واکنش اردوغان به رای دادگاه لاهه علیه اسرائیل

کدخبر: ۶۲۴۷۵۸
اقتصادنیوز: رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه در واکنش به رای دادگاه لاهه علیه اسرائیل گفت: تصمیم دیوان لاهه نشان داد که جهان بزرگ‌تر از ۵ (۵ کشور عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل) است.
واکنش اردوغان به رای دادگاه لاهه علیه اسرائیل

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه طی سخنانی در نشست معرفی نامزدهای حزب حاکم عدالت و توسعه در استان ازمیر درباره حکم دیروز دیوان بین‌ المللی دادگستری در پرونده «نسل‌ کشی» علیه رژیم صهیونیستی گفت: تصمیم دیروز دیوان بین‌ المللی دادگستری بازتاب فریاد ماست که جهان بزرگ تر از ۵ (۵ کشور عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل) است.

خبرگزاری آناتولی گزارش داد، رییس جمهور ترکیه همچنین در ادامه گفت: با توجه به واقعیت ترکیه، ما این تحمل را نداریم که تقریبا به هر موضوعی که در جهان می‌ گذرد چشم بپوشیم یا پشت کنیم. حقیقتی در پشت تلاش‌ های ما برای پایان دادن به جنگ روسیه و اوکراین نیز در صلح نهفته است.

خبر مرتبط
جلسه فوری شورای امنیت درباره حکم دیوان لاهه علیه تل آویو

جلسه اضطراری شورای امنیت رباره حکم صادره از دیوان لاهه درباره جنگ غزه به زودی برگزار خواهد شد.

اردوغان با بیان اینکه همین حقیقت در پس رساترین واکنش ما به ظلم، قتل عام و جنایات غیرانسانی علیه فلسطینیان در غزه نهفته است، تاکید کرد: تصمیم دیروز دیوان بین المللی دادگستری بازتاب فریاد ماست که جهان بزرگ تر از ۵ است. بار دیگر از (رژیم) اسراییل می‌خواهیم که به صدای جامعه و نهادهای بین المللی گوش دهد و هر چه زودتر حملات و کشتارهای خود را متوقف کند.

«نالدی پاندور» وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی رای دیوان بین المللی دادگستری علیه رژیم صهیونیستی را اقدامی تاریخی خواند.

پاندور در گفتگو با شبکه تلویزیونی المیادین همچنین افزود: دلایل و موجبات قانونی رأی دیوان بین المللی دادگستری و اتخاذ تدابیر معین در مورد رویکرد اسرائیل، شاخص مهمی مبنی بر جدیت دادگاه در این پرونده است.

وی همچنین با اشاره به اینکه این اولین بار است که چنین شکایتی علیه «اسراییل» مطرح می‌شود، خاطرنشان کرد که حکم دادگاه لاهه به سرعت در مورد اقدامات موقت صادر شد.

«جوآن دونوگو»، قاضی دادگاه لاهه عصر جمعه در جلسه صدور حکم درباره شکایت آفریقای جنوبی از رژیم صهیونیستی درباره وقوع نسل کشی در غزه، تاکید کرد: ما به شدت درباره ادامه کشته شدن غیرنظامیان در نوار غزه نگران هستیم.

خبر مرتبط
حمایت آمریکا از اسرائیل در واکنش به حکم دیوان لاهه

وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به حکم دیوان دادگستری بین‌المللی در ارتباط با پرونده شکایت آفریقای جنوبی از رژیم صهیونیستی به خاطر نسل‌کشی در غزه ادعا کرد اتهام نسل‌کشی علیه این رژیم «بی پایه و اساس» است.

در جریان جلسه صدور حکم دادگاه لاهه، رژیم صهیونیستی بارها و بارها به دلیل استفاده از زور در غزه، اظهارات تحریک‌کننده مقامات ارشد رژیم صهیونیستی که با هدف سلب شأن انسانیت از فلسطینیان و تحریک جامعه جهانی مطرح شده و همچنین به‌دلیل کشتار ده‌ها هزار نفر و مجروح کردن بیشمار غیرنظامی بیگناه در باریکه غزه، به شدت هدف انتقاد قرار گرفت.

در این ارتباط، شورای امنیت اعلام کرد پس از اعلام تصمیمات دیوان دادگستری بین‌المللی در لاهه در مورد نسل‌کشی رژیم صهیونیستی، روز چهارشنبه نشست اضطراری را در رابطه با جنگ در غزه و حکم صادره از لاهه برگزار خواهد کرد.

همچنین وزارت خارجه آفریقای جنوبی تاکید کرد که حکم دادگاه لاهه یک پیروزی قاطع برای حاکمیت قانون و نقطه عطفی مهم در جستجوی عدالت برای ملت فلسطین است.

در بیانیه وزارت خارجه آفریقای جنوبی آمده است: شورای امنیت سازمان ملل متحد اکنون به طور رسمی از حکم دادگاه مطلع خواهد شد. حق وتو برخی کشورها نمی‌تواند مانع برقراری عدالت بین‌المللی شود به ویژه در بحبوحه شرایط غزه که هر لحظه به واسطه اقدامات اسرائیل و نقض کنوانسیون نسل‌کشی، وخیم‌تر می‌شود.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی