چرا آمریکا و انگلیس به یمن حمله کردند؟

کدخبر: ۶۲۱۷۰۵
اقتصادنیوز: یک کارشناس: علت اصلی حمله آمریکا و انگلیس به یمن تحت‌الشعاع قراردادن محاکمه اسرائیل به اتهام نسل کشی است.
چرا  آمریکا و انگلیس به یمن حمله کردند؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، رسانه‌های بین‌المللی بامداد جمعه ( ۲۲ دی ماه ۱۴۰۲) از حملات مشترک آمریکا و انگلیس علیه اهدافی در چند استان یمن خبر دادند.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا  نیز در پی این حملات در بیانیه‌ای گفت که «با دستور من و همکاری انگلیس و حمایت استرالیا، بحرین، کانادا و هلند حملات موفقیت آمیزی علیه اهداف حوثی‌ها در یمن انجام دادیم.»

بایدن مدعی شد: این حملات پاسخ مستقیم به حملات بی‌سابقه حوثی‌ها (انصارالله) علیه کشتی‌های بین‌المللی در دریای سرخ است.

خبر مرتبط
واکنش حزب الله به تهاجم آمریکا و انگلیس به یمن!

اقتصادنیوز: حزب‌الله لبنان در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما به شدت تجاوز آشکار آمریکا و انگلیس به یمن و امنیت و حاکمیت و ملت آزاد آن را محکوم می‌کنیم.

صبح روز جمعه نیز یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح یمن در بیانیه‌ای درباره حمله بامداد امروز آمریکا و انگلیس به یمن گفت: دشمن آمریکایی و انگلیسی تجاوزی را با ۷۳ حمله به یمن انجام داد. این تجاوز منجر به شهادت ۵ تن و زخمی شدن ۶ تن از نیروهای مسلح یمن شد. ما در هدف قرار دادن تمام طرف‌هایی که از سوی آن تهدید می‌شویم تردید نخواهیم کرد. این تجاوز هرگز ما را از موضع خودمان درباره حمایت از مظلومیت ملت فلسطین باز نخواهد داشت.

خبر مرتبط
استفاده آمریکا از مهمات هدایت شونده دقیق در حمله به یمن

اقتصادنیوز: نیروی هوایی آمریکا اعلام کرد که نیرو‌های آمریکایی و متحدانش بیش از ۶۰ نقطه را در ۱۶ مکان مورد استفاده حوثی‌ها در یمن، هدف قرار داده‌اند.

 در واکنش به حملات انگلیس و امریکا به یمن، محمدعلی الحوثی، عضو شورای عالی سیاسی یمن تاکید کرد: حملات آمریکا و انگلیس به یمن وحشیانه و تروریستی است. این حملات تجاوزی عمدی و توجیه نشدنی و اقدامی وحشیانه است.

وی افزود :حملات آمریکا و انگلیس به یمن مجددا نشان داد که این دو کشور تجاوز به غزه و یمن را مدیریت می‌کنند. حمله آمریکا تجاوزی آشکار است و در زمانی صورت گرفته که جهان به دنبال توقف کشتار در غزه است. این حملات بدون پاسخ نخواهد ماند.

حملات نظامی آمریکا و انگلیس به یمن با واکنش کشورهای مختلف جهان مواجه شده است و اکثریت این کشورها نسبت به گسترش دامنه جنگ در منطقه هشدار داده‌اند.

 در همین چارچوب روسیه به عنوان یک عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل خواستار برگزاری نشست فوری شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی این موضوع شد.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، نیز در روز جمعه ۲۲ دی ماه در یک موضع گیری رسانه‌ای، حملات نظامی بامداد امروز آمریکا و انگلیس به چند شهر یمن را شدیدا محکوم کرد و آن را اقدامی خودسرانه، نقض آشکار حاکمیت و تمامیت ارضی یمن و نقض قوانین و مقررات و حقوق بین‌الملل دانست.

 حملات تجاوزکارانه آمریکا و متحدانش به نقاطی در یمن در حالی انجام شد که روز گذشته جلسه رسیدگی به پرونده نسل‌کشی رژیم صهیونیستی در غزه که توسط آفریقای جنوبی تنظیم شده، در دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه آغاز شد.

در متن شکایت آفریقای جنوبی از رژیم صهیونیستی خواسته شده فوراً عملیات نظامی خود در نوار غزه را متوقف کند.

سید هادی برهانی،  کارشناس مسائل غرب آسیا در پاسخ به این سوال که به نظر وی علت تجاوز نیروهای آمریکایی و انگلیسی به یمن چیست؟ اظهار کرد: این دو کشور از فشار بر اسرائیل و توفیق ارتش یمن در مقابله با رژیم صهیونیستی نگران هستند. ارتش اسرائیل عملا در برابر حملات انصارالله و ارتش یمن نتوانست کاری انجام دهد و این برای اعتبار و آبروی اسرائیل یک افتضاح بود و چهره ضعیفی از ارتش اسرائیل نشان می‌داد. از اینرو اسرائیل، آمریکا و متحدان غربی را برای واکنش نسبت به انصارالله تحت فشار قرار داد.

 وی در این ارتباط افزود: متاسفانه گروهی در آمریکا و انگلستان منافع اسرائیل را بر منافع ملی این کشورها ترجیح می‌دهند. با حمایت این گروهها، اسرائیل با جان سربازان آمریکایی و غربی و با اموال مردم آمریکا و انگلستان با دیگران می‌جنگد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا برای زمان این حمله نیز دلیل خاصی می‌بینید؟ گفت: مهمترین دلیل حمله در این زمان خاص را برگزاری محاکمه اسرائیل به اتهام نسل کشی فلسطینی‌ها می‌بینم. این دادگاه که دیروز شروع شد توجه زیادی را در جهان جلب کرد. در جریان برگزاری این دادگاه که علنی است و مستقیما توسط شبکه‌های تلویزیونی پخش می‌شود مردم در جریان ادله محکومیت اسرائیل قرار می‌گیرند و این نه تنها برای اسرائیل یک فاجعه است بلکه سرشکستگی و آبروریزی بزرگی برای آمریکا و انگلستان است که در این تجاوز وحشیانه و نسل کشی از اسرائیل حمایت کردند. این حمله اینک تیترهای اول خبری جهان را (که دیروز به دادگاه اسرائیل اختصاص داشت) عوض کرد و امروز تیتر اول رسانه‌ها حمله به یمن است.  

این استاد دانشگاه  درواکنش به این سوال که پاسخ یمن به این تجاوز را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ اظهار کرد: یمن براساس امکانات و حقوق خود از خود دفاع خواهد کرد اما به نظر بنده باید مراقب چند ملاحظه باشد. اولا اجازه ندهد دادگاه نسل کشی اسرائیل تحت الشعاع قرار بگیرد و نقشه آمریکا و اسرائیل از این طریق عملی بشود. ثانیا فشار را از روی اسرائیل برندارد و مقابله با اسرائیل را به درگیری با کشورهای دیگر که مطلوب اسرائیل است تبدیل نشود. ثالثا این مسئله به امر اختلاف برانگیز در میان کشورهای عربی و اسلامی تبدیل نشود.

 وی افزود: اگر این ملاحظات مورد توجه قرار نگیرد آمریکا و اسرائیل موفق می‌شوند به اهداف خود برسند و اولین قربانی این توفیق مردم بیگناه و بی پناه غزه هستند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی