استراتژی جدید آمریکا برای اوکراین/ بی‌خیال بازپس‌گیری مناطق از دست رفته شوید!

کدخبر: ۶۲۴۶۶۷
اقتصادنیوز: واشنگتن خواستار تغییراتی در عملکرد نظامی بوده و گروهی را برای انتقال به وضعیت دفاع استراتژیک به کی‌یف فرستاده است.
استراتژی جدید آمریکا برای اوکراین/ بی‌خیال بازپس‌گیری مناطق از دست رفته شوید!

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، روزنامه "واشنگتن پست" بامداد امروز، شنبه، به نقل از مقامات ارشد آمریکایی گزارش داد که استراتژی جدید ایالات متحده در قبال مناقشه در اوکراین دچار تغییراتی شده، تاکید بر "بازپس گیری مناطق از دست رفته" کنار گذاشته شده و بر لزوم تقویت خطوط دفاعی ارتش این کشور متمرکز خواهد شد.

به نوشته این نشریه، طرح جدید نشان دهنده یک تغییر چشمگیر در اقدامات نظامی نسبت به سال گذشته است. اکنون ایده این است که به اوکراین فرصت داده شود تا مقاومت کند. هدف دولت جو بایدن کمک به اوکراین برای دفع حملات جدید روسیه، مقاومت در برابر آنها و رساندن توان نظامی کی‌یف به سطح پایدارتری است. در عین حال دیگر خبری از تلاش برای بازپس گیری مناطق از دست رفته نیست. چرا که کاملاً واضح است که نیروهای مسلح اوکراین در تلاش برای انجام هر نوع تلاش جدی در این زمینه، با توجه به شکست ضدحمله سال گذشته، با مشکل مواجه بوده و در برابر استحکامات دفاعی طرف روسی موفق عمل نخواهند کرد.

به عقیده کارشناسان نظامی، دورنمای برنامه ریزی برای یک ضد حمله جدید توسط اوکراین نامشخص است. به همین دلیل واشنگتن خواستار تغییراتی در عملکرد نظامی بوده و گروهی را برای انتقال به وضعیت دفاع استراتژیک به کی‌یف فرستاده است.

خبر مرتبط
استقبال اوکراین از انتقال گاز ایران از خاک این کشور

اقتصادنیوز:«نیم قرن با اقتصاد ایران» به سال چهارم رسید. ما در این بخش‌ تلاش می‌کنیم روندهای اقتصاد ایران و جهان را به‌صورت گذرا و در میان اخبار و گزارش‌های منتشرشده در مطبوعات مرور کنیم:

چند روز قبل نخست وزیر اوکراین، دنیس شمیگال نیز اعتراف کرد که این کشور در حال ایجاد خطوط دفاعی جدید در مقیاسی وسیع در منطقه عملیاتی است.

خبر مرتبط
سیگنال پوتین به آمریکا برای صلح با اوکراین؟

«دیمیتری پسکوف»، سخنگوی کرملین امروز جمعه گزارش شبکه آمریکایی بلومبرگ درباره اینکه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه سیگنالی درباره یک پیشنهاد جدید برای صلح در اوکراین نزد آمریکا مطرح کرده را رد کرد.

 

تایمز: بدون کمک آمریکا ذخایر گلوله‌های توپخانه اوکراین به زودی تمام خواهد شد

روزنامه "تایمز" در تحلیلی به این واقعیت اشاره کرده است که نیروهای مسلح اوکراین ذخایر گلوله‌های توپخانه خود را «تا پایان ماه آینده» به پایان خواهند رساند، مگر اینکه کنگره آمریکا درخواست کاخ سفید برای اختصاص کمکهای مضاعف به کی‌یف را تصویب کند.

نویسنده یادآور شده است: «اگر جمهوری خواهان کنگره آمریکا همچنان جلوی کمک‌های نظامی بیشتر ایالات متحده را بگیرند، مهمات توپخانه ارتش اوکراین تا پایان ماه آینده تمام خواهد شد. این یک موضوع فوری و حیاتی است. رهبری اوکراین در مورد اینکه در این موقعیت چه کاری باید انجام دهد سردرگم شده است.»

به نوشته این نشریه، مشخص است که مقامات کی‌یف "راهبرد روشنی" در صورت وقفه بیشتر در تامین تسلیحات غربی ندارد و این در حالی است که روسیه در حال افزایش برتری نظامی خود، افزایش تولید تسلیحات و استفاده موثرتر از هواپیماهای بدون سرنشین و سیستم‌های جنگ الکترونیک است.

در این مقاله یادآوری شده است: به طور غیرعلنی، رهبران اکثریت کشورهای اروپای غربی - به استثنای کشورهای اسکاندیناوی و بالتیک - به شدت خواهان پایان درگیری نظامی در اوکراین و "تقریباً با هر شرایطی" هستند.

سفیر روسیه: قصد آمریکا برای مصادره دارایی‌های روسیه مغایر با عقل سلیم است

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در واشنگتن  اعلام کرد که برنامه‌های ایالات متحده برای مصادره دارایی‌های روسیه نه تنها غیرقانونی است، بلکه بر خلاف عقل سلیم است. 

آنتونوف که سخنانش بامداد امروز شنبه در کانال تلگرامی نمایندگی دیپلماتیک روسیه منتشر شد، ابراز عقیده کرد: ایده‌های «خلاقانه» مقامات کاخ سفید، از جمله درباره مصادره دارایی‌های دولتی روسیه، به انگیزه اهداف سیاسی خودخواهانه، نه تنها مغایر با قوانین بین‌المللی، بلکه با عقل سلیم نیز در تضاد است.»

به گفته سفیر، واشنگتن با چنین اقداماتی روابط دوجانبه روسیه و ایالات متحده را به بن بست کشانده است. در عین حال، نمی‌توان انتظار نتیجه مورد نظر دولت آمریکا را داشت: تمام تلاش‌ها برای سلب حاکمیت روسیه یا تخریب اقتصاد آن محکوم به شکست است. این دیپلمات افزود: «[چنین اقداماتی از سوی کاخ سفید] سرمایه‌ گذارهای عاقل را وادار می‌کند که به طور جدی در مورد کنار گذاشتن استفاده از دلار فکر کنند. آنها یک بار دیگر نیاز فوری جامعه جهانی به گذار به سیستم چندقطبی را تایید می‌کنند.»

آنتونوف همچنین تأکید کرد که تلاش‌های غرب برای اعمال فشار بر روسیه بیهوده است و این مسئله به قدری بدیهی است که حتی برخی از نمایندگان دولت آمریکا مجبور به اعتراف به موفقیت اقدامات مسکو برای غلبه بر پیامدهای محدودیت‌ها هستند.

چند روز قبل مشخص شد که کمیته روابط خارجی سنای ایالات متحده از لایحه انتقال دارایی های مسدود شده روسیه به اوکراین حمایت کرده است.

عدم محکومیت سرنگونی هواپیمای ایل-76  به وجهه آمریکا آسیب می‌رساند

سفیر روسیه در ایالات متحده معتقد است که عدم واکنش مقامات آمریکایی به حمله تروریستی کی‌یف که در آن هواپیمای ایل-76 حامل اسرای اوکراینی سرنگون شد، به مقامات کی‌یف احساس معافیت کامل می‌دهد.

آناتولی آنتونوف گفت: ما دو روز است که منتظریم تا دولت آمریکا حمله وحشیانه کی‌یف به هواپیمای حامل اسرای اوکراینی را محکوم کند. حتی پس از تشکیل نشست شورای امنیت سازمان ملل که به اصرار روسیه برگزار شد، هنوز هم این اتفاق نیفتاده است.

به گفته سفیر، مقامات آمریکایی از دیدن حقایق آشکار اجتناب کرده و چشمان خود را بر اقدامات کی‌یف می بندند. علاوه بر این،  حتی برخی از آنها در تلاش هستند تا روسیه را به خاطر این اتفاق مقصر جلوه دهند. وی افزود: «چنین تزلزل‌هایی در برخورد با این حوادث مسلماً باعث ایجاد احساس حمایت و معافیت کامل برای عروسک‌های اوکراینی می‌شود. بدیهی است که آنها تا زمان نابودی خود به اقدامات غیرانسانی و شنیع خود ادامه خواهد داد.»

به عقیده این دیپلمات، واشنگتن با اقدامات خود به جز از دست دادن وجهه و اعتبار خود، چیزی به دست نخواهد آورد. حمایت از اوکراین و همدستی در جنایات کی‌یف باعث ایجاد تصویری از ایالات متحده در جامعه جهانی به عنوان "همدست در حملات تروریستی خونین" خواهد شد.

سرهنگ آمریکایی: اوکراینی‌‌ها می‌خواهند واشنگتن به درگیری با روسیه پایان دهد

سرهنگ داگلاس مک گرگور، مشاور سابق رئیس پنتاگون در مصاحبه‌ای فاش کرد که مردم اوکراین، به طور فزاینده‌ای ابراز تمایل می‌کنند که واشنگتن مقامات کی‌یف را مجبور کند که به درگیری با روسیه پایان دهند. 

این نظامی سابق آمریکایی گفت: امروز (جمعه) با  چند نفری در اوکراین صحبت کردم و آنها خواستار آن بودند که اگر واشنگتن انسانیت داشته باشد، باید هر چه زودتر به این فاجعه پایان دهد.

این مقام سابق پنتاگون افزود: مقامات کی‌یف اکنون تنها توسط کشورهای غربی حمایت می‌شوند که کمک‌های مالی را به کی‌یف منتقل می‌کنند. این در حالی است که مقادیر قابل توجهی از پول آمریکایی به جیب سوراخ مقامات کی‌یف ریخته می‌شود.

مک گرگور ادامه داد: هرچه این وضعیت (درگیری با روسیه) بیشتر ادامه یابد، اوکراینی‌های بیشتری کشور خود را ترک خواهند کرد که این روند فاجعه‌ای برای اوکراین و مردم آن خواهد بود.

وزارت خارجه روسیه: آمریکا و  ناتو علاقه‌ای به حل و فصل مناقشه در اوکراین ندارند

وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای که شب گذشته در وب‌سایت رسمی این وزارتخانه منتشر شده، اعلام کرد که ایالات متحده و کشورهای ناتو کوچک‌ترین علاقه‌ای به حل منصفانه درگیری در اوکراین نشان نمی‌دهند.

در این بیانیه آمده است: «واشنگتن از "گسترش بی بند و بار بلوک ضد روسی ناتو" به داخل  فضای باقی مانده پس از اتحاد جماهیر شوروی حمایت می‌کند. دقیقاً این تلاش باعث درگیری نظامی در اطراف اوکراین شد. چرا که روسیه استفاده از کی‌یف به عنوان ابزاری برای ایجاد تهدیدات امنیتی مستقیم در مرزهای خود را تحمل نکرد. در پاسخ به اقداماتی که روسیه برای محافظت از مرزهای خود انجام داد، ایالات متحده و متحدانش یک جنگ ترکیبی همه جانبه را به راه انداختند تا از نظر سیاسی و اقتصادی روسیه را خفه کرده و "شکست استراتژیکی" را بر مسکو در میدان نبرد تحمیل کنند.»

همانطور که وزارت خارجه روسیه یادآور شده، این یک استراتژی است که علناً توسط غرب اعلام شده است. ایالات متحده و ناتو آشکارا حاضر نیستند نگرانی های روسیه را در نظر بگیرند. برعکس، هدف غرب نه حل و فصل اوضاع، بلکه تشدید بحران اوکراین است که اکنون خطرات استراتژیک واقعی را ایجاد می‌کند، زیرا چنین خط مشی مملو از لغزش به سمت درگیری نظامی مستقیم بین قدرت‌های هسته‌ ای جهان با پیامدهای فاجعه بار است.

این وزارتخانه یادآور شد که سیاست مخرب ایالات متحده منجر به "تخریب عمیق روابط روسیه و آمریکا" و تغییر اساسی در شرایط امنیتی در جهان شده است. ضمن اینکه این طرف آمریکایی بود که گفت‌وگوهای راهبردی دوجانبه را به بهانه «پس‌زمینه نظامی-سیاسی نامطلوب» متوقف کرد.

مسکو: روابط روسیه و فرانسه در بحران عمیقی قرار دارد

وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که در حال حاضر روابط روسیه و فرانسه در یک بحران عمیق است و این وضعیت به ابتکار مسکو نبوده و مکانیسم‌های گفتگو در پاریس متوقف شده است.

این وزارتخانه یادآور شد: «ایجاد هرگونه رابطه کاری در درجه اول به دو شرایط بستگی دارد: وجود منافع متقابل در این زمینه بین خود کشورها و آمادگی مقامات رسمی آنها برای برداشتن گام‌های ملموس در این راستا. از این منظر بدیهی است که امروزه روابط روسیه و فرانسه در یک بحران عمیق قرار گرفته است. مقامات پاریس مواضع آشکارا خصمانه‌ای در قبال روسیه اتخاذ می‌کنند؛ شرکای سابق ما با هدایت نگرش تحمیل شکست راهبردی مسکو، با اراده آزاد خود، در عرض دو سال گذشته تمامی زمینه‌های ایجاد شده در طول دهه‌های قبل را از بین بردند، مکانیسم‌های گفت‌وگو و حمایت از همکاری را منجمد کرده و ضربه سختی به همکاریهای تجاری، اقتصادی، علمی، فرهنگی و بشردوستانه وارد کردند.»

این وزارتخانه تاکید کرد: طرف روسی همیشه برای گفتگو با کشورهای خارجی از میان کشورهای غیردوست از جمله فرانسه آمادگی دارد، اما  تجربه غم انگیز توافقات مینسک که پاریس یکی از ضامنان آن بود، به وضوح نشان دهنده بی میلی کامل غرب برای احترام گذاشتن به منافع روسیه است.

مسکو: تحویل اف-16 به کی‌یف تأثیری بر درگیری نظامی نخواهد داشت

وزارت خارجه روسیه شب گذشته در وب سایت خود اعلام کرد که ارسال جنگنده‌های F-16 ساخت آمریکا توسط هلند به اوکراین هم نمیتواند تأثیری بر روند اوضاع در جبهه نبرد داشته باشد.

این وزارتخانه اظهارات مقامات هلندی در مورد آمادگی آنها برای انتقال هواپیماها به کی‌یف را مورد توجه قرار داده و یادآور شد: ولی در هر صورت، برای روسیه واضح است که این تحویل‌ها نیز هیچ تاثیری بر روند عملیات ویژه حفاظت از دونباس نخواهد داشت. ما به یاد داریم که مقامات اوکراینی و حامیان خارجی آنها پیش از این نیز چه امیدهایی را به خودروهای زرهی افتخارآمیز غربی بسته بودند، که اکثر آنها در جریان به اصطلاح ضد حمله ناموفق در آتش سوخته و نابود شدند.

امکان اقدام اقدامات تلافی جویانه مسکو به دلیل مسدود شدن اموال روسیه در جمهوری چک 

وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو اقدامات تلافی جویانه در خصوص مصادره اموال جمهوری چک در روسیه در ارتباط با مسدود کردن اموال روسیه توسط مقامات پراگ را رد نمی‌کند.

وزارت خارجه یادآور شد که طرف روسی در واکنش به تصمیم پراگ برای ممنوعیت مدیریت و استفاده از املاک و مستغلات روسیه در این کشور، از جمله املاک دیپلماتیک، با قاطعیت غیرقابل قبول بودن چنین خودسری را مورد تاکید قرار میدهد. در این بیانیه آمده: طبیعی است که طرف روسی برای حفظ منافع مشروع خود از همه ابزارها استفاده خواهد کرد. اکنون ما بر مکانیسم‌های قانونی تمرکز  کرده‌ایم، ولی به طور طبیعی، اقدامات تلافی جویانه احتمالی در خصوص  دارایی‌های دارایی چک در روسیه را رد نمی‌کنیم.

وزارت خارجه فرانسه: هیچ مزدور فرانسوی در خاک اوکراین وجود ندارد

کریستوف لموئن، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه اعلام کرد که هیچ مزدور فرانسوی نه در خاک اوکراین و نه در هیچ کشور دیگری حضور ندارد. وی شب گذشته، جمعه، در یک نشست خبری گفت: «همانطور که قبلاً گفتم و امروز هم تکرار می‌کنم، هیچ مزدور فرانسوی نه در خاک اوکراین <...> و نه در هیچ جای دیگری وجود ندارد.» 

لموئن همچنین تاکید کرد که اطلاعات مربوط به کشته شدن ده‌ها مزدور فرانسوی در اوکراین، یک "دستکاری فاحش اطلاعاتی دیگری از طرف روس‌ها" است.

او یک روز قبل نیز در یک نشست خبری نتوانست توضیح دهد که وزارت امور خارجه فرانسه دقیقا چه کسانی را "مزدور" می‌داند. وی افزود که دولت حضور نظامیان فرانسوی در صفوف ارتش اوکراین را تایید نمی‌کند. با این حال  اعتراف کرد که ممکن است در اوکراین "داوطلبانی" وجود داشته باشند که  خودشان به آنجا بروند، زیرا این انتخاب شخصی آنهاست. لموئن افزود که آنها با دولت فرانسه هیچ ارتباطی ندارند. 

وزیر دفاع آلمان: من خطر حمله روسیه به کشورهای ناتو را نمی‌بینم

بوریس پیستوریوس وزیر دفاع آلمان روز جمعه اعلام کرد که در حال حاضر هیچ خطری از "حمله" روسیه به کشورهای ناتو وجود ندارد. وی گفت: «من در حال حاضر هیچ خطری از حمله روسیه به خاک ناتو یا شریک ناتو نمی بینم. اما این فقط فعلا است. هیچ کس نمی داند که آیا این روند ادامه خواهد داشت یا خیر.»

در عین حال  وزیر دفاع آلمان گفت که "اصل بازدارندگی روسیه"، به تبعیت از اقداماتی که در دوران جنگ سرد وجود داشت، ضروری است. وی افزود: «ما به اصل بازدارندگی جدی نیاز داریم و شرایط کنونی را همانند دوران جنگ سرد می دانیم. در آن زمان همه چیز قابل پیش بینی تر از وضعیتی بود که امروز داریم.»

پیستوریوس همچنین افزود که روسیه در حال حاضر بر اقدامات نظامی خود در اوکراین متمرکز است، ولی در میان هشدارها درباره رویارویی احتمالی با روسیه، آلمان خود را "آماده جنگ" می‌کند. وی افزود: «ما از 30 سال صلح که همه از آن سود بردیم، خارج شدیم. و اکنون اوضاع در جهت دیگری قرار دارد. ما باید توانایی خود را به طور قابل توجهی افزایش دهیم تا برای بدترین سناریو آماده باشیم.»

زاخارووا غرب را به طولانی شدن بحران اوکراین متهم کرد

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که افزایش حجم کمک‌های نظامی غرب به اوکراین، تنها به طولانی‌تر شدن بحران منجر خواهد شد.

وی درباره تصمیم برای ایجاد یک "ائتلاف توپخانه" بین المللی برای تامین گلوله‌های توپ به کی‌یف، که قبلا توسط سباستین لکورنو، وزیر دفاع فرانسه اعلام شده، این موضوع را اعلام کرد و گفت: ظاهراً در پاریس سرسختانه نمی‌خواهند بفهمند که افزایش کمک‌های نظامی به [ولادیمیر] زلنسکی، نه تنها به طولانی شدن بحران اوکراین، بلکه به مرگ شهروندان فرانسوی منجر می‌شود.

در همین راستا زاخارووا کشته شدن مزدوران فرانسوی در نتیجه حمله نیروهای هوا-فضای روسیه به نقطه استقرار موقت نیروهای خارجی در منطقه خارکوف را یادآور شد و تلاش مقامات فرانسوی برای پنهان کردن واقعیت آنچه که رخ داده از افکار عمومی این کشور را اقدامی ناشیانه و ناموفق خواند.

چند روز قبل وزیر دفاع فرانسه گفت که 50 کشور در  "ائتلاف توپخانه" متحد شده‌اند تا به اوکراین تجهیزات توپخانه ارسال کنند. 

هشدار روسیه درباره اقدامات تلافی جویانه پس از پذیرش سوئد در ناتو

ماریا زاخارووا همچنین در این کنفرانس خبری، وعده داد که عضویت سوئد در ناتو تأثیر بسیار منفی بر امنیت منطقه بالتیک خواهد داشت، بنابراین مسکو اقدامات تلافی جویانه برای توقف تهدیدات و جلوگیری از تضعیف توان دفاعی روسیه انجام خواهد داد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: کنار گذاشتن سیاست بلندمدت بی طرفی نظامی و پیوستن به صفوف بلوکی که آشکارا دشمن روسیه است، بعید است که احساس امنیت را در میان سوئدی‌های عادی افزایش دهد. <...> ما اجازه نخواهیم داد که امنیت کشورمان تضعیف شود و مقامات مسکو بارها این مسئله را اعلام کرده‌اند.

زاخارووا تاکید کرد که روسیه اقدامات تلافی جویانه با ماهیت سیاسی و نظامی-فنی برای محافظت از شهروندان این کشور انجام خواهد داد، زیرا اقداماتی به عنوان بخشی از ادغام سوئد در ناتو انجام می شود، از جمله استقرار احتمالی سیستم‌های تهاجمی ناتو، تجهیزاتو نیروها در خاک این کشور، یک تهدید جدی علیه روسیه خواهد بود. 

زاخارووا: روسیه در اعتراضات در اتحادیه اروپا دخالتی ندارد

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز جمعه در یک نشست خبری اعلام کرد که در شرایط سخت اقتصادی، دیگر لزومی به یافتن «دست مسکو» نیست و دلیل اعتراضات در کشورهای اتحادیه اروپا، اقدامات و تصمیمات خود مقامات اروپایی است.

وی گفت: «من می خواهم به همه کسانی که دوباره سعی دارند دست مسکو را در آنجا (در اعتراضات در اتحادیه اروپا) پیدا کنند، بگویم که نفوذ کرملین یا هکرهای روسی در این اوضاع وجود ندارد. این وضعیت ناشی از درد مردمی است که درک می‌کنند چه چیزی در انتظار اتحادیه اروپا است، این بروکسل است که از قبل دست و پای همه تعهدات، به اصطلاح اخلاق مشارکتی غربی را بسته است.»

اعتراضات گسترده کشاورزان در چند کشور اروپایی از ماه ژانویه آغاز شد. در فرانسه، یکی از دلایل آن افزایش آینده در هزینه سوخت دیزل بود. کشاورزان محلی همچنین از کاهش درآمد در نتیجه افزایش واردات محصولات کشاورزی از اوکراین ابراز نارضایتی کردند.

علاوه بر این، معترضین به دنبال ساده سازی رویکردهای بوروکراتیک مرتبط با الزامات اتحادیه اروپا هستند. آنها به نشانه اعتراض جاده ها را مسدود می کنند. 89 درصد مردم فرانسه از اعتراضات حمایت می‌کنند.

کشاورزان در لهستان نیز اقدام مشابهی را علیه هجوم محصولات کشاورزی اوکراین از سال قبل آغاز کردند. آنها برای مدت طولانی ایست‌های بازرسی در مرز با اوکراین مسدود کردند. 

تیتر یک
کارگزاری مفید
صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی