فوری / تحریم‌های انگلیس علیه روسیه

کدخبر: ۵۸۹۴۸۹
اقتصادنیوز: انگلیس چند قاضی و مقامات روسیه را به بهانه مشارکت در محاکمه رهبر مخالف روسیه به لیست تحریمی خود اضافه کرد.
فوری / تحریم‌های انگلیس علیه روسیه

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، انگلیس روز دوشنبه چند قاضی و مقامات روسیه را به بهانه مشارکت در محاکمه ولادیمیر کارا مورزا، رهبر مخالف روسیه, تحریم کرد و تصمیم برای رد درخواست تجدیدنظر حکم زندان او را "غیرقابل توجیه" دانست.

رویترز و خبرگزاری تاس گزارش داند، یک دادگاه روسیه درخواست تجدیدنظر علیه حکم ۲۵ ساله زندان کارا مورزا که تابعیت روسیه و انگلیس را دارد، رد کرده است.

کارا مورزا در ماه آوریل به جرم خیانت و جرایم دیگر به زندان محکوم شد.

ریشی سوناک، نخست وزیر انگلیس، در شبکه اجتماعی ایکس، که قبلا به نام توییتر شناخته می‌شد، گفت: این یک اقدام ناامیدانه و بی‌اساس است. رد درخواست کارا مورزا غیرقابل توجیه است. او باید فورا آزاد شود.

انگلیس قضات دادگاه شهر مسکو از جمله ویتالی بلیتسکی، اکاترینا میخایلوونا دورخینا و ناتالیا نیکولاونا دودار را در فهرست تحریم‌های خود اضافه کرده است. این کشور قبلاً برخی از افراد مرتبط با این پرونده را تحریم کرده بود.

به گزارش ایرنا, کارا-مورزا ۴۱ ساله شهروند انگلیسی-روسی دوشنبه گذشته به جرم خیانت علیه روسیه از طریق انتشار اطلاعات غلط درباره ارتش این کشور و ارتباط با یک سازمان نامطلوب، به ۲۵ سال حبس محکوم شد. دولت انگلیس در حالی به بهانه تابعیت انگلیسی نامبرده خواستار آزادی وی است که دولت مسکو تابعیت مضاعف را به رسمیت نمی‌شناسد.

وزارت امور خارجه روسیه در ماه اردیبهشت سال جاری, سفیر انگلیس در مسکو را احضار و تصریح کرد که موضع‌گیری لندن در پرونده یادشده، دخالت آشکار در امور داخلی روسیه و نقض کنوانسیون وین درباره روابط دیپلماتیک تلقی می‌شود. در این جلسه به سفیر انگلیس اعلام شد که تابعیت انگلیسی آقای کارا-مورزا طبق قوانین دولت فدرال روسیه به رسمیت شناخته نمی‌شود و نامبرده فقط شهروند روسیه محسوب می‌شود. همچنین به طرف انگلیسی تاکید شد که لندن با سابقه تیره حقوق بشری، در جایگاهی نیست که سایر کشورها را موعظه کند.

با این حال انگلیس در تداوم مواضع خصمانه علیه روسیه، قاضی پرونده کارا-مورزا، دو بازرس و دو مامور سرویس جاسوسی روسیه را به اتهام مشارکت در این پرونده، به فهرست تحریم‌های این کشور اضافه کرده است. بر اساس اعلام وزارت امور خارجه انگلیس، افراد تحریم‌ شده از سفر به این کشور منع و اموالشان مسدود شده است.

انگلیس از زمان آغاز جنگ اوکراین، به بازیگر فعالی در عرصه این نبرد تبدیل شده و با اتخاذ مواضع ضد روسی، ارسال تسلیحات و تجهیزات نظامی و اعمال تحریم‌ علیه روسیه به تنش‌ و درگیری‌ها دامن زده است.

این کشور تاکنون بیش از یک هزار و ۱۰۰ شهروند روس و بیش از ۱۰۰ سازمان دولتی روسیه را تحریم کرده و افزون بر ۲ میلیارد پوند تجهیزات جنگی به اوکراین ارسال کرده است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید