انتقاد تند پورمحمدی از مجلس خبرگان

کدخبر: ۶۲۸۷۱۰
اقتصادنیوز : دبیر کل جامعه روحانیت مبارز می گوید که اینگونه نیست که شما بفرمایید الان کسی آمد و نسبت به برجام فلان گونه صحبت کرد، پس او را بزنیم کنار، او نباید رهبر انتخاب کند! خب پس رهبر را همان دوستانی انتخاب کنند که یک روز در سیاست، مدیریت، انقلاب و مبارزه نبودند و سرد و گرم دنیا را نچشیدند!
 انتقاد تند پورمحمدی از مجلس خبرگان

 به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین،  مصطفی پورمحمدی در جمع شماری از طلاب تهران خاطرنشان کرد: بسیار مهم است که قانون اساسی به عنوان یک مجموعه جامع مورد توجه قرار گیرد. این مساله ای است که امروز به آن به شدت نیاز داریم. البته یک اشکال بزرگ داریم و آن این است که به قانون اساسی خوب عمل نکرده ایم.

بنا به گزارش جماران، وی افزود: این اشکال به ما وارد است. باید بررسی کنیم که چرا نتوانستیم به آن عمل کنیم؟ گیر آن کجا بوده است؟ به چه بندها و اصولی عمل نکردیم و چرا به آنها عمل نشده است. اگر قابل عمل نیست به اصلاح و بازنگری آن بپردازیم. اگر می توان به آن عمل کرد، به آن عمل کنیم. چرا عمل نمی کنیم!

خبر مرتبط
پیش‌بینی حسین شریعتمداری از انتخابات مجلس دوازدهم

اقتصادنیوز:مدیر مسئول روزنامه کیهان پیش بینی کرد که انتخاباتِ مجلس شورای اسلامی رقابتی خواهد بود و دایره انتخاب‌ها برخلاف ادعای غیررقابتی بودن آن، گُسترده تر خواهد بود.

به گزارش جماران، یکی از حاضران در این نشست در خصوص برخی نابسامانی ها و ناکارآمدی ها در نهادهای زیر مجموعه رهبری پرسید.

پورمحمدی در پاسخ به این سوال، گفت: من فراتر از آنچه که شما گفتید انتقاد دارم. در مصاحبه های مختلف، از جمله در تلویزیون هم گفته ام. رفتار امروز خبرگان را ضعیف و معیوب می دانم و معتقدم متاسفانه خبرگان آن طور که باید به وظایف خود عمل نکردند.

وی افزود: البته این بحثی حقوقی و پیچیده است. این اختلاف قبلا هم بوده و اکنون هم میان حقوقدانان و فقها بحث است که آیا خبرگان می توانند در این حوزه ها دخالت کنند یا خیر. اما من معتقدم که این مساله می شود. یک بند صریح و چند بند دیگر در قانون اساسی ناظر به این مباحث است و اجازه می دهد، در خبرگان باید بحث شود. این مساله که شما اشاره کردید کاملا درست است و باید عمل شود. این نقیصه ای است که اکنون وجود دارد و حرف هم حسابی است.

در بخش دیگری از این نشست، یکی دیگر از حاضران پرسید آیت الله موسوی اصفهانی که مورد تائید حضرت آقا بودند با اینکه سطح چهار رسمی نداشتند و غیررسمی به چند نفر از طلبه ها درس می دادند، اما در انتخابات تائید صلاحیت می شوند. اما از سوی دیگر آنچنان سخت می گیرند که فرد دیگری را از هزاران فیلتر رد می کنند و او تائید نمی شود. اگر قانون یک چیز است، چرا برای برخی اینگونه نگاه می شود و برای برخی دیگر به گونه دیگر؟ امروز هم افرادی تائید صلاحیت و برخی دیگر تائید نمی شوند.

پورمحمدی در پاسخ به این پرسش گفت: من هم مانند شما معترضم. اگر به مجلس خبرگان بروم و یکی از موضوعاتی که به طور جدی پیگری می کنم، همین مساله خواهد بود. ابهام در مسیر تائید و رد روحانیون برای انتخابات خبرگان، تحقیر و بی احترامی به روحانیت است و باید حل شود. مسأله باید قانونمند، بسیار روشن، شفاف و قابل دفاع و توجیه باشد و استثناهایی که بلاجواب است را نباید قبول کنیم. همه اموری که در قابل مسائل اجتماعی قرار می گیرند، باید قانونمند و شفاف شوند.

دبیر کل جامعه روحانیت مبارز در واکنش به انتقادها نسبت به برخی مواضع چهره های سیاسی و نامزدهای انتخاباتی، اظهارداشت: نکته من این است که اینگونه نیست که شما بفرمایید الان کسی آمد و نسبت به برجام فلان گونه صحبت کرد، پس او را بزنیم کنار، او نباید رهبر انتخاب کند! خب پس رهبر را همان دوستانی انتخاب کنند که یک روز در سیاست، مدیریت، انقلاب و مبارزه نبودند و سرد و گرم دنیا را نچشیدند! نه استاد دیدند و نه با رهبران بزرگ در تماس بودند! بسم الله اینها بفرمایند رهبر را انتخاب کنند! ما مخلص شما هم هستیم! دستتان هم درد نکند! جایزه هم به شما می دهیم! حتما هم دستاورد مطلوبی خواهید داشت!

وی با اشاره به نقش و اهمیت انتخابات در نظام جمهوری اسلامی، یادآور شد: انقلاب و جمهوری اسلامی این مساله ها را در انتخابات برد. عرض من به مخاطبینم همیشه این است که اگر شما از ما، از مسئولین فعلی و از نماینده ها ناراحتید، در خانه ننشینید ونگویید چه فایده که رای دهیم! این کارها که کردید اثر ندارد!

پورمحمدی خطاب به طلاب حاضر در نشست گفت: اگر می خواهید شما را قبول داشته باشند، روی منبر بروید و بگویید مردم در رأی دادن آزادید. اگر ناراحتید، از آنکه به او رأی داده اید، رأیتان را پس بگیرید! به یک نفر دیگر بدهید. می گویند نفر بعدی چه فایده! می گوییم این مرحله اول است. شما اول رایت را از آن آقایی که می گویید قول داد و عمل نکرد پس می گیری و دیگر به او رای نمی دهی. مجازاتش می کنی. می گویی تو دیگر قابل اعتماد من نیستی. اگر هم فکرش هم آمد و خواست رای بگیرد، می گویی هم فکرانت ظاهرا خب عمل نکردند و اعتماد من اکنون سلب شده است.

وی تاکید کرد: این اثر بزرگ اجتماعی دارد و بسیار تعیین کننده است. اگر طلاب و روحانیون این جسارت را کردند و بالای منبر گفتند، حتما بدانند مستمعانشان بیشتر می شوند و باور پذیری منبرشان هم بالاتر می رود؛ چرا که با یک مساله جدی اجتماعی که مورد توجه است هم نوای و هم زبانی می کنند و درست هم حرف می زنند. نمی گویند به چه کسی رأی دهید، تا این انتقاد به آنها مطرح شود که گویا به نفع کسی تبلیغات می کنند، بلکه در واقع مخاطبینش را راهنمایی می کند، وظیفه آخوندی اش را انجام می دهد. بنابراین ما باید در صحنه بیاییم و خودمان سرنوشتمان را تعیین کنیم.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید