صنعا دریافت عوارض از کشتی‌های اروپایی را تکذیب کرد

کدخبر: ۶۳۰۰۲۶
اقتصادنیوز: معاون وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن هرگونه دریافت عوارض از کشتی‌ها در دریای سرخ را تکذیب کرد.
صنعا دریافت عوارض از کشتی‌های اروپایی را تکذیب کرد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  ایرنا، حسین العزی در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) نوشت: اخبار منتشر شده در شبکه الحدث درباره دریافت عوارض از کشتی‌های اروپایی را قاطعانه تکذیب می‌کنم.

وی افزود: این شبکه تلویزیونی باید به شعور مخاطبان خود احترام بگذارد و دست از اقدامات زشت و مخالف ابتدایی ترین قواعد فعالیت حرفه‌ای بردارد.

به گزارش ایرنا، معاون وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن چهارشنبه با افشای دروغ پردازی‌های آمریکا درباره عملیات نیروهای مسلح یمن در دریای سرخ، از مذاکرات سازنده صنعا با طرف‌های اروپایی درباره امنیت کشتیرانی در تنگه باب المندب و دریای سرخ خبر داد.

حسین العزی در یک کنفرانس مطبوعاتی در صنعا اظهار کرد: آمریکا، قطعنامه آتش‌بس در غزه را وتو کرد، در حالی که چند ساعت قبل از آن جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده مدعی شده بود که به دنبال حفظ جان شهروندان فلسطین است. این یک تناقض آشکار است.

وی افزود: آمریکا درخصوص کشتیرانی در دریای سرخ نیز دروغ می‌گوید. ما بار دیگر تاکید می‌کنیم که دریای سرخ کاملاً امن است. تنها از تردد کشتی‌های وابسته به سه طرف یعنی آمریکا، (رژیم) اسرائیل و انگلیس در دریای سرخ جلوگیری می‌شود.

العزی خاطرنشان کرد: تصور تامین امنیت دریای سرخ بدون صنعا اشتباه است و کسانی که چنین طرحی را دنبال می‌کنند، کاملاً اشتباه می‌کنند؛ چرا که آمریکا حتی نمی‌تواند امنیت کشتی‌های خود را تامین کند و این درحالی است که کشتی‌های آنها قبل از تجاوز ایالات متحده به یمن به راحتی از دریای سرخ عبور می‌کردند.

خبر مرتبط
ادعای تازه درباره پهپادهای یمن/ فرانسه: دو پهپاد یمنی را ساقط کردیم!

اقتصادنیوز: فرانسه ادعا کرد: شب گذشته دو پهپاد یمنی را در خلیج عدن و جنوب دریای سرخ رهگیری و منهدم کرده است.

وی با اشاره به دروغ پردازی‌های آمریکا با هدف فریب افکار عمومی درباره عملیات ارتش یمن تصریح کرد: طی هفته جاری ۲۸۳ کشتی در امنیت کامل از دریای سرخ عبور کرده‌اند. شرکت‌های کشتیرانی متاسفانه فریب تبلیغات آمریکا را خورده‌اند و عبور و مرور از دریای سرخ را به علت اقدامات آمریکا در نظامی سازی منطقه کاهش داده‌اند.

معاون وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن در بخشی دیگری از اظهارات خود، گفت: گفت‌ وگوهای سازنده‌ای میان صنعا و اتحادیه اروپا وجود دارد و در جریان این گفت‌ وگوها تاکید کردیم که کشتیرانی بین‌المللی در امنیت است.

وی اعلام کرد: قبل از اینکه آمریکا ما را در فهرست «تروریستی» قرار دهد، به‌ واسطه نروژ وارد مذاکراتی شدیم و به ما پیشنهادهای بزرگی داده شد تا از مواضع خود کوتاه بیاییم اما قبول نکردیم.

این مقام یمنی تاکید کرد: قرار گرفتن ما در فهرست «تروریستی» آمریکا، نشان‌دهنده پیروزی ما در حمایت از فلسطین است و اگر پیشنهادهای آنها را قبول می‌کردیم، این اقدام ما خنجری به پشت فلسطین و خیانت به فلسطینی‌ها بود.

از زمان آغاز جنگ علیه غزه و تهاجم وحشیانه رژیم صهیونیستی به این منطقه، یمن بارها به رژیم اسرائیل هشدار داده و خواستار توقف این جنگ شده است اما در نهایت در نوامبر۲۰۲۳ (آبان) و پس از ادامه این درگیری‌ها در غزه، حملات علیه کشتی‌های مرتبط با این رژیم را در دریای سرخ آغاز کرده است.

ارتش یمن طی هفته‌های گذشته در حمایت از مقاومت ملت فلسطین در نوار غزه چند کشتی صهیونیستی یا کشتی‌های عازم سرزمین‌های اشغالی را در دریای سرخ و تنگه باب‌المندب هدف قرار داده است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی