موضع گیری جدید اسرائیل درباره نشست پاریس /حمدان: پاسخ تل آویو به توافق منجر نمی‌شود

کدخبر: ۶۲۸۰۹۹
اقتصادنیوز : رسانه‌های اسرائیل از تدوین پیش‌نویس جدیدی از موضع گیری رسمی تل‌آویو نسبت به پاسخ حماس خبر داده و نسبت به آن ابراز امیدواری کردند. در مقابل یکی از رهبران حماس تاکید کرد پاسخ مقاومت مثبت بوده اما پاسخ تل‌آویو به توافق منجر نمی‌شود.
موضع گیری جدید اسرائیل درباره نشست پاریس /حمدان: پاسخ تل آویو به توافق منجر نمی‌شود

 به گزارش  اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، مرکز پخش رژیم صهیونیستی (کان۱۱) در گزارشی اعلام کرد تل‌آویو پیش‌نویس جدیدی از موضعگیری رسمی خود درباره پاسخ حماس به پیشنهادی که میانجی‌ها با استناد به پیشنهاد پاریس برای امضای توافق آتش‌بس در غزه و تبادل اسرا داده‌اند، آماده کرده است.

این شبکه عبری‌زبان با اشاره به اینکه در پیش‌نویس جدید «کمی انعطاف» از طرف تل‌آویو وجود دارد، ابراز امیدواری کرد که این پیش‌نویس جدید به پیشرفتی در مذاکرات منجر شود. شبکه «کان۱۱» در ادامه اعلام کرد پیش‌نویس جدید با توجه به مذاکرات آتی در قاهره ارائه شد.

خبر مرتبط
عملیات یافتن اسرای اسرائیل در رفح جان 100 فلسطینی را گرفت

اقتصادنیوز : ارتش اسرائیل مدعی است دو فردی را که در ۷ اکتبر توسط حماس به اسارت گرفته شده بودند، دوشنبه در یک حمله بامدادی شامل حملات هوایی نجات داده است و این در حالیست که مقامات محلی می‌گویند حین این عملیات حدود ۱۰۰ فلسطینی در شهر رفح در جنوب غزه به شهادت رسیدند.

همچنین این رسانه عبری‌زبان گزارش داد که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی تمایل دارد که با اعزام هیاتی شامل داوید برنیا، رئیس موساد، رونین بار، رئیس شین‌بت جهت شرکت در مذاکرات موافقت کند.

وب‌سایت عبری‌زبان «واللا» هم اعلام کرد تل‌آویو تصمیم گرفت رئیس موساد را فردا (چهارشنبه) به قاهره اعزام کند تا در نشستی با حضور نمایندگانی از آمریکا، مصر و قطر از جمله رئیس سیا، عباس کامل، رئیس دستگاه اطلاعات مصر و محمد بن عبد الرحمان آل ثانی، نخست‌وزیر قطر حضور یابد. طبق گزارش این رسانه‌ها، هدف از نشست‌هایی که هیات این رژیم برگزار خواهد کرد، پیشبرد مذاکراتی با هدف آزادسازی اسرای صهیونیست است.

بر اساس گزارش شبکه عبری‌زبان «کان۱۱»، مذاکرات آتی هیات رژیم صهیونیستی در قاهره شامل عملیات زمینی برنامه‌ریزی‌شده ارتش این رژیم در رفح -یورش قریب‌الوقوع آن به منطقه‌ای که در آن حدود ۱.۵ میلیون آواره فلسطینی اقامت دارند- و نیز مساله اسرای صهیونیست خواهد بود.

این شبکه عبری‌زبان در ادامه نیز مدعی شد که «مذاکرات غیرمستقیم با حماس از زمانی که اسرائیل پاسخ حماس به پیشنهاد پاریس را رد کرد، با توجه به رد قاطعانه شرط حماس یعنی برقراری آتش‌بس در نوار غزه، هیچ پیشرفتی نداشته است.»

تل‌آویو برای رسیدن به توافق جدی نیست

اما اسامه حمدان، از رهبران جنبش حماس دوشنبه در کنفرانس مطبوعاتی خود در بیروت اظهار کرد: حماس از پاسخ رژیم اشغالگر به پیشنهاد نشست پاریس که نمایندگانش (تل‌آویو) در آن شرکت داشته و با آن موافقت کردند، اطلاع یافت. ما بر این باوریم که پاسخ رژیم اشغالگر اسرائیلی به پیشنهاد چارچوب آتش‌بس در غزه، به‌منزله انصراف از خود پیشنهاد پاریس بوده و شروط و موانعی را ایجاد می‌کند که کمکی به دستیابی به توافق آتش‌بس نمی‌کند.

حمدان گفت: پاسخ رژیم اشغالگر به پیشنهاد پاریش ضامن آزادی رفت‌وآمد ساکنان و بازگشت آوارگان به خانه‌هایشان و نیز عقب‌نشینی ارتش اشغالگر از تمام اراضی نوار غزه نیست. همینطور موافقت نکردن آن با بازگشایی گذرگاه‌ها و رفت‌وآمد آزادانه مسافران و زخمی‌ها و نیز معادله‌های ارائه شده از سوی آن برای تبادل اسرا نشان می‌دهند که این رژیم برای رسیدن به یک قرارداد تبادل جدی نیست.

این رهبر حماس افزود: در دیدار هیات حماس در قاهره با میانجی‌های مصری و قطری، پاسخ جنبش به پیشنهاد پاریس بررسی شد و ارزیابی آنها این بود که پاسخ حماس مثبت بوده و زمینه‌ای را برای رسیدن به یک توافق ایجاد می‌کند. اما رفتار و موضع‌گیری‌های نتانیاهو نشان می‌دهد که او به سیاست طفره رفتن و وقت‌کشی ادامه می‌دهد و علاقه‌ای به دستیابی به توافق نداشته و تلاش می‌کند جنگ را طولانی کرده و برای حساب و کتاب‌های شخصی در ارتباط با آینده سیاسی‌اش، زمان بخرد.

حمدان در ادامه تاکید کرد: نتانیاهو با اعلام اینکه قصد دارد آنچه گردان‌های حماس در رفح خوانده می‌شوند، نابود کند، به سیاست فرار از واقعیت و دروغ‌گویی به مردمش ادامه می‌دهد. او به شکلی حرف می‌زند که گویا ارتش شکست خورده‌اش موفق شده مقاومت را در سایر مناطق نوار غزه شکست دهد، اما کل جهان شاهد این واقعیت است که این ارتش هنوز در خیابان‌های خان‌یونس گیر افتاده و هر روز کشته و زخمی می‌دهد و خودروهای ویرانگر خود را به عقب برمی‌گرداند.

این چهره مقاومت حماس افزود: حملات مقاومت علیه ارتش اشغالگر در دو استان غزه و شمال غزه ادامه دارند و آنچه رئیس ستاد ارتش دشمن درباره پیچیده بودن نبرد در خان‌یونس و نیز چالش‌های پیش‌روی ارتش در آنجا می‌گوید، نشان‌دهنده این است که مقاومت در تمامی مناطقی که ارتش اشغالگر در آنها حضور دارند، هنوز پای بر جا و تاثیرگذار بوده و نقش خود را ایفا می‌کند.

او همچنین حمله رژیم صهیونیستی به شهر مملو از آواره رفح را اقدامی جنایتکارانه خواند که تنها برای اهداف شخصی نتانیاهو انجام خواهد شد و او با ریختن هر چه بیشتر خون غیرنظامیان فلسطینی تلاش می‌کند که خود را نجات داده و از هرگونه تعهدات مرتبط با توقف جنگ بگریزد.

حمدان در ادامه گفت: کابینه تروریستی نتانیاهو و ارتش نازی‌طور آن تمامی احکامی را که دیوان بین‌المللی دادگستری دو هفته قبل صادر کرد، نقض کرد و رفتار این کابینه نشان‌دهنده نیت قبلی و تعمد آن برای ارتاب جنایت کشتار جمعی است.

از سوی دیگر، این رهبر حماس درباره ادعای تل‌آویو درباره آزاد کردن دو تن از اسرایش در غزه گفت: رژیم اشغالگر مدعی است که به دو تن از اسرای خود در اردوگاه الشابوره در رفح دسترسی پیدا کرده و آن دو را آزاد کرده است. اسرائیل با توجه به شکست‌هایش و نیز مقاومت فلسطینی‌ها در محورهای مختلف جنگ به‌ویژه در خان‌یونس و شکست در بازپس‌گیری اسرای خود، این مساله را به‌عنوان دستاوردی برای ارتش شکست‌خورده خود اعلام می‌کند. باید منتظر بیانیه مقاومت درباره این مساله بود چراکه منبع موثق اطلاعات است. روایت‌های مطبوعاتی و میدانی حاکی از این هستند که این دو اسیر در اختیار حماس نبودند، بلکه در اختیار یک خانواده غیرنظامی بودند و همین تردیدی را درباره صحت روایت رژیم اشغالگر ایجاد کرده و نشان می‌دهد که تل‌آویو در جستجوی دستاوردی که در مقابله با مقاومت نداشته، این موضوع را بزرگ می‌کند.

او در ادامه تاکید کرد: در پرونده اسرا حرف آخر همان است که مقاومت اعلام خواهد کرد.

حمدان همچنین تصریح کرد: اینکه رژیم اشغالگر دستیابی به دو اسیر در یک آپارتمان مسکونی (طبق ادعایش) آن هم بعد از این همه مدت (۱۲۸ روز) و طی عملیاتی پیچیده و نظامی -آنگونه که خود می‌گوید- را جشن می‌گیرد، در واقع تلاشی مذبوحانه برای بالا بردن روحیه فروپاشیده ارتش و سربازانش، به دلیل شکست بزرگ در تحقق اهدافش است. با گذشت بیش از چهار ماه، ارتش اشغالگر اعلام می‌کند که ۱۳۴ اسیر هنوز در دست گردان‌های القسام هستند و این به‌نوبه خودش دستاوردی برای مقاومت است.

عدم همراهی آمریکا با عملیات رفح

از سوی دیگر متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در جمع خبرنگاران اعلام کرد بدون یک طرح «اسرائیلی» معتبر و قابل اجرا، واشنگتن از پیشبرد عملیات نظامی گسترده در رفح حمایت نخواهد کرد.

میلر در ادامه تاکید کرد: بر این باور هستیم که رسیدن به یک توافق (میان اسرائیل و حماس برای آزاد شدن اسرا در مقابل برقراری آتش‌بس در غزه) ممکن است و ما به تلاش‌هایمان در این زمینه ادامه خواهیم داد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه گفت: بر این باوریم که نتایج این آتش‌بس و دستیابی به توافقی در خصوص «گروگان‌ها» نه تنها برای «گروگان‌هایی» که آزاد خواهند شد بلکه از منظر اقدامات انسانی در غزه و توان ما برای آغاز راه‌حلی واقعی و دائمی برای این درگیری، بزرگ است.

او همچنین تصریح کرد که آمریکا با اینکه رژیم صهیونیستی بدون داشتن طرحی معتبر و قابل اجرا برای حمایت از غیرنظامیان، حمله گسترده‌ای را علیه رفح آغاز کند، مخالف است و «ما عملیات نظامی گسترده را تایید نمی‌کنیم.»

میلر در توجیه حمله زمینی قریب‌الوقوع رژیم صهیونیستی به رفح مدعی شد که «یک تیپ مسلح از حماس در رفح حضور دارد.» او با طرح این ادعا که حمله به رفح تاثیری بر مذاکرات ندارد، گفت: حملات اسرائیل به رفح نباید تاثیری بر مذاکرات گروگان‌ها داشته باشد.

این مسوول آمریکایی در پایان نیز گفت: قطع کمک‌های آمریکا به اسرائیل هرگز اقدامی موثرتر از اقدام‌هایی که واشنگتن اتخاذ کرده، نخواهد بود.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی