تهران صدای کاخ سفید را درآورد/ با حضور نظامی ایران در قطب جنوب مخالفیم!

کدخبر: ۶۰۱۷۸۷
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به اظهارات فرمانده نیروی دریایی ارتش درباره حضور این نیرو در قطب جنوب، گفته است که با فعالیت‌های نظامی از سوی ایران یا هر کشوری در قطب جنوب مخالف هستیم.
تهران صدای کاخ سفید را درآورد/ با حضور نظامی ایران در قطب جنوب مخالفیم!

امیردریا دار "شهرام ایرانی"  فرمانده نیروی دریایی  ارتش ششم مهرماه اعلام کرد: برنامه ما در آینده این است که پرچم پر افتخار  ایران  را در  قطب جنوب  نیز بالا ببریم و یک کار مشرک نظامی و علمی در آن منطقه اجرا کنیم.

این فرمانده  ارتش  جمهوری اسلامی  ایران  به حضور ناوگروه ۸۶ در حیاط خلوت کشورهایی که با ایران دشمنی دارند اشاره کرد و گفت: ناوگروه ۸۶ با انجام موفقیت آمیز ماموریت خود، هژمونی قدرت‌های جهانی را شکست.

 متیو (مت) میلر  سخنگوی وزارت امور خارجه  آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی برابر با دهم مهرماه در نشستی با خبرنگاران در  واشنگتن  در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اظهارات فرمانده نیروی دریایی ایران با توجه به نزدیک شدن به موعد ۱۸ اکتبر جاری و پایان یافتن تحریم های موشکی ایران طبق برجام گفت: این اظهارات به نظر می رسد بیشتر از توانایی ایران بیان شده است.

میلر تصریح کرد: قطب جنوب باید یک منطقه برای اکتشاف  مسالمت آمیز  و تحقیقات عملی باقی بماند. آمریکا متعهد به توافق قطب جنوب در سال ۱۹۵۹ است که استقرار پایگاه های نظامی در قطب جنوب را ممنوع می کند. اگرچه ایران عضوی از این توافق نیست، آمریکا قاطعانه با نظامی سازی قطب جنوب مخالف است. فعالیت های نظامی چه از سوی ایران چه هر کشور دیگری در این منطقه نباید انجام شود.

میلر در خصوص پرتاب موفقیت آمیز یک موشک ایران به فضا نیز مدعی شد: ما معتقدیم این فعالیت ها نقض قطعنامه های  سازمان ملل  در خصوص موشک های بالستیک ایران هستند.

سخنگوی  وزارت خارجه  آمریکا در خصوص پهپادهای ایرانی و ادعاهای وزیرخارجه اوکراین مبنی بر ۵۰۰ حمله  روسیه  با استفاده از پهپادهای شاهد ایران در ماه گذشته گفت: ما همچنان شاهد حمایت ایران از حکومت های غیرلیبرال چه در همسایگی و چه در سراسر جهان و حمایت از اقدامات متجاوزکارانه هستیم. این حمایت ها متاسفانه در راستای فعالیت های مخرب ایران در سرتاسر  جهان  است. ما به وضع تحریم ها علیه کشورهایی که به روسیه در  جنگ  این کشور علیه اوکراین کمک کرده اند، ادامه خواهیم داد.

این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درباره نفوذ افراد نزدیک به  جمهوری اسلامی ایران  در  دولت آمریکا  گفت:‌ دلیلی در دست ندارم که باور کنم که اعضای یک حلقه تاثیرگذاری  دولت  ایران به درون حکومت  ایالات متحده  نفوذ کرده باشند. تحقیقات درباره عملکرد راب ملی (رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا درر امور ایران که به مرخصی اجباری فرستاده شده است) همچنان ادامه دارد.

خبر مرخصی او پس از مدت ها سکوت خبری اش، هشتم تیرماه جاری (۲۹ ژوئن) از سوی متیو میلر (مت میلر) سخنگوی  وزارت  امور خارجه  آمریکا  اعلام شد که گفت: راب ملی  در مرخصی است و آبرام پیلی به عنوان جانشین موقت او در امور ایران ایفای نقش می کند و فعالیت وزارت خارجه آمریکا در این زمینه را رهبری می کند.

به گزارش ایرنا، متیو میلر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی در نشست با خبرنگاران در وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا رابرت مالی همچنان نماینده ویژه آمریکا در امور ایران است؟ گفت: من هیچ نظری در مورد وضعیت (راب) مالی ندارم اما مالی همچنان نماینده ویژه در امور ایران است.

در پی این اظهار نظر متیو میلر، خبرنگاران از او درباره وضعیت رابرت مالی سوال کردند که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا سرانجام درباره وضعیت رابرت مالی نماینده ویژه این کشور در امور ایران و مذاکره کننده ارشد آمریکا در گفتگوهای غیرمستقیم با تهران به خبرنگاران اعلام کرد: راب مالی در مرخصی است و آبرام پالی (پیلی) به عنوان جانشین موقت او در امور ایران ایفای نقش می کند و فعالیت وزارت خارجه آمریکا در این زمینه را رهبری می کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اما هیچ توضیحی درباره دلیل و نوع مرخصی رابرت مالی نداد ولی در عین حال تایید کرد که  معاون  رابرت مالی یعنی آبرام پالی هم اکنون بطور موقت جانشین او است.

شبکه خبری سی‌ ان ‌ان به نقل از چند منبع آگاه گزارش داد به دنبال بازرسی امنیتی وزارت خارجه آمریکا درباره احتمال سوء نگهداری از محتویات محرمانه از سوی مالی، دسترسی‌های امنیتی این مقام آمریکایی از اوایل سال جاری به حالت تعلیق درآمده و او در مرخصی بدون  حقوق  به سر می‌برد.

این  رسانه  آمریکا به نقل از یک مقام آمریکایی ادامه داد: پس از شروع تحقیقات امنیتی وزارت خارجه آمریکا از رابرت مالی، او برای مدتی در سمت خود فعالیت می‌کرد اما اجازه دسترسی به اطلاعات محرمانه را نداشت.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران که در ماه ژوئن به دلیل تحقیقات درباره مجوز امنیتی اش به مرخصی بدون حقوق رفته است، در دانشکده  روابط عمومی  و بین‌الملل  دانشگاه پرینستون  مشغول به کار شده است.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که رابرت مالی در پاییز امسال در زمینه سیاست خارجی و در بهار در زمینه دیپلماسی، مذاکره و  سیاست خارجی  به دانشجویان درس خواهد داد. جو بایدن  رئیس جمهور  دموکرات آمریکا در ماه ژانویه ۲۰۲۱ از راب ملی برای احیای توافق  هسته ای  ۲۰۱۵ ایران استفاده کرد.

مالی مدت کوتاهی قبل از اعلام توافق برای آغاز فرایند تبادل زندانیان میان تهران – واشنگتن و آزاد سازی وجوه مسدود شده ایران در  کره جنوبی  و انتقال پنج  شهروند  آمریکایی- ایرانی به هتلی تحت حفاظت مقامات ایرانی تا قبل از خروج از ایران، از سمت خود در  وزارت امور خارجه  کناره‌گیری کرد.

فاکس نیوز نوشت: راب ملی نتوانست توافق هسته ای ایران (برجام ) را احیا کند. دونالد ترامپ،  رئیس جمهور آمریکا  در سال ۲۰۱۸ با این استدلال که شرایط برجام بسیار به نفع ایران است و محدودیت های کافی برای  برنامه هسته ای  تهران ایجاد نکرده است، از آن بصورت یکجانبه خارج شد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید