نقشه پنهانی نتانیاهو برای مردم غزه

کدخبر: ۶۱۳۶۳۶
اقتصادنیوز: یک رسانه عبری گزارش داد که وزیر امور استراتژیک اسرائیل طرحی را به درخواست نتانیاهو آماده می‌کند که هدفش کاستن از شمار شهروندان فلسطینی در نوار غزه به پایین‌ترین حد ممکن است.
نقشه پنهانی نتانیاهو برای مردم غزه

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، روزنامه عبری «یسرائیل هیوم» جمعه گزارش داد که برنامه «رون درمر» وزیر امور استراتژیک رژیم صهیونیستی از حزب لیکود به دست بیشتر اعضای کمیته وزارتی امور امنیت داخلی نرسیده و به دلیل «حساسیت» آن در نهادهای رسمی و نهادها مورد بحث قرار نگرفته است. به نظر این روزنامه، دولت جو بایدن آن را رد می‌کند و نظر غالب این است که این طرح یک خیال غیرواقعی است.

این روزنامه پیش‌بینی کرد که طرح مذکور مورد حمایت وزیران حزب لیکود به رهبری نتانیاهو، حزب «قدرت یهود» به رهبری ایتامار بن گویر، وزیر امنیت داخلی و جنبش «صهیونیسم مذهبی» به رهبری بتسلئیل اسموتریچ، وزیر دارایی اسرائیل قرار بگیرد.

این روزنامه خاطرنشان کرد: علی‌رغم موضعگیری جامعه بین‌المللی و تشکیلات نظامی در تل‌آویو در مورد این طرح، نتانیاهو اجرای آن را یک هدف استراتژیک برای کابینه خود می‌داند.

در این گزارش آمده است، نتانیاهو بدون آنکه مجبور باشد با ایالات متحده، جامعه بین‌المللی و مصر که به طور قاطع با آن مخالف است، سرشاخ شود، به دنبال اجرای این طرح است. این گزارش اشاره می‌کند، افراد نزدیک به نتانیاهو مدعی هستند که «هدف از این طرح این نیست که فلسطینی‌ها اخراج شوند، بلکه هدفش تلاش برای کاستن از تراکم جمعیت در نوار غزه است.»

این رسانه عبری گزارش داد که رژیم صهیونیستی «این امکان را دارد که منتقدان مصر را دور زده و برای اجرای این طرح به مردم غزه اجازه دهد تا از طریق دریا این باریکه را ترک کرده و به سمت اروپا و آفریقا بروند.»

در همین حال آویگدور لیبرمن، رهبر حزب «اسرائیل بیت‌نو» از آمریکا خواسته تا مصر را برای در اختیار گرفتن کنترل نوار غزه تحت فشار قرار داده و همچنین اردن را مجبور کند تا کنترل منطقه‌ «ای» (A) در کرانه باختری را که بزرگ‌ترین جمعیت فلسطینیان را در خود جای داده است، به دست بگیرد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید