رئیس دفتر حافظ منافع ایران در قاهره :

دیدار رئیسی و السیسی در ریاض حاوی پیام های مهمی بود

کدخبر: ۶۲۷۰۰۸
اقتصادنیوز : رئیس دفتر حافظ منافع ایران در قاهره در دیدار با یک نماینده مصری گفت که دیدار روسای ایران و مصر در ریاض پیام‌های مهمی داشت.
دیدار رئیسی و السیسی در ریاض حاوی  پیام های مهمی بود

 به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، اسامه شرشر، نماینده پارلمان و سردبیر روزنامه النهار امروز(چهارشنبه) با محمد حسین سلطانی‌فرد، رئیس دفتر حافظ منافع ایران در قاهره دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار که به دعوت محمد حسین سلطانی‌فرد در دفتر وی در قاهره برگزار شد، اسامه شرشر سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران را تبریک گفت.

رئیس دفتر حافظ منافع ایران در مصر تاکید کرد: دیدار سید ابراهیم رئیسی و عبدالفتاح السیسی، روسای جمهور ایران و مصر در ریاض پیام‌های مهمی داشت و به روند بازگشت روابط تهران و قاهره سرعت می‌بخشد.

وی گفت که در رویکردهای ایران و مصر به‌ویژه بعد از پیوستن این دو کشور به گروه بریکس توافق نظر ایجاد شده و این امر(پیوستن به بریکس) نتایج مثبت سیاسی، اقتصادی و تعامل با ارزهای داخلی به همراه خواهد داشت.

از سوی دیگر، اسامه شرشر بر عمق روابط تهران و قاهره علیرغم اختلافات سطحی و نه ریشه‌ای تاکید کرد و گفت: ایران از مهم‌ترین کشورهای منطقه است و توافق تهران و قاهره به دو طرف قدرت واقعی می‌بخشد و از طریق آن نقشه منطقه خاورمیانه از نو ترسیم خواهد شد به ویژه در زمینه‌های گردشگری دینی، همکاری نفتی و گازی و همکاری اقتصادی در برابر شیطان بزرگ یعنی«دلار آمریکایی».

این نماینده مصری در ادامه گفت که اقدام نیروهای مقاومت فلسطین از جمله جنبش حماس و دیگر گروه‌های فلسطینی و همچنین مردم غزه در برابر رژیم صهیونیستی عزت و کرامت عربی و اسلامی را بازگرداند.

وی گفت که فلسطینی‌ها به‌طور افسانه‌ای بیش از ۱۲۰ روز درحال مقاومت هستند و در برابر تجاوزهای اسرائیل که با حمایت آمریکا و اروپا انجام شد ایستادگی کردند، آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها چراغ سبز به جنایتکاران جنگی یعنی نتانیاهو، بن گویر و اسموتریچ دادند تا مرتکب نسل‌کشی در فلسطین شوند.

اخیرا منابع عربی گزارش دادند:مذاکرات فشرده‌ای میان مصر و مسئولان ارشد انصارالله یمن و ایران در روزهای اخیر انجام شده است و هدف از آن ممانعت از گسترش درگیری‌های دریایی میان اسرائیل و غرب و ایران است زیرا این درگیری‌ها به کشتیرانی در کانال سوئز آسیب وارد می کند.

این منابع تاکید کردند: آنچه در منطقه رخ می‌دهد روابط ایران و مصر را تقویت خواهد کرد زیرا منافع مشترکی با هم دارند و ایران یک بازیگر اصلی در منطقه است، بنابراین با توجه به تنشی که میان مصر و آمریکا و اسرائیل به‌وجود آمده است انتظار می‌رود که روابط ایران و مصر قوی‌تر از قبل شود.

پیش از این رخا احمد حسن، عضو شورای امور خارجی مصر در گفت‌گو با اسپوتنیک با اشاره به گفت‌وگوی تلفنی روسای جمهور ایران و مصر و تبریک پیروزی السیسی در انتخابات توسط ابراهیم رئیسی گفت: بازگشت سفرای ایران و مصر احتمالا به‌زودی انجام  خواهد شد و تبریک پیروزی عبدالفتاح السیسی از سوی همتای ایرانی‌اش نشان می‌دهد که روابط میان تهران و قاهره به بالاترین سطح رسیده است.

وی تاکید کرد که روسای جمهور ایران و مصر در این گفت‌وگو درمورد مسائل متعددی از جمله بازگشت روابط دو کشور و پرونده‌های منطقه‌ای مانند غزه و دریای سرخ رایزنی کردند.

این مسئول مصری خاطرنشان کرد که سطح روابط میان دو کشور در حال حاضر نشان‌دهنده قریب‌الوقوع بودن بازگشت سفرای دو کشور است و از اظهارات سلطان هیثم بن طارق، سلطان عمان نیز می‌توان فهمید که وی به این پرونده پرداخته است.

وی که دستیار وزیر خارجه پیشین مصر است، افزود: با توجه به بازگشت روابط ایران و عربستان و تلاش‌ها برای حل بحران یمن، بازگشت روابط ایران ومصر به مثابه تکمیل دایره است.

این مسئول مصری همچنین گفت که نزدیک شدن روابط ایران و کشورهای عربی و افزایش مبادلات تجاری میان آن‌ها در تقویت ثبات و توسعه نیز سهیم خواهد بود.

وی همچنین گفت که بازگشت روابط ایران و مصر بهانه‌های آمریکا مبنی بر اینکه ایران خطری برای منطقه است را باطل می‌کند و تنها خطر واقعی در منطقه اسرائیل خواهد ماند.

 

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی