پشت پرده توافق نظامی ایران و بولیوی

هدف ایران از تحرکات جدید در حیاط خلوت آمریکا چیست؟

کدخبر: ۵۸۹۴۲۸
اقتصادنیوز: همزمان با رسانه شدن خبر توافق نظامی ایران و بولیوی، گمانه زنی ها درباب افزایش نگرانی ها درباب برجسته شدن جا پای ایران در منطقه کارائیب که از آن تحت عنوان حیاط خلوت واشنگتن هم یاد می‌شود، افزایش یافته است.
هدف ایران از تحرکات جدید در حیاط خلوت آمریکا چیست؟

به گزارش اقتصادنیوز ، ادموندو نوویلو آگیلار، وزیر دفاع بولیوی در سفر هفته گذشته اش به تهران با همتای ایرانی خود قراردادی منعقد کرد که به واسطه اش انتظار می رود پهپادهای ساخت ایران در اختیارلاپاز(پایتخت بولیوی) قرار بگیرد.همزمان محمدرضا آشتیانی وزیر دفاع ایران در یک نشست خبری مشترک در تهران آمادگی تهران را برای ارائه «تجهیزات مورد نیاز ارتش بولیوی برای مبارزه با موضوعاتی چون قاچاق مواد مخدر و تامین امنیت مرزهای خود» اعلام کرد. به گفته اش چنین همکاری‌هایی می‌تواند الگویی برای دوستان ما در آمریکای جنوبی باشد.

هراس از افزایش حضور ایران در کارائیب

آنگونه که المانیتور در گزارشش مدعی شده، وزیر دفاع بولیوی پس از بازگشت به لاپاز از علاقه دولتش به دریافت پهپادهای ایرانی گفته در حالی که جزئیات مربوط به نوع هواپیماهای بدون سرنشین ایرانی که قرار است ارسال شوند همچنان مبهم است، همین مقوله نگرانی هایی را در آمریکا و برخی از پایتخت های بازیگران کارائیب ایجاد کرده است.جان کربی، مدیر ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا در این باره مدعی شد:ما از همه کشورها می‌خواهیم. قبل از مشارکت در ترتیبات دفاعی با کشوری چون ایران، فرایند همکاری ها را به دقت بررسی کنند.

همزمان آرژانتین که در همسایگی بولیوی، قرار دارد نیز به واسطه تنش هایش با ایران در باب  حمله به بوئنوس آیرس در سال 1994، از چنین توافقی به هراس افتاده است. دولت آرژانتین از بولیوی خواسته تا جزئیات همکاری نظامی خود با ایران را روشن کند. با این حال، وزیر دفاع بولیوی گفته  که دولت او به دنبال خرید تسلیحات جنگی از تهران نیست. او این نگرانی ها را اغراق آمیزتوصیف کرده است.در این میان گروهی از ناظران مدعی اند که خواست ایران مبنی بر فروش تجهیزات نظامی به بازیگرانی چون بولیوی، بازیگران منطقه کارائیب که از آن تحت عنوان حیات خلوت امریکا یاد می شود، سیگنالی هشدار دهنده برای واشنگتن خواهد بود.

bolira

هدف از بازی در حیات خلوت امریکا؟

در همین راستا اقتصاد نیوز با عبدالرضا فرجی راد، استاد ژئوپلتیک در باب پیامدها و نتایج احتمالی تعامل نظامی ایران و بازیگران حوزه کارائیب گفت‌وگویی داشته است. به گفته این استاد ژئوپلتیک، طبیعتا ایران نیز به سان هر بازیگری در حوزه صادرات سلاح فعالیت دارد بالاخص آن که کشورمان در حوزه ساخت پهپادها(هواپیماهای بدون سرنشین) دست بالا را دارد. به باور این تحلیلگر مسائل بین المللی از زمانی که غرب مدعی شد که ایران پهپادهای ساخت خود را در اختیار روسیه قرار می دهد تا از آنها در جنگ اوکراین استفاده کند(ادعایی که تهران بارها آن را رد کرد و ضمن تایید همکاری نظامی و دفاعی ایران و روسیه، نقشش در جنگ اوکراین را منکر شد)، همکاری نظامی ایران با هرکدام از بازیگران حوزه کارائیب به واسطه این فرضیه ادعایی می تواند برای کشورهای همسایه نگرانی هایی را ایجاد کند.

فرجی راد در ادامه و در پاسخ به سوال اقتصاد نیوز در باب هدف ایران از گسترش تعامل نظامی اش با کشورهای حوزه کارائیب، بازیگرانی چون کوبا، ونزوئلا و بولیوی گفت، طبیعتا ایران با این گروه از کشورها صرفا در حوزه نظامی تعامل ندارد، با این همه هدغف تهران از انعقاد هرگونه توافقی با کشورهای حوزه کارائیب؛ جغرافیایی که از آن تحت عنوان حیات خلوت امریکا یاد می شود، حول دو محور قابل نبیین است. نخست: درآمدزایی. طبیعتا ایران به واسطه چنین توافق هایی قادر است در ازای فروش تجهیزات ساخت خود درآمد داشته باشد، این درآمد زایی در شرایطی که ایران هدف تحریم ها قرار دارد، می تواند تا حدودی برای اقتصاد کشور راه گشا باشد. به باور فرجی راد فارغ از درآمدزایی، چنین توافق هایی در قاب برخی از موضوعات استراتژیک نیز قابل تیین است. فرجی راد در ادامه خاطر نشان کرد: ایالات متحده و متحدانش بر روی منطقه کارائیب( آمریکای لاتین) دارای حساسیت های جدی هستند؛ طبیعا در چنین شرایطی انتشار خبر تعامل نظامی ایران با یکی از کشورهای این منطقه می تواند موجب شود تا ایالات متحده از خیز تهران جهت افزایش حضورش در این منطقه بهراسد.

photo_2023-07-31_18-30-12

سیاست راهبردی تهران در آمریکای لاتین

به ادعای المانتیور، ایران مدت‌هاست که آمریکای لاتین را «حیاط خلوت آمریکا» می‌داند و تلاش دارد تا فوذ استراتژیکش در این جغرافیا را تعمیق بخشد. ماه گذشته ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران از ونزوئلا، نیکاراگوئه و کوبا بازدید کرد تا توافقنامه های متعددی را با این سه کشور امضا کند، سه بازیگری که هم صدا با تهران از رویکردی ضد آمریکایی پیروی می کنند.ابراهیم رئیسی در سیاست خارجی اعلام شده خود بر این مقوله تاکید دارد که همکاری با متحدان غیر غربی می تواند هم انزوای ایران را کاهش دهد و هم به اقتصاد این کشور کمک کند.

همزمان با رسانه ای شدن خبر توافق دفاعی تهران و بولیوی، گزارش‌هایی نیز منتشر شد که نشان می‌دهد ونزوئلا در حال حاضر از قایق‌های تندرو ایرانی استفاده می‌کند. مانورهای تخصصی نظارت بر سکوهای نظامی بر تمرین اخیر نیروی دریایی ونزوئلا متمرکز بود که در جریانشان قایق‌های ذوالفقار ایرانی را که موشک‌های کروز نصر-1 ساخت ایران روی آن‌ها سوار شده بود، شناسایی کردند.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید