پشت پرده سفر مخفیانه رئیس موساد به آمریکا

کدخبر: ۵۸۹۴۲۴
کابینه اسرائیل به دنبال آن است که نظر خود را درباره توافقات احتمالی دوجانبه بین آمریکا و عربستان که دو کشور در حال مذاکره درباره آن هستند، ارائه دهد.
پشت پرده سفر مخفیانه رئیس موساد به آمریکا

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا،  تارنمای اکسیوس فاش کرد: دیوید بارنیا (David Barnea) رئیس سازمان جاسوسی اسرائیل (موساد) حدود دو هفته پیش برای مذاکره با مقامات آمریکایی درباره طرح جو بایدن برای عادی سازی روابط این رژیم با عربستان، مخفیانه به واشنگتن سفر کرد.

تارنمای آکسیوس به نقل از دو منبع آمریکایی نوشت: این دیدار با هدف مذاکره با مقامات کاخ سفید و سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) درباره تلاش های دولت جو بایدن برای دستیابی به توافق با عربستان بوده که شامل عادی سازی روابط ریاض و تل آویو می شود.

این رسانه آمریکایی نوشت، عادی سازی روبط بین ریاض-تل آویو تنها بخش کوچکی از تلاش های دولت بایدن است. کابینه اسرائیل به دنبال آن است که نظر خود را درباره توافقات احتمالی دوجانبه بین آمریکا و عربستان که دو کشور در حال مذاکره درباره آن هستند، ارائه دهد؛ موضوعی که بر امنیت اسرائیل تاثیر گذار خواهد بود و شامل حمایت آمریکا از برنامه هسته ای غیرنظامی عربستان با غنی‌سازی اورانیوم در داخل این کشور و فروش احتمالی سلاح به ریاض می شود.

مقام های آمریکایی پیشتر به آکسیوس گفته بودند که کاخ سفید قصد دارد تلاش دیپلماتیک خود را برای عادی سازی روابط ریاض- تل آویو تا پایان سال جاری یا ابتدای سال آینده میلادی و قبل از مشغول شدن بایدن به کارزار انتخاباتی به نتیجه برساند.

نشست جده؛ آستین‌بالازدن یک قدرت خاورمیانه‌ای برای حل منازعه اروپایی‌ها!

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا هفته گذشته در سفر به عربستان با محمد بن سلمان ولیعهد این کشور و دیگر مقامات عالی رتبه سعودی دیدار کرد.

آکسیوس همچنین به نقل از منابع آمریکایی افزود بارنیا در آستانه سفر سالیوان مشاور بایدن به عربستان با وی دیدار کرده است.

برت مک گورک مسئول هماهنگی سیاست خاورمیانه کاخ سفید، و آموس هوچستاین مشاور ارشد بایدن در امور انرژی و زیرساخت ها از دیگر مقامات آمریکایی دیدار کننده با رئیس موساد بوده اند. مک گورک و هوچستاین که در ۱۸ ماه گذشته بر روی بهبود روابط ایالات متحده و عربستان سعودی کار می کردند، در سفر اخیر سالیوان به ریاض به او ملحق شدند.

به گفته منابع مذکور، طرح بایدن در خصوص عادی سازی روابط با عربستان مهم ترین موضوع نشست های رئیس موساد با مقامات آمریکایی بوده است.

یکی از منابع آمریکایی آگاه از این دیدار مخفیانه گفت که مدیر موساد همچنین با بیل برنز رئیس سیا درباره طرح عربستان و ایران مذاکره کرده است.

بر اساس گزارش آکسیوس، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید از اظهارنظر درباره جزییات دیدار سالیوان و برنیا خودداری کرده و گفت ما به حمایت از روند عادی سازی روابط تل آویو از جمله با عربستان ادامه می دهیم و روشن است که با شرکای منطقه ای خود درباره پیشرفت بیشتر در این زمینه مذاکره می کنیم.

آکسیوس با اشاره به این که سازمان سیا نیز از اظهارنظر درباره این سفر خودداری کرده به نقل از دو منبع آمریکایی فاش کننده این خبر افزود: ویلیام برنز در نشست خود با بارنیا همچنین مساله اصلاحات قضایی رژیم صهیونیستی را مطرح کرد و در این زمینه صحبت شد.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید