ورژن جدید مذاکرات ایران و آمریکا

کدام کشور میزبان تبادل زندانیان بین آمریکا و ایران تعیین شده است؟

کدخبر: ۵۹۲۶۷۶
اقتصادنیوز: بر اساس گزارشی که در هفته جاری توسط امواج مدیا منتشر شد، تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا در ماه آینده به میزبانی قطر انجام خواهد شد.
کدام کشور میزبان تبادل زندانیان بین آمریکا و ایران تعیین شده است؟

به گزارش اقتصادنیوز  این نشریه مستقر در بریتانیا که عمدتاً به مسائل ایران می‌پردازد گزارش داد که بازداشت‌شدگان به هتلی منتقل شده و تا ماه آینده در بازداشت خانگی خواهند بود. به نوشته میدل ایست آی، گزارش‌ها حاکی از آن است که بازداشت‌شدگان در اتاق‌های انفرادی در یک طبقه امن نگهداری می‌شوند و فقط می‌توانند خانواده درجه یک خود را ملاقات کنند. علاوه بر این، تلفن‌های همراه با دسترسی به اینترنت در اختیار آن‌ها قرار گرفته است.

اکوایران در ترجمه این گزارش آورده است: امواج مدیا گزارش داد: «برخلاف مبادله‌های گذشته ایران و آمریکا که در آن بازداشت‌شدگان یا به عمان، سوئیس یا امارات متحده عربی (امارات متحده عربی) منتقل می‌شدند، تبادل زندانیان این بار در دوحه انجام خواهد شد».

نقش قطر در تسهیل توافق ایران و آمریکا همچنین مستلزم پرداخت هزینه‌های مربوط به تبدیل وون کره جنوبی به یورو است. میدل ایست آی برای اظهار نظر با وزارت خارجه آمریکا و سفارت قطر تماس گرفت، اما هیچ یک به موقع پاسخ ندادند.

هفته گذشته، ایالات متحده با ایران برای آزادی چند زندانی ایران در ایالات متحده و اعطای دسترسی به ۶ میلیارد دلار درآمد نفتی مسدودشده ایران در ازای آزادی پنج آمریکایی زندانی به توافق رسیدند.

خبرگزاری تسنیم گفت که ۶ میلیارد دلار از پول ایران در کره جنوبی ابتدا به یورو تبدیل شده و سپس به حسابی در قطر ارسال می‌شود که در آنجا ایران می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد. به گفته آمریکا، ایران تنها مجاز است که این پول را برای خرید اقلام ضروری از جمله غذا و دارو استفاده کند.

در ماه ژوئن، میدل ایست آی برای اولین‌بار گزارش داد که واشنگتن و تهران در مذاکرات هسته‌ای پیشرفت داشته‌اند. دو طرف با توافق موقتی موافقت کردند که طبق آن، ایران باید غنی‌سازی اورانیوم را پایین ۶۰ درصد نگه داشته و با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند.

منابع بعداً به میدل ایست آی گفتند که ایالات متحده اصرار داشت تا زمانی که توافقی در مورد زندانیان دوتابعیتی آمریکایی و ایرانی حاصل نشود، هیچ‌گونه پیشرفت دیگر در مورد توافق هسته‌ای حاصل نشود.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی