فوری/ قطعنامه آتش‌بس الجزایر وتو شد/ رای آمریکا به ادامه جنگ غزه

کدخبر: ۶۲۹۷۲۱
اقتصادنیوز: ایالات متحده آمریکا بار دیگر قطعنامه پیشنهادی برقراری آتش بس فوری در غزه را که این بار از سوی الجزایر به نمایندگی از کشورهای گروه عربی در سازمان ملل ارائه شده بود، برغم کسب ۱۳ رای مثبت اعضای این شورا، وتو کرد.
فوری/ قطعنامه آتش‌بس الجزایر وتو شد/ رای آمریکا به ادامه جنگ غزه

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، ایالات متحده آمریکا در نشست روز شه شنبه به وقت محلی برابر با ۲۰ فوریه ۲۰۲۴ (اول اسفندماه ۱۴۰۲)  پیش نویس قطعنامه پیشنهادی الجزایر را وتو کرد که  خواستار آتش بس فوری بشردوستانه بود که باید توسط همه طرف ها رعایت شود.

این قطعنامه ۱۳ رای مثبت شورای ۱۵ عضوی امنیت را کسب کرد اما آمریکا با مخالفت با آن، موجب تصویب نشدن آن یا همان وتوی قطعنامه شد. انگلیس دیگر عضو شورای امنیت نیز به آن رای ممتنع داد.

این سومین باری است که قطعنامه پیشنهادی برای برقراری آتش بس در غزه از سوی آمریکا وتو می شود. یک قطعنامه برای تصویب در شورای امنیت نیاز به ۹ رای بدون مخالفت یا همان وتوی پنج عضو دائم این شورا (آمریکا، انگلیس، روسیه، چین و فرانسه) دارد.

خبر مرتبط
درخواست مهم الجزایر از سران اتحادیه آفریقا درباره فلسطین

اقتصادنیوز: وزیر خارجه الجزایر از اعضای اتحادیه آفریقا خواست از طرح عضویت کامل کشور فلسطین در سازمان ملل حمایت کنند.

الجزایر در شورای امنیت سازمان ملل: جان فلسطینیان مهم است

 عمار بنجاما، سفیر و نماینده الجزایر در سازمان ملل پیش از رای گیری درباره قطعنامه پیشنهادی کشورش گفت که خواستار آتش‌بس، کمک‌های بشردوستانه بدون مانع و پایبندی به دستورات دادگاه لاهه در جلوگیری از  نسل‌کشی احتمالی در غزه است.

خبر مرتبط
ادعای رسانه‌های الجزایر درباره بیماری کی‌روش/آقای سرمربی آلزایمر گرفته است؟

اقتصادنیوز: رسانه‌های محلی الجزایر مدعی شدند که فدراسیون فوتبال الجزایر به دلیل خلق و خوی تند و مشکلات حافظه‌ای کی‌روش قید استخدام او را زده‌اند و مذاکرات طرفین به نتیجه نرسیده است.

وی گفت: ما ادعا می کنیم که سکوت گزینه مناسبی نیست. اعضای شورای امنیت مسئولیت دارند به اقداماتی که حامی صلح و امنیت بین المللی است رای دهند. «رای مثبت به این پیش نویس قطعنامه حمایت از حق زندگی فلسطینیان است.  برعکس، مخالفت با آن به معنای تایید خشونت وحشیانه و مجازات دسته جمعی  تحمیل شده  به فلسطینیان است.»

 وی ادامه داد: رد این پیشنهاد به منزله «تایید گرسنگی به عنوان وسیله ای برای جنگ علیه صدها هزار فلسطینی» است.

سفیر الجزایر در سازمان ملل سپس گفت: «ما باید از خود بپرسیم، چند انسان بیگناه دیگر باید قربانی شوند تا شورا آتش بس را ضروری بداند؟ جان فلسطینیان مهم است.  هر کدام  ما در مورد موضع خود  در این فصل غم انگیز تاریخ تصمیم می گیریم.»

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید