افشاگری درباره شروط حماس در نشست پاریس + جزئیات

کدخبر: ۶۲۶۹۵۲
اقتصادنیوز : پس از تحویل پاسخ جنبش حماس به توافق پیشنهادی نشست پاریس، برخی منابع بخشی از جزئیات و شروط حماس را که در پاسخ آن به میانجیگران ارائه شده است، فاش کرده‌اند.
 افشاگری درباره شروط حماس در نشست پاریس + جزئیات

 به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، شبکه «الاقصی» به نقل از یک منبع رسمی در جنبش حماس گزارش داد: رایزنی‌های ملی اصلاحاتی را در پیشنهاد پاریس با جدول زمانی مشخص انجام داد.

این مقام مسئول تصریح کرد: اصلاحات ملی در پیشنهاد پاریس؛ با آتش‌بس، بازسازی غزه، بازگشت آوارگان، تامین سرپناه فوری برای آنها، خارج کردن مجروحان و رفع محاصره مرتبط است.

خبر مرتبط
موساد در حال بررسی پاسخ حماس است

اقتصادنیوز : درپی تحویل پاسخ جنبش حماس به میانجیگران و ارسال آن برای اسرائیل ، دفتر نخست وزیری این رژیم اعلام کرد که درحال بررسی پاسخ حماس است.

این منبع خاطرنشان کرد که میانجی‌ها با واکنش حماس به پیشنهاد پاریس با رویکردی مثبت و درک برخورد کردند.

منبع دیگری در جنبش حماس نیز در این باره گفت: پاسخی که جنبش حماس به مصر و قطر تحویل داد شامل اصلاحات بنیادی در توافقنامه چارچوب پاریس بود.

وی افزود: حماس در پاسخ خود تاکید کرد به پیشنهادی که منجر به آتش‌بس فراگیر و همه‌جانبه و رفع کامل محاصره نوار غزه می‌شود، مثبت نگاه می‌کند.

این منبع همچنین گفت: هدف توافق چارچوب پاریس این است که بدون هیچ هزینه‌ای و در ازای ورود کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه، مقاومت اسرای اسرائیلی را آزاد کند و شامل تعهدات برای آتش‌بس و آتش‌بس موقت نیست.

وی ادامه داد: این پیشنهاد شامل بازگشت آوارگان به شمال نوار غزه و آزادی تردد نبود و این شرطی است که حماس بر آن تاکید دارد.

این منبع همچنین تصریح کرد: اصلاحات اعمال شده توسط جنبش حماس با مشورت دیگر گروه‌های مقاومت «شامل جدول زمانی درباره آتش بس، خروج خودروها و نیروهای دشمن از نوار غزه، بازگشت آوارگان به مناطق محل زندگی خود، بازسازی غزه و اجازه دادن به سفر مجروحان به خارج از نوار غزه برای درمان است.»

در همین راستا، یکی از رهبران جنبش حماس در گفت‌وگو با روزنامه العربی الجدید در این باره اظهار کرد: پس از ارائه پاسخ حماس به پیشنهاد ارائه شده برای تبادل اسرا با دشمن اسرائیلی، توپ اکنون در زمین رژیم اشغالگر است.

وی تاکید کرد: پاسخ مقاومت بر لزوم وجود تعهدات و تضمین‌هایی در توافق تاکید دارد طوری که در نهایت به آتش بس جامع و فراگیر منجر شود.

این مقام حماس که نامش را فاش نکرده است، افزود: حماس در پاسخ خود خواستار شفافیت کامل در این زمینه و نیاز به مکانیزمی برای الزام رژیم صهیونیستی به عمل به تعهدات شد.

این اظهارات پس از آن بیان شد که جنبش حماس شامگاه سه‌شنبه اعلام کرد پس از رایزنی با رهبران حماس و دیگر گروه‌های مقاومت فلسطین پاسخ خود را درباره این پیشنهاد به مصر و قطر ارائه کرده است.

حماس اعلام کرد با طرح پیشنهادی نشست پاریس با روحیه مثبت برخورد کرده است با این هدف که شامل آتش‌بس کامل، پایان دادن به جنگ غزه، بازسازی آن، لغو محاصره این باریکه و تبادل اسرا باشد.

پس از آن «محمد بن عبدالرحمان آل ثانی» وزیر خارجه و نخست‌وزیر قطر در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با «آنتونی بلینکن» در دوحه اعلام کرد که پاسخ حماس را برای صهیونیست‌ها ارسال کرده است.

شبکه خبری «ان‌بی‌سی‌نیوز» آمریکا روز دوشنبه ۹ بهمن گزارش داد، مذاکره‌کنندگان رژیم صهیونیستی، آمریکا، مصر و قطر در پاریس بر سر چارچوبی برای تبادل جدید اسرا به توافق رسیده‌اند. پس از این خبر، اسماعیل هنیه اعلام کرد طرح پیشنهادی نشست پاریس را تحویل گرفته و آن را بررسی خواهد کرد.

بر اساس توافق، اسرای آمریکایی و صهیونیستی باقی‌مانده به صورت مرحله‌ای آزاد می‌شوند که از زنان و کودکان شروع می‌شود. این توافق شامل توقف تدریجی درگیری‌ها، ارسال کمک‌ها به غزه و آزادی اسرای فلسطینی است.

پیشتر رسانه‌های صهیونیستی به نقل از یک مقام بلندپایه این رژیم گزارش دادند، نشست پاریس میان رژیم صهیونیستی، آمریکا، مصر و قطر درباره مذاکرات تبادل اسرا با جنبش حماس روز یکشنبه هشتم بهمن به پایان رسید و پیشرفت‌هایی در مذاکرات حاصل شد.

 

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی