جمهوریخواهان شمشیر را از رو بستند/رد صلاحیت بایدن قوت گرفت!

کدخبر: ۶۱۷۵۰۳
اقتصادنیوز : قانونگذاران جمهوریخواه سه ایالت آمریکا از برنامه خود برای کنار گذاشتن جو بایدن از رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری در این سه ایالت خبر دادند.
جمهوریخواهان شمشیر را از رو بستند/رد صلاحیت بایدن قوت گرفت!

  به گزارش  اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، آرون برنستاین، قانونگذار جمهوریخواه در مجلس نمایندگان ایالت پنسیلوانیا، کوری مک‌گار، قانونگذار جمهوریخواه مجلس نمایندگان ایالت آریزونا و چارلیس بیرد، قانونگذار جمهوریخواه مجلس نمایندگان ایالت جورجیا در یک بیانیه مشترک برنامه خود را برای حذف نام جو بایدن از رقابت انتخابات سراسری سال ۲۰۲۴ در این سه ایالت اعلام کردند.

خبر مرتبط
آکسیوس:جوبایدن از پیری خود بی خبر است + جزئیات

اقتصادنیوز : پایگاه خبری آکسیوس گزارش می‌دهد، بی‌اعتنایی جو بایدن به شرایط جسمی‌اش نگرانی‌هایی را در میان اعضای تیم او برانگیخته است و در عین حال دستیاران ارشد و بانوی اول آمریکا اصرار دارند تا رئیس‌جمهور آمریکا بیشتر استراحت کند.

به نوشته پایگاه آمریکایی نیوزویک، این اقدام بعد از آن صورت می‌گیرد که اخیرا دادگاه عالی ایالت کلرادو با رای چهار به سه تصمیم گرفت صلاحت دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا که هم اکنون بر طبق نظرسنجی‌ها در رقابت مقدماتی جمهوریخواهان برتری قاطعی دارد برای شرکت در رقابت انتخابات مقدماتی در این ایالت را رد کند.

این حکم علیه ترامپ با استناد به متمم چهاردهم قانون اساسی آمریکا صادر شد؛ متممی که بر مبنای آن  مقام‌هایی که یک بار سوگند به قانون اساسی خورده باشند و بعدا در شورش دست داشته باشند، از مناصب دولتی در آینده منع می‌شوند.

قضات این دادگاه اعلام کردند که از نظر آنها دونالد ترامپ در شورش ششم ژانویه ۲۰۲۱ در کنگره آمریکا دخیل بوده و به همین دلیل نمی‌تواند بار دیگر به مناصب دولتی برسد.

ترامپ از سوی دیگر با چند فقره اتهام کیفری فدرال در شهر واشنگتن دی.سی به خاطر نقشش در آشوب ششم ژانویه ۲۰۲۱ در کنگره مواجه شده است. در آن روز گروه اوباش طرفدار ترامپ در ضمن برگزاری جلسه‌ای در ساختمان کنگره آمریکا برای تایید پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ به این ساختمان حمله کردند. این آشوب بعد از آن رخ داد که ترامپ بر طبق یک سری ادعاهای بی اساس اعلام کرد که آرای انتخاباتی او را با اجرای تقلب گسترده در این انتخابات دزدیده‌اند.

ترامپ در دادگاه واشنگتن دی.سی از بابت اتهاماتش در ارتباط با شورش ششم ژانویه ۲۰۲۱ اظهار بی گناهی کرده و این پرونده را دارای انگیزه‌های سیاسی دانست.

سه قانونگذار جمهوریخواه مذکور روز پنجشنبه استدلال کردند اگر رقبای دموکرات آنها می‌توانند صلاحیت ترامپ را برای ورود به رقابت انتخاباتی در یک ایالت رد کنند پس، جو بایدن، رئیس جمهور فعلی آمریکا و رقیب احتمالی ترامپ در سال ۲۰۲۴ را نیز می‌توان به همین طریق از شرکت در انتخابات رد صلاحیت کرد.

این قانونگذاران در بیانیه‌ای مطبوعاتی که به دست نشریه نیوزویک رسید نوشتند: «امروز ما نیروهایمان را به هم ملحق کرده و لایحه‌ای را برای حذف نام جو بایدن از رقابت انتخاباتی در جورجیا، آریزونا و پنسیلوانا معرفی می‌کنیم.»

در این بیانیه مطبوعاتی نوشته شد: «اقدام پوچ قضات رادیکال دموکرات در حذف کردن دونالد ترامپ از انتخابات در ایالت کلرادو لکه ننگی بر نظام سیاسی آمریکا تا چندین دهه خواهد بود. طبق تفسیر خود آنها از قانون،‌ جو بایدن هم صد در صد فاقد صلاحیت برای نامزد شدن برای مناصب سیاسی است.»

آنها توضیح دادند: «توجیه دیوانه وار دموکرات‌ها برای حذف کردن نام ترامپ را به آسانی می‌توان در قبال جو بایدن نیز به خاطر شورش او در مرز جنوبی آمریکا و معاملات تجاری خانوادگی مفسدانه او با چین اعمال کرد.»

بایدن پیش از این از بابت هجوم گسترده مهاجران به مرز ایالات متحده و مکزیک برای ورود غیرقانونی به آمریکا مورد انتقاد قرار گرفته است. جمهوری خواهان خواستار سختگیرانه‌تر کردن سیاستهای حوزه مهاجرت به منظور افزایش امنیت مرزها و مهار کردن تعداد مهاجران غیرقانونی که به سمت ایالات متحده سرازیر می‌شوند، هستند.

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین هدف یک تحقیقات استیضاح به اجرا در آمده از سوی کمیته نظارتی مجلس نمایندگان که تحت رهبری جمهوری خواهان است قرار گرفته است. اتهام مطرح شده علیه بایدن شامل دست داشتن در معاملات تجاری خارجی پسرش هانتر بایدن و بهره مندی از آنها است. کاخ سفید بارها دست داشتن بایدن در معاملات پسرش را تکذیب کرده و خود رئیس‌جمهور آمریکا این تحقیقات را یک «دسیسه سیاسی بی پایه و ‌اساس» خوانده است.

قانونگذاران جمهوری خواه مذکور در بیانیه مطبوعاتی خود نتیجه‌گیری کردند: «رادیکال‌ها در ایالت کلرادو بازی را تغییر دادند و ما قرار نیست در حالی که آنها جمهوری ما را نابود می‌کنند ساکت بنشینیم. صراحتا هدف ما نشان دادن پوچی تصمیم اخیر در ایالت کلرادو و اجازه دادن به شرکت همه نامزدها در رقابت انتخابات در همه ایالتها است. ما برای انجام این کار باید در مقام جمهوری‌خواه در برابر کمونیست‌هایی که در حال حاضر کشور بزرگ ما را اداره می کنند، مقابله کنیم.»

 

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس سایر رسانه ها
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی