخرب خود، به ایجاد و تشدید بی‌ثباتی و ناامنی در منطقه خلیج فارس مشغول بوده و اتهام زنی‌های جدید به ایران هم بهانه جویی و با هدف توجیه ادامه و یا افزایش حضور مداخله جویانه در منطقه انجام می‌شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی عنوان کرد: برخلاف اظهارات مقام آمریکایی، این دولت آمریکاست که با توسل به اقدامات مغایر با حقوق دریاها و توقیف و ضبط برخی محموله‌های نفتی ایران در آب‌های آزاد بین‌المللی، امنیت دریانوردی و تجارت رسمی و بین‌المللی را به مخاطره می‌اندازد و با گستاخی تمام ایران را متهم می‌کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران گسترده‌ترین مرز و بیشترین منافع و مسؤولیت را در حفظ و تامین امنیت در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز دارد و حضور و اقدامات بی ثبات کننده نیروهای آمریکایی، مسؤولیت ایران در تضمین امنیت منطقه و تنگه هرمز و نیز برخورد با متخلفان و قانون شکنان را دوچندان می‌کند.

* ادامه حضور نیروهای نظامی خارجی در آب‌های خلیج فارس تهدیدی علیه امنیت دریانوردی در این پهنه آبی

کنعانی در پایان با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران ادامه حضور نیروهای نظامی خارجی در آبهای خلیج فارس را تهدیدی علیه امنیت دریانوردی در این پهنه آبی راهبردی می‌داند، افزود: جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که کشورهای منطقه توانایی پاسداری از صلح و امنیت دریانوردی در این منطقه بدون حضور بیگانگان را دارند.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس اقتصادی
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی