ارتش روسیه با سوخو 25 نونوار شد!/ جنگ در اوکراین تشدید می‌شود؟

کدخبر: ۶۱۸۴۸۰
اقتصادنیوز: وزارت دفاع روسیه روز چهارشنبه از دریافت شمار بیشتری از جت‌های برتری هوایی «سوخو-57» خبر داد.
ارتش روسیه با سوخو 25 نونوار شد!/ جنگ در اوکراین تشدید می‌شود؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، در بحبوحه جنگ روسیه با اوکراین وزارت دفاع روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد به چند فروند جنگنده  نسل پنجم «سوخو-۵۷ » مجهز شده است.

 این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد که این هواپیماها در کارخانه «شرکت هواپیمایی متحد» در روسیه تولید شده‌اند. این وزارتخانه به تعداد این جنگنده‌های هیچ اشاره‌ای نکرد.  

این هواپیما برای برتری هوایی ساخته شده و می‌تواند انواع اهداف هوایی، زمینی و دریایی را مورد حمله قرار دهد. این جنگنده تک سرنشین و دو موتوره اولین هواپیمای روسی است که دارای فناوری رادارگریز است، سوخو-۵۷ سرعت فرا صوت دارد.

 گفته می‌شود در مجموع ۷۶ فروند جنگنده سوخو-۵۷ تا سال ۲۰۲۸ به ارتش روسیه تحویل داده می‌شود که ۲۲ فروند از این هواپیماها تا سال ۲۰۲۴ وارد خدمت می‌شوند.

این وزارتخانه اعلام کرد: «سازندگان هواپیما تمامی هواپیماهای نسل پنجم سوخو-57 را که برای تحویل در سال جاری برنامه ریزی شده بود، به ما تحویل دادند. این جنگنده‌ها تمام آزمایش‌های  لازم را با موفقیت پشت سر گذاشتند.»

مدیر عامل شرکت سازنده سوخو-۵۷ افزود: «سفارش هواپیمای سوخو-۵۷ دو برابر شده است. پیش بینی می‌شود که در سال ۲۰۲۴ کارهای بیشتری در این زمینه  باید انجام شود.»

این هواپیما که با جنگنده «اف-۲۲ رپتور» آمریکایی و «چنگدو جی-۲۰» چینی رقابت دارد اولین پرواز خود را سال ۲۰۱۰ انجام داد.

یک نشریه آمریکایی اخیرا در مطلبی به احتمال فروش سوخو-۵۷ به هند و الجزایر اشاره کرد. هفته‌نامه «نشنال اینترست» نوشت، خریداران خارجی بالقوه این جنگنده شامل الجزایر و هند هستند. گفته می‌شود که الجزایر سفارش این جت را به روسیه داده است.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی