پیام مهمی که آیت الله هاشمی به ظریف داد/ کار شما در تاریخ ماندگار است چون...

کدخبر: ۵۷۸۷۳۰
آیت الله هاشمی خطاب به ظریف گفته بود: «چون قلب ملّتی با شماست، کار شما در تاریخ ماندگار است. چون امید مردم به شماست، خداوند یار شماست.»
پیام مهمی که آیت الله هاشمی به ظریف داد/ کار شما در تاریخ ماندگار است چون...

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از دیپلمات ایرانی، این روزها بیش از گذشته نوک پیکان هجمه به سمت ظریف در قامت وزیر امور خارجه نشانه رفته است؛ موفق ترین وزیر کابینه که در اوج برنامه ریزی برای ملاقات های خارجی درجهت دستیابی به نتیجه مطلوب در پرونده هسته ای، روز هوای پاک را فراموش نکرده و به صورت نمادین با مترو به وزارت خارجه می رود.

یک روز ادعا می کنند چون اتفاقات فرانسه را محکوم نکرده باید عذرخواهی کند و روز دیگر نماینده ای که خط و مشی او بر همگان روشن است از پیاده روی او با «کری» در ژنو ایراد می گیرد و می گوید باید در مجلس دلیل این حرکت که آقای نماینده! آن را اشتباه می داند توضیح دهد. ظریف اما همان ظریف است و روحیه او قوی است.

در حاشیه این موضوعات تنها لبخند بر چهره می آورد چون به خاطر دارد که در اردیبهشت ماه، آیت ا... هاشمی به او گفت: «چون قلب ملّتی با شماست، کارتان در تاریخ، ماندگار است.»

در اردیبهشت ماه، دیپلمات های سابق به دیدار رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام رفته بودند. سایت آیت ا... هاشمی در این باره نوشت:

محاسن سفیدشان، نشان ازعمری تجربه می داد. عمری تجربه در اداره سیاست خارجی. در عبور از پیچ های تاریخی دیپلماتیک نظام. اینها هم انقلابی ‌اند و هم دیپلمات. شاگردان مشی امام. انقلابی در جای خود، دیپلمات هم در جای خود. امام در پای آرمان ها، انقلابی بودند و در مقابل مصالح، دیپلمات. اعتدال یعنی همین. نماد اعتدال هم یعنی امام. بزرگترین آزمونش را هم با نوشیدن جام زهر داد. نوشیدن جام زهر، کار بزرگان اعتدال است. جام زهر، تلخی کام ندارد. شیرینی جان دارد. آبرو و اعتبارت را می ‌دهی، مصلحت مردم‌ را می گیری. تعبیرش زهر است. تقدیرش شهد است.

امروز «انقلابی‌ های دیپلمات» دیروز آمده اند. انقلابی‌ های مصلحت فهم. درست به سبک خود امام. آقای هاشمی در این جلسه از رهبری آن کارهای بزرگ هم یاد می کند. یاد که نه، تجلیل می‌کند. از امام اعتدال. از شخصیتی عالم به زمان. فقیهی واقعی و افقه، باریک ‌بین و باهوش. با تدبیری بی ‌نظیر. ناخدای بی‌بدیل انقلاب. در روزهای پرتلاطم. هاشمی از امام(ره) تجلیل می کند. تا هم خودش و هم دیپلمات ها، از یاد نبرند ثبت بزرگ ترین پیروزی سیاسی نظام در سازمان ملل. با ناخدای اعتدال بود و بس. هاشمی از سیاست خارجی دیروز، نقبی هم به امروز می ‌زند. مذاکرات هسته ‌ای را هم شبیه مذاکرات جنگ می داند و هم متفاوت. شبیه از بابت تدبیر و عقلانیتش. متفاوت از جهت مخالفانش.

هاشمی می گوید: در مذاکرات جنگ از پشت سر خیالمان راحت بود. خبری از خنجرهای پشت سر نبود. ولی ظریف و تیمش امروز از هر دو طرف می خورند. تندروهای خارجی به داخلی‌ ها پاس می دهند و بالعکس. بیرونی‌ ها به دلسنگینی و داخلی‌ ها به دلواپسی. آن سو ناکامی ‌ظریف را به عقل می خواهد. این سو شکست مذاکرات را به جهل. ظریف، انقلابی دیپلماتی است که در دو جبهه می جنگد.

البته آقای هاشمی حرف آخر را به ظریف، قبلا زده. همین یکی، دو هفته قبل. در دیدار نوروزی با مسئولان وزارت خارجه. هاشمی آن روز اینگونه به ظریف اطمینان قلب داد. «چون قلب ملّتی با شماست، کار شما در تاریخ ماندگار است. چون امید مردم به شماست، خداوند یار شماست.» راه عشق ارچه کمینگاه کمانداران است/ هر که دانسته رود، صرفه ز اعدا ببرد!

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید