امیرعبداللهیان و جوزف بورل تلفنی گفتگو کردند

کدخبر: ۶۲۵۸۲۹
اقتصادنیوز: آخرین وضعیت روابط جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا در گفتگوی تلفنی وزیر امور خارجه کشورمان و جوزف بورل مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
 امیرعبداللهیان و جوزف بورل تلفنی گفتگو کردند

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،در گفتگوی تلفنی حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و جوزف بورل نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور سیاست خارجی و امنیتی، آخرین وضعیت روابط جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا و همچنین تحولات منطقه‌ای و بین المللی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. 

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این گفتگو، ضمن اشاره به تحولات غزه، ضرورت توقف جنایات جنگی رژیم صهیونیستی در کشتار و نسل کشی مردم فلسطین را مورد تاکید قرارداده و آن را گامی اساسی در توقف بحران در کل منطقه دانست.

خبر مرتبط
بورل تاکید کرد: اسرائیل حق وتوی سرنوشت مردم فلسطین را ندارد

اقتصادنیوز: کمیسر سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک کنفرانس مطبوعاتی در بروکسل گفت که اسرائیل حق «وتوی» تشکیل کشور فلسطین را ندارد.

 امیرعبداللهیان تصریح کرد: هرگونه ائتلاف و اقدامات تشنج زا مشابه آنچه آمریکا و انگلیس در حمله به یمن انجام دادند، نه تنها کمکی به بازگشت ثبات به منطقه نمی‌کند، بلکه منجر به پیچیده‌تر شدن اوضاع خواهد شد. 

خبر مرتبط
بورل: مناقشه فلسطین و اسرائیل راه‌حل نظامی ندارد/ تل‌آویو در نابودی حماس موفق نخواهد بود

اقتصادنیوز: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه مناقشه میان فلسطین و اسرائیل راه‌حل نظامی ندارد تصریح کرد که این اتحادیه در مورد تحقق آنچه راه‌حل دو دولتی نامیده می‌شود جدی است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران تمامی طرف‌ها را به اقدام فوری، موثر و پایدار با تمرکز بر ریشه‌های اصلی بحران توصیه می‌کند، زیرا ریشه بحران در اشغالگری است.

امیرعبداللهیان با اشاره به نقش مثبت آقای بورل، بر اهمیت تداوم گفتگو در مسیر دیپلماسی و حل بحران‌ها از مسیر وجود کانال گفتگو‌های نیرومند و سازنده میان اتحادیه اروپا و جمهوری اسلامی ایران استقبال کرد.

جوزف بورل هم با ابراز نگرانی از تشدید تنش در دریای سرخ، نقش جمهوری اسلامی ایران برای کمک به بازگشت ثبات به منطقه را مورد تاکید قرار داد. 

بورل در ادامه با اشاره به تصمیم اتحادیه اروپا برای تشکیل ائتلاف دریایی خاطر نشان ساخت: این ائتلاف تنها برای حفاظت از کشتی‌های تجاری اروپا در برابر حملات احتمالی در دریای سرخ بوده و هیچ ماهیت نظامی، علیه کشوری ندارد. 

در این گفتگو، طرفین با اشاره به اهمیت گفتگو در کمک به بازگشت ثبات منطقه‌ای و بین المللی، بر ضرورت حفظ مسیر تماس در سطوح مختلف میان جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا تصریح کردند.

همچنین طرفین آخرین تحولات مربوط به توافق هسته‌ای را مورد بررسی قرار دادند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی