بیانیه فردی که انگلیس او را به اتهام جاسوسی برای چین دستگیر کرد

کدخبر: ۵۹۷۵۴۹
اقتصادنیوز: مردی که انگلیس او را به اتهام جاسوسی برای چین بازداشت کرده، در بیانیه خود اظهار کرد «کاملاً بی‌گناه» بوده و «جاسوس چین» نیست.
بیانیه فردی که انگلیس او را به اتهام جاسوسی برای چین دستگیر کرد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، محقق پارلمانی انگلیس که اخیراً به اتهام جاسوسی برای چین بازداشت شد، از طریق وکیل خود اعلام کرد که بی‌گناه بوده و برای چین جاسوسی نمی‌کند.

خبرگزاری الجزیره گزارش داد، این مرد که هویتش نامشخص بوده و گفته می‌شود که در دهه سوم زندگی خود قرار دارد، هر نوع نقش در جاسوسی را تکذیب کرد.

این متهم به جاسوسی برای چین در بیانیه خود اظهار کرد: مجبورم به گزارش رسانه‌ها مبنی بر اینکه من جاسوس چین هستم، واکنش نشان دهم. درست نیست که مجبور باشم به دلیل گزارش‌های اشتباه صورت گرفته، توضیح ارائه کنم؛ اما ضروری است که بگویم من کاملاً بی‌گناه هستم.

او ادامه داد: من عمر کاری‌ام را صرف آموزش به دیگران درباره چالش‌ها و تهدیدهای حزب کمونیست چین کرده‌ام. انجام آنچه علیه من در گزارش‌های خبری افراطی ادعا شده، خلاف تمامی ارزش‌های من است.

در روز یکشنبه گزارش شد که یک محقق پارلمانی که با اعضای برجسته حزب محافظه‌کار انگلیس ارتباط و به اطلاعات حساس دسترسی داشته، به اتهام جاسوسی برای چین بازداشت شده است.

بعدازظهر یکشنبه سفارت چین در لندن بیانیه‌ای کوتاه منتشر و در آن اعلام کرد: این ادعا که چین مظنون به «سرقت اطلاعات انگلیس» است، کاملاً ساختگی بوده و چیزی جز یک تهمت بدخواهانه نیست.

ریشی سوناک نگران شد؛ ماجرای دستگیری متهم جاسوس چین چه بود؟

سخنگوی این سفارت در ادامه اظهار کرد: ما قاطعانه با این ادعا مخالفت کرده و از طرفین مربوطه در انگلیس می‌خواهیم تا به دست‌کاری‌های سیاسی ضدچینی خود پایان داده و دیگر چنین مضحکه‌های سیاسی خودساخته‌ای برپا نکنند.

در حاشیه نشست اخیر سران گروه ۲۰ در هند ریشی سوناک، نخست‌وزیر انگلیس گفت که با لی چیانگ، نخست‌وزیر چین دیدار و درباره این مسئله گفتگو کرده است. سوناک گفت که «نگرانی شدید» خود را از «هر نوع مداخله در دموکراسی پارلمانی» انگلیس به این مقام چینی منتقل کرده است.

خبر بازداشت این فرد متهم به جاسوسی یک هفته پس از آن منتشر شد که جیمز کلورلی، وزیر خارجه انگلیس برای احیای روابط دوجانبه با چین، به پکن سفر کرد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی