دیدار مهم 2 مقام ارشد امنیتی ایران و روسیه + جزئیات

کدخبر: ۶۲۸۷۲۷
اقتصادنیوز : دبیران شورای امنیت ملی ایران و روسیه در حاشیه ششمین نشست دبیران و مشاوران امنیت ملی کشورهای منطقه درباره افغانستان که در بیشکک پایتخت قرقیزستان برگزار می شود دیدار و گفتگو کردند.
دیدار مهم 2 مقام ارشد امنیتی ایران و روسیه + جزئیات

 به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، علی اکبراحمدیان و نیکلای پاتروشف، دبیران شورای امنیت ملی ایران و روسیه در حاشیه ششمین نشست دبیران و مشاوران امنیت ملی کشورهای منطقه درباره افغانستان که در بیشکک پایتخت قرقیزستان برگزار می شود، دیدار و گفت‌وگو کردند.
در این دیدار طیف گسترده‌ای از موضوعات مورد علاقه دو کشور در حوزه های سیاسی،اقتصادی وامنیتی از جمله توجه ویژه به مبارزه با تروریسم، مسائل امنیت اطلاعات، مشکلات تامین امنیت اقتصادی روسیه و ایران در شرایط فشار تحریم‌های کشورهای غربی و همچنین مقابله با تلاش‌ها برای مداخله در امور داخلی کشورهای مستقل مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

خبر مرتبط
عکس العمل یک دیپلمات ایرانی به اظهارات نماینده پیشین آمریکا در افغانستان

اقتصادنیوز : یک دیپلمات ارشد ایرانی به سخنان نماینده ویژه پیشین آمریکا برای افغانستان در نشست کنگره آمریکا برای افغانستان واکنش نشان داد.


در جریان ملاقات انجام شده میان احمدیان و پاتروشف، توسعه یک توافقنامه جامع بلندمدت جدید دوجانبه مورد بررسی قرار گرفت و تاکید شد که انعقاد این سند بنیادی، انگیزه‌ای قدرتمند برای گسترش بیشتر همکاری‌های دوجانبه سودمند در همه زمینه‌ها ایجاد خواهد کرد.
 در جریان این گفت‌وگو همچنین درباره روندهای جهانی و منطقه‌ای و نیز تماس‌های دوجانبه و چند جانبه آتی بین شوراهای امنیت ملی روسیه و ایران در سال ۲۰۲۴ بحث و تبادل نظر شد و برنامه فعالیت کارگروه‌های شوراهای امنیت ملی دو کشور در مورد موضوعات مورد علاقه طرفین هم مورد توافق قرار گرفت.
 علی اکبر احمدیان نماینده رهبر معظم انقلاب و دبیر شورای عالی امنیت ملی به دعوت همتای قرقیزستانی برای شرکت در ششمین نشست دبیران و مشاوران امنیت ملی کشورهای منطقه درباره افغانستان پیش از ظهر پنجشنبه ۲۶ بهمن ۱۴۰۲ در رأس هیأتی عازم بیشکک شد.
جمهوری اسلامی ایران بنیانگذار این نشست است.پنج دور قبلی این نشست در ایران، روسیه، هند و تاجیکستان  برگزار شده است.
در این نشست‌ها، عالی ترین مقام‌های امنیت ملی کشورهای منطقه شامل جمهوری اسلامی ایران، روسیه، چین، هند، تاجیکستان، قرقیزستان، قزاقستان، ازبکستان و ترکمنستان شرکت می کنند.

 

 

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید