جنگ غزه وارد مرحله جدیدی شد؟

دستور مستقیم بایدن برای حمله هوایی به مواضع متحدان ایران در سوریه

کدخبر: ۶۰۶۲۴۹
اقتصادنیوز: لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده در بیانیه‌ای مدعی شده آمریکا روز پنجشنبه به دو تأسیسات در سوریه که گفته می‌شود توسط نیروهای سپاه پاسداران و گروه‌های مورد حمایت ایران استفاده می‌شود، حمله کرد.
دستور مستقیم بایدن برای حمله هوایی به مواضع متحدان ایران در سوریه

به گزارش اقتصادنیوز به نوشته الجزیره، این حملات به دستور شخص جو بایدن در واکنش به حملات این هفته به پرسنل آمریکایی در سوریه انجام شد. یکی از پیمانکاران آمریکایی در جریان یکی از حملات و در حالی که در پناهگاه بود، از یک حادثه قلبی جان باخت و ۲۱ پرسنل آمریکایی مجروح شدند.

در این بیانیه آمده است: «ایالات متحده به دنبال درگیری نیست و هیچ قصد و تمایلی برای درگیری بیشتر ندارد، اما این حملات با حمایت ایران علیه نیروهای آمریکایی غیرقابل‌قبول بوده و باید متوقف شود. این حملات با هدف دفاع از خودو  صرفاً برای محافظت و دفاع از پرسنل آمریکایی در عراق و سوریه انجام شد. این حملات جدا و متمایز از درگیری جاری بین اسرائیل و حماس هستند و تغییری در رویکرد ما نسبت به درگیری اسرائیل و حماس ایجاد نمی‌کنند».

اکوایران درادامه نوشت: به ادعای مقامات ارشد آمریکایی در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز؛ حملات شبانه ایالات متحده به سوریه به یک انبار تسلیحات و یک انبار مهمات مورد استفاده سپاه پاسداران و گروه‌های تحت حمایت ایران اصابت کرد. به گفته مقامات، دو جت جنگنده اف-۱۶ حدود ساعت ۴:۳۰ صبح به وقت محلی در نزدیکی ابوکمال، این حملات را انجام دادند.

اما حسن منیمنه، کارشناس خاورمیانه و شمال آفریقا در مؤسسه خاورمیانه به الجزیره گفته که فکر نمی‌کند که این دو رویداد قابل تمایز باشند. منیمنه خاطرنشان کرد: «این حمله در شرایطی انجام شده که ایالات متحده از اسرائیل در جنگ با حماس حمایت می‌کند و بنابراین، نمی‌توان را مسئله جدایی دانست. چیزی که می‌دانیم این است که در واشنگتن در مورد نیات تهران و همچنین در تهران نسبت به نیات واشنگتن عدم اطمینان وجود دارد».

او افزود: «اگر ایران مطمئن باشد که جنگی در راه است، ممکن است تصمیم بگیرد که پیش‌دستی کرده تا از بخشی از تواناهایی‌های خود، قبل از اینکه در یک جنگ مشترک با آمریکا و اسرائیل محو شوند، استفاده کنند. ما هنوز به این نقطه نرسیده‌ایم».

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی