نیکاراگوئه سفیر خود را از این کشور احضار کرد

کدخبر: ۶۱۳۹۳۳
اقتصادنیوز: نیکاراگوئه در واکنش به اظهارات جنجالی رئیس‌جمهور منتخب آرژانتین، سفیر خود را فراخواند.
نیکاراگوئه سفیر خود را از این کشور احضار کرد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، نیکاراگوئه دوشنبه در واکنش به اظهارات جنجالی «خاویر میلی» رئیس جمهوری منتخب آرژانتین سفیر خود را از بوینس آیرس فراخواند.

رویترز گزارش داد، وزارت خارجه نیکاراگوئه اعلام کرد که این اقدام در پی «اظهارات مکرر» مقام‌های دولت آتی آرژانتین صورت گرفته است.

بازدید سه ساعته همسر رئیس‌جمهور کوبا از «سعدآباد» + عکس

میلی در انتخابات نوامبر به پیروزی رسید و هفته آینده رسما قدرت را در دست می‌گیرد. این سیاستمدار راستگرا پیش از پیروزی در انتخابات گفته بود که با «دیکتاتورها» و «کمونیست‌ها» همکاری نخواهد کرد و سفیران آرژانتین را از کشورهایی مانند نیکاراگوئه خارج خواهد کرد.

دانیل اورتگا رئیس جمهوری نیکاراگوئه و معاونش روزاریو موریو ابتدا پیروزی میلی را تبریک گفته بودند اما اظهارات رئیس جمهوری منتخب آرژانتین باعث واکنش و فراخوانی سفیر نیکاراگوئه شد.

میلی در مبارزات انتخاباتی گفته بود به دلیل مخالفت‌هایی که با سیاست‌های برزیل، چین و روسیه دارد، قصد ندارد مناسبات با این کشورها را توسعه دهد. اما وی پس از پیروزی در انتخابات لحن خود را تغییر داد.

دیانا موندینو مشاور سیاست خارجی میلی که قرار است وزیر خارجه جدید آرژانتین شود، تصریح کرد: صحبت از قطع روابط با برزیل و چین کاملا بیهوده است. این کار هیچ منطقی ندارد. روابط با این کشورها نه تغییر خواهد کرد و نه قطع می‌شود.

پیروزی میلی در انتخابات ریاست جمهوری آرژانتین و اظهارات وی علیه دولت‌های چپگرای آمریکای لاتین با واکنش‌های زیادی مواجه شد.

آندرس مانوئل لوپز اوبرادور رئیس‌جمهوری مکزیک تصریح کرد: با تمام احترامی که (به ملت آرژانتین) قائل هستم، این یک گل به‌خودی بود.

نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا پیروزی میلی را پیروزی جناح راست نئونازی در این کشور خواند و آنرا تهدیدی بزرگ برای کل منطقه آمریکای لاتین توصیف کرد.

گوستاوو پترو رئیس‌جمهوری کلمبیا نیز اعلام کرد که پیروزی میلی، پیروزی راست افراطی در آرژانتین بود. برای آمریکای لاتین متاسفم و خواهیم دید.

لولا داسیلوا رئیس‌جمهوری برزیل نیز اطمینان داد که برای ادامه روابط کشورش با آرژانتین، نیازی به دوستی با سیاستمدار راستگرا ندارد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید