امیرعبداللهیان: آمریکا و اسرائیل در جنگ غزه به بن‌بست رسیده‌اند

کدخبر: ۶۱۷۵۳۹
اقتصادنیوز: وزیر خارجه کشورمان با اشاره به اینکه آمریکا و اسرائیل به اتفاق هم در جنگ غزه و کرانه باختری به بن‌بست رسیده‌اند، گفت: در داخل کاخ سفید درگیری وجود دارد که چرا آمریکا به این میزان خود را به جنگ گره زده است.
امیرعبداللهیان: آمریکا و اسرائیل در جنگ غزه به بن‌بست رسیده‌اند

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، نشست خبری «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پس از برگزاری کنفرانس بین المللی تهران درباره فلسطین آغاز شد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در ابتدای این نشست خبری با خبرنگاران داخلی و خارجی گفت: در کنفرانس بین‌المللی تهران در خصوص فلسطین، نمایندگانی از ۶۹ کشور حضور داشتند. یکی از اهداف اصلی ما از برگزاری این نشست ایجاد هماهنگی بیشتر در مواضع سیاسی و بین‌المللی برای کمک به مردم فلسطین است.

امیرعبداللهیان گفت: فلسطین متعلق به فلسطینی‌هاست و ما اکنون می‌بینیم برخی از کشورها تلاش دارند که به جای مردم فلسطین تصمیم بگیرند؛ خطا و اشتباهی که در ۷۵ سال گذشته نیز شاهد آن بوده‌ایم.

انتقاد صریح امیرعبداللهیان از عملکرد شورای امنیت درباره توقف حملات اسرائیلی‌ها

وزیر امور خارجه ایران همچنین در این نشست خبری با گرامیداشت یاد شهدای خبرنگار تحولات اخیر در اراضی اشغالی گفت: در آینده نزدیک، برنامه‌ای را برای ادای احترام به خبرنگاران شهید در تحولات اخیر برگزار خواهیم کرد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: آمریکا و اسرائیل به اتفاق هم در جنگ غزه و کرانه باختری به بن‌بست رسیده‌اند و امروز صحبت از این است که چگونه آمریکا از این جنگ خروج آبرومندانه داشته باشد. امروز در داخل کاخ سفید درگیری وجود دارد که چرا آمریکا به این میزان خود را به این جنگ گره زده است.

امیرعبداللهیان در پاسخ به سوالی در مورد دیدار اخیرش با «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی حماس، در قطر گفت: این دیدار در آستانه سفر ایشان به مصر و انجام رایزنی‌هایی در مورد طرح‌هایی که در مورد توقف جنگ و تبادل اسرا مطرح است، انجام شد و با هم گفت‌وگو و مشورت داشتیم. رهبران مقاومت فلسطین سناریوهایی را در میدان جنگ و آینده سیاسی پس از جنگ با هدف احقاق حقوق ملت فلسطین دنبال می‌کنند.

دیپلمات عالی‌رتبه ایران با بیان این که شاهد سطحی از گسترش جنگ هستیم، گفت: در مقاطعی آمریکایی‌ها از ما خواستند به گروه‌های مقاومت و کشور یمن بگوییم که اقدامی علیه منافع آمریکا و اسرائیل در منطقه انجام ندهند و  ما به صراحت به آمریکایی‌ها گفتیم که این گروه‌ها و یمن بر اساس تشخیص و منافع خود عمل می‌کنند و ما هرگز به آن‌ها دستور نداده‌ایم و به آن‌ها دستور نخواهیم داد که اقدامات خود را متوقف کنند.

وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به خبرنگار ایسنا درباره اتهام‌زنی آمریکا به ایران درباره کمک ایران به ارتش یمن درباره حمله به کشتی‌ها در دریای سرخ گفت: آمریکا ایران را متهم می‌کند، این در حالی است که آمریکا خودش در کنار اسرائیل در جنگ قرار دارد. اگر ایران امروز متهم می‌شود به نادرستی از سوی آمریکا؛ آمریکا، متهم نیست بلکه خود مجرم است و باید در دادگاه جنایتکاران جنگی در کنار خلبانان و مقامات نظامی، امنیتی و سیاسی اسرائیل، مقامات آمریکایی هم محاکمه شوند و باید عدالت حکم کند درباره رفتاری که آمریکا در کنار اسرائیل در ۷۷ روز گذشته داشته است.

اظهارات معاون وزیر خارجه درباره آینده فلسطین

امیرعبداللهیان در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایسنا درباره اولین گفت‌وگوی تلفنی روسای‌جمهور ایران و مصر و روابط تهران-قاهره نیز گفت: ما در شهریور ماه توافقی را با وزیر خارجه مصر درباره بازگشت روابط ۲ کشور به حالت طبیعی داشتیم. در این مسیر دیدار سران ایران و مصر را در حاشیه نشست ریاض داشتیم. در آن‌جا توافقات مهمی بین روسای‌جمهور ۲ کشور انجام گرفت و امروز هم بخشی از حرکت ما برای بازگشت روابط ۲ کشور به حالت عادی را در چارچوب تماس تلفنی امروز شاهد هستیم.

وزی امور خارجه در ادامه گفت: ما امیدوار هستیم که در زمان مناسب و بر اساس طراحی‌ که بین وزرای خارجه ۲ کشور مورد توافق قرار دارد، بتوانیم شاهد توسعه و پیشرفت مناسبات تهران و قاهره باشیم. ما پیشرفت و توسعه مناسبات را به نفع ۲ ملت، منطقه و جهان اسلام می‌دانیم.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی