گزارش اکونومیست از سیل مهاجران روس پس از جنگ با اوکراین

فرار روس‌ها از دست پوتین!/ مردم به کدام کشورها پناه بردند؟

کدخبر: ۵۹۵۶۰۴
اقتصادنیوز: از ابتدای جنگ روسیه و اوکراین تا کنون، سیلی از مهاجران روس به راه افتاده است. برخی آمار و ارقام نشان می‌دهند که بیش از 300 هزار روس در نخستین ماه‌های آغاز درگیری میان روسیه و اوکراین، از روسیه گریخته‌اند و موج دوم مهاجرت هم از زمانی آغاز شده که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، مردان را وادار به شرکت در جنگ کرده است.
فرار روس‌ها از دست پوتین!/ مردم به کدام کشورها پناه بردند؟

به گزارش اقتصادنیوز ، اکونومیست به تازگی در گزارشی به مقوله مهاجرت روس‌ها پرداخته و به این نکته اشاره کرده که جنگ میان روسیه و اوکراین، منجر به مهاجرت روس‌ها از روسیه شده است.

کرملین تا کنون به صورت رسمی داده یا آمار و ارقامی از مهاجرت روس‌ها پس از جنگ، منتشر نکرده است. با این حال، برآوردها نشان می‌دهد حدود 500 هزار تا 1 میلیون نفر از مردم روسیه از ابتدای جنگ تا کنون در مراحل مختلف، از روسیه گریخته‌اند.

روس‌ها به کجا پناه برده‌اند؟

جنگ میان روسیه و اوکراین از فوریه 2022 آغاز شده و اکنون بیش از یک سال از آن تاریخ می‌گذرد. در این مدت، بخش زیادی مردم روسیه به کشورهای دیگر پناه برده‌اند.

اکونومیست مدعی شده که بیشترین کشورهای پذیرنده روس‌ها، کشورهای قزاقستان و صربستان بوده‌اند که هر کدام، 150 هزار نفر از مردم روسیه را به خاک خود راه داده‌اند. پس از آن ارمنستان و ترکیه بزرگ‌ترین پذیرنده‌های مهاجران روس بوده‌اند.

20230826_WOT237

البته این داده‌ها در هاله‌ای از ابهام قرار دارند، به این خاطر که داده‌های شفاف و روشنی در این زمینه به صورت رسمی از طرف دولت روسیه منتشر نشده است.

طبق گزارش اکونومیست، مهاجرت از روسیه پوتینی، امر جدیدی نیست و طی 19 سال نخست حکمرانی پوتین بر روسیه، بالغ بر 1 میلیون و 600 هزار تا 2 میلیون نفر از مردم روسیه به سایر کشورها مهاجرت کرده‌اند. یکی از مهم‌ترین نکات در مورد مهاجران روس این است که اغلب آن‌ها به طبقه ثروتمند در روسیه تعلق دارند.

20230826_WOC753

مهاجرت از روسیه در حالی رخ داده که این کشور با کمبود شدید نیروی کار مواجه است. عمده کسانی‌که از این کشور گریخته‌اند، در دسته نیروی کار ماهر قرار می‌گیرند؛ این مسئله می‌تواند دولت پوتین را در روسیه با مشکل مواجه کند.

تیتر یک
  • چرا ترامیپست‌ها شبیه برنی سندرز شده‌اند؟

    اقتصادنیوز: دونالد ترامپ و حامیان او در ماه‌های اخیربه طور تلویحی به اندیشه‌های برنی‌سندرز سناتور دمکرات نزیدک به…

از دست ندهید
کارگزاری مفید