درخواست طالبان رد شد؛ امارت اسلامی با سازمان ملل قهر کرد!

کدخبر: ۶۲۹۱۷۹
اقتصادنیوز: وزارت خارجه طالبان اعلام کرد: به علت عدم پذیرش درخواستش، در نشست سازمان ملل در دوحه شرکت نمی‌کند.
درخواست طالبان رد شد؛ امارت اسلامی با سازمان ملل قهر کرد!

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، وزارت خارجه طالبان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که نمایندگان طالبان در نشست سازمان ملل در دوحه قطر شرکت نمی‌کنند.

در این بیانیه آمده است که «امارت اسلامی افغانستان بر این باور است که نشست نمایندگان ویژه کشورهای مختلف در دوحه به ریاست آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، فرصت خوبی بود تا گفتگوهای صریح و سازنده در مورد موضوعات مورد اختلاف صورت می‌گرفت.»

بیانیه وزارت خارجه طالبان در ادامه تأکید می‌کند که «وزارت امور خارجه به سازمان ملل متحد تصریح کرده است در صورتی که امارت اسلامی به‌عنوان یگانه طرف مسئول به نمایندگی از افغانستان شرکت می‌کند و زمینه برای گفتگوهای واضح در سطح عالی میان هیئت افغانستان و سازمان ملل متحد در مورد تمامی مسائل مساعد شود؛ اشتراک مفید خواهد بود، اما به دلیل عدم پیشرفت دراین‌باره، اشتراک بی‌نتیجه توسط امارت مفید دانسته نشد.

خبر مرتبط
جمهوری اسلامی: مرزهای ایران با افغانستان را ببندید/ طالبان حکومت دروغگویان است

اقتصادنیوز: روزنامه اصولگرای جمهوری اسلامی در یادداشتی نسبت به تحرکات امارت اسلام طالبان هشدار داد.

طالبان در ادامه افزود: در صورتی که ملل متحد حقایق موجود را درک کند و تحت فشار شماری از طرف‌های محدود قرار نگیرد و این نکته را مد نظر قرار دهد که نظام کنونی افغانستان مانند رژیم بیست سال گذشته تحت تأثیر کسی قرار نمی‌گیرد؛ امکان دارد در گفتگوها با امارت اسلامی افغانستان پیشرفت صورت گیرد.

خبر مرتبط
خشم پاکستان از اظهارات اخیر مقام طالبان افغانستان

اقتصادنیوز: سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان با صدور بیانیه‌ای خطاب به معاون سرپرست وزارت خارجه طالبان افغانستان از وی خواست تا با اظهارات تحریک آمیز افکار عمومی را منحرف نکند.

در بخش پایانی این بیانیه تأکید شده است که «عامل دو و نیم ساله میان امارت اسلامی و کشورهای منطقه نشان داد اگر از تکرار تجارب ناکام بیست سال گذشته اجتناب شود و به‌جای تصمیمات تحمیلی یک‌جانبه و فشارها، برخوردی واقع‌بینانه و عمل‌گرایانه صورت گیرد، در روابط دوجانبه با سایر طرف‌ها نیز می‌تواند پیشرفت صورت گیرد.

دومین نشست دو روزه دوحه امروز یکشنبه ۲۹ بهمن با حضور نمایندگان ویژه کشورها برای افغانستان، آغاز می‌شود.

هدف از برگزاری این نشست بحث در مورد چگونگی رویکرد افزایش مشارکت بین‌المللی درباره‌ی افغانستان به‌گونه‌ی منسجم، هماهنگ و ساختارمند با درنظرگرفتن توصیه‌های ارزیابی مستقل افغانستان گفته شده است. تعیین نماینده‌ی ویژه از سوی دبیرکل سازمان ملل از دستور کار این نشست است که طالبان با آن مخالف است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید