خبر بسیار بد موسسه مودیز برای اسرائیل و نتانیاهو!

کدخبر: ۶۲۷۴۵۶
اقتصادنیوز: موسسه اعتبارسنجی مودیز خبر بسیاری ناگوارای را برای اسرائیل فرستاد. این موسسه برای اولین بار در حدود ۳دهه اخیر رتبه اعتباری اسرائیل را کاهش داد.
خبر بسیار بد موسسه مودیز برای اسرائیل و نتانیاهو!

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، مؤسسه اعتبارسنجی مودیز برای نخستین بار از زمان پیوستن اسرائیل به طرح درجه‌بندی این موسسه رتبه اعتباری این رژیم را به A2 کاهش داده است.  

پایگاه اسرائیل‌هیوم نوشته که این کاهش رتبه به معنی منفی شدن چشم‌انداز اقتصاد اسرائیل در اثر جنگ در غزه است و به معنای آن است که این تنزل رتبه ممکن است ادامه داشته باشد.

کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل گزارش داده رایزنی‌های مقام‌های این رژیم با مودیز برای کاهش ندادن رتبه اعتباری اسرائیل فایده‌ای نداشته است.

پایگاه اسرائیل‌هیوم اقدام مودیز را «بدترین سناریو» برای کابینه «بنیامین نتانیاهو» توصیف کرده و نوشته از سال ۱۹۹۵ که اسرائیل به این رتبه‌بندی پیوسته این نخستین بار است که رتبه اعتباری‌اش افت می‌کند.

طبق این گزارش، مودیز  در متنی با لحن تند و انتقادی نوشته که سطح مخاطرات ژئوپولتیک، به ویژه مخاطرات امنیتی در میان‌مدت و بلندمدت برای اسرائیل بالا ارزیابی می‌شود.

علاوه بر این، اسرائیل ممکن است بعد از اتمام کار دولت ائتلافی دورانی از آشوب‌های سیاسی داخلی را تجربه کند.

از نظر این موسسه، افزایش مخاطرات امنیتی در اسرائیل به افزایش مخاطرات اقتصادی-اجتماعی در فلسطین اشغالی نیز مرتبط است و این مسئله موسسات مالی اسرائیل را تضعیف خواهد کرد.

در بخشی از گزارش مودیز همچنین آمده است که «خطر بالارفت تنش، به ویژه درگیری با حزب‌الله در شمال اسرائیل بالا است.»

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس در روز هفتم اکتبر (۱۵ مهرماه) در پاسخ به بیش از هفت دهه اشغال فلسطین و نزدیک به دو دهه محاصره غزه و زندان و شکنجه هزاران فلسطینی عملیات موسوم به «طوفان الاقصی» را آغاز کرد.

این عملیات یکی از مرگبارترین حملات علیه این رژیم بود. مبارزان حماس در چند نقطه از حصارهای مرزی به داخل اراضی اشغالی نفوذ کردند، به روستاها یورش بردند و علاوه بر کشتن شمار زیادی از اسرائیلی‌ها، شماری از آن‌ها را به اسارت گرفتند. گزارش‌ها حاکی است که حماس در حال حاضر ۱۳۶ اسیر اسرائیلی را در غزه نگهداری می‌کند.

رژیم صهیونیستی در پاسخ به این عملیات، حملات سنگینی را علیه غزه آغاز کرد و این منطقه را تحت محاصره کامل قرار داد. نزدیک به ۲۸ هزار فلسطینی تا کنون در حملات اسرائیل در غزه به شهادت رسیده‌ و ده‌ها هزار نفر دیگر زخمی شده‌اند. 

با وجود این، آن‌طورکه تحلیلگران می‌گویند، عملیات طوفان‌الاقصی شکست امنیتی-سیاسی بزرگی را به اسرائیل تحمیل کرده است.

نتانیاهو بلافاصله بعد از انتشار گزارش مودیز واکنشی سراسیمه به آن نشان داد و تلاش کرد آن را به جنگ در غزه ربط داده و موقتی جلوه دهد.

نخست‌وزیر اسرائیل گفت: «اقتصاد اسرائیل محکم است و کاهش رتبه اعتباری به دلیل آن است که ما در وضعیت جنگ هستیم.»

نتانیاهو در ادامه گفت: «اقتصاد اسرائیل وقتی که ما در جنگ پیروز شویم دوباره رشد خواهد کرد.»

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی