دیوید کامرون آب پاکی را روی دست پوتین ریخت

کدخبر: ۶۲۱۲۹۹
​ اقتصادنیوز : وزیر امور خارجه انگلیس مدعی شد که حمایت‌های آمریکا و متحدانش از اوکراین متزلزل نخواهد شد و روسیه نباید منتظر قطع این کمک‌ها با گذشت زمان باشد.
دیوید کامرون آب پاکی را روی دست پوتین ریخت

 به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، دیوید کامرون که از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۶ نخست وزیر انگلیس بود و در ماه نوامبر گذشته به سمت وزیر امور خارجه رسید، این ادعا را در ضمن حضور در مقابل کمیته امور خارجه پارلمان کشورش که اولین حضورش بعد از بازگشت به دولت بود، مطرح کرد.

جنگ اوکراین یکی از موضوعات متعدد مطرح شده در جریان نشست این کمیته با حضور دیوید کامرون بود.

خبر مرتبط
افشاگری از رایزنی های محرمانه در ریاض برای حمایت از اوکراین درباره صلح احتمالی با روسیه

​ اقتصادنیوز : یک رسانه آمریکایی گزارش داد که در ماه گذشته، مشاوران امنیت ملی بسیاری از کشورها، در ریاض، مذاکرات محرمانه‌ای برای جلب حمایت از اوکراین در مذاکرات صلح احتمالی آن با روسیه برگزار کردند که در آن بر حمایت از استقلال و تمامیت ارضی اوکراین تاکید شد.

دیوید کامرون به قانونگذاران انگلیسی مدعی شد: «تعهد ما به همراه متحدانمان به کمک به اوکراین آنچنان است که می‌خواهیم به ولادیمیر پوتین به وضوح نشان دهیم نمی‌تواند در انتظار قطع کمک ما بماند و آماده‌ایم از اوکراین در سال ۲۰۲۴، ۲۰۲۵ و ۲۰۲۶ نیز حمایت کنیم. ما برای دادن این حمایت آماده‌ایم چون این چالش نسل ما است.»

دیوید کامرون اظهار کرد، جنگ علیه غزه «مطمئنا» توجه بین‌المللی را از اوکراین دور کرده و او این اتفاق را «تاسف برانگیز» می‌داند.

کامرون ادامه داد: «فکر می‌کنم وظیفه قدرتمندترین حامیان اوکراین که بریتانیا به درستی یکی از آنهاست این است که اوکراین را تا هر میزان ممکن در اولویت دستور کار خود حفظ کنند و شراکت و ائتلاف کشورهای حامی اوکراین را در قدرتمندترین، متحدترین و هدفمندترین حالت ممکن نگه دارند.»

وزیر امور خارجه انگلیس همچنین گفت، در بریتانیا بر خلاف آمریکا و چند کشور دیگر مساله حمایت از اوکراین باعث اختلاف در عرصه سیاست نشده است.

دیوید کامرون همچنین اظهار کرد، کشورش به پشتیبانی از اوکراین با وجود کند شدن روند کمک‌های واشنگتن و چند متحد غربی دیگر  ادامه خواهد داد و در انتقاد از آمریکا گفت: «ما واقعا نیاز داریم که آمریکایی‌ها با تصویب بسته‌ای برای کمک به اوکراین پیش قدم شوند.»

وزیر خارجه انگلیس گفت، اطمینان دارد که کنگره آمریکا نهایتا بسته جدید کمک به اوکراین که در این کنگره به بن بست برخورد کرده را تصویب خواهد کرد.

کاخ سفید چندی پیش در قالب یک بودجه اضطراری، بیش از ۶۰ میلیارد دلار کمک را برای اوکراین در سال ۲۰۲۴ درخواست کرد.

کامرون بیان کرد، انگلیس هم اکنون در حال کار به روی بسیج مجتمع نظامی صنعتی خود با هدف تولید مهمات و تسلیحات دیگر برای رفع نیازهای اوکراین است و به گفته وی «باید در این زمینه کار بیشتری صورت بگیرد.»

او ادامه داد، غرب باید با توجه به این که نرخ تولید ناخالص داخلی‌اش ۲۵ برابر بیشتر از روسیه است تولید نظامی خود در راستای حمایت از کی‌یف را افزایش دهد و «نباید این کار را غیرممکن بداند.»

وزارت دفاع روسیه چندی پیش برآورد کرد، آمریکا و متحدانش از سال ۲۰۲۲ تاکنون کمک‌های نظامی به ارزش بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار داده‌اند.

جنگ باعث وارد شدن آسیب شدید به صنایع نظامی خود اوکراین شده و کی‌یف را تقریبا به صورت کامل وابسته به دریافت کمکهای غربی کرده است.

لندن نقشی کلیدی در دامن زدن به جنگ با تشویق کی‌یف به صلح نکردن با روسیه داشته است.

بوریس جانسون، نخست وزیر اسبق انگلیس در آوریل ۲۰۲۲ اوکراین سفر کرده و به ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین گفت، غرب علاقه‌ای به توافق با روسیه ندارد.

پس از آن اوکراین توافق آتش بس مقدماتی که در ماه مارس در شهر استانبول امضا کرده بود را نقض کرد.

 

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی