روسیه: اوکراین در حال فروپاشی است

کدخبر: ۶۳۱۳۲۰
اقتصادنیوز: سخنگوی کرملین با رد مباحث مطرح شده درباره تلاش روسیه برای فروپاشی دولت اوکراین، گفت:‌ فرایندهای تغییر در درون این کشور در حال رشد هستند که خود به خود به این امر منجر می‌شود و نیازی به دخالت ما نیست.
روسیه: اوکراین در حال فروپاشی است

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا،‌ دیمیتری پسکوف چهارشنبه در پاسخ به پرسشی در این باره ابتدا گفت: اتهامات و اظهارات مختلفی به طور مستمر از اوکراین علیه روسیه مطرح می‌شود، بنابراین ما نمی توانیم به همه چیز پاسخ دهیم.
وی ادامه داد: در عین حال، ما مشاهده می‌کنیم که اکنون در اوکراین دیدگاه‌های زیادی هم در مورد انتخابات و هم در مورد مشروعیت رهبری این کشور وجود دارد. بنابراین، در این مقوله نیازی به کمک (و دخالت مسکو) نیست، فرآیندهای تغییر از درون اوکراین در حال رشد هستند.بنا بر این گزارش، کمیته اطلاعاتی تحت ریاست زلنسکی رئیس جمهور اوکراین پیش از این اعلام کرده بود که تلاش‌هایی برای سرنگونی زلنسکی در بهار ۲۰۲۴ انجام خواهد شد. در گزارش این کمیته آمده بود:‌ عملیات ویژه روسیه در ماه مارس - می ۲۰۲۴ ( اسفند ۱۴۰۲– اردیبهشت ۱۴۰۳) به اوج خود می‌رسد. این کمیته مدعی شده است که روس‌ها قصد دارند تا نیمه اول ژوئن (خرداد ۱۴۰۳) وضعیت اوکراین را آشفته کنند و سپس یک شکست نظامی به کی‌یف در شرق اوکراین وارد کنند.
خبر مرتبط
ادعای وزیر دفاع روسیه درباره تلفات اوکراین در دو سال گذشته

اقتصادنیوز: وزیر دفاع روسیه خبر داد: آمارهای اعلامی از سوی مقامات کی‌یف غیر واقعی است.


این مباحث حدود ۱۰ سال پس از وقایع "میدان" در اوکراین مطرح شده است. بنا به روایت خبرگزاری روسی تاس، در ۲۱ نوامبر ۲۰۱۳ ( سی‌ام آبان ۱۳۹۲)، دولت اوکراین اعلام کرد که امضای توافقنامه همکاری با اتحادیه اروپا را به حالت تعلیق درآورده است. پس‌از آن بود که مخالفان در واکنش به این اقدام دولت مانع فعالیت پارلمان شدند و با برگزاری تجمعات طولانی مدت در میدان استقلال در مرکز کی‌یف، اعتراض خود را علنی و عمومی کردند.
ملی‌گرایان طی درگیری‌های سه ماهه‌ای که "میدان" یا "یورومیدان" «Euromaidan» نام گرفت، تعدادی از ساختمان‌های اداری در غرب کشور را تصرف و با برپایی اردوگاهی در مرکز کی‌یف با پلیس درگیر شدند.

در ۱۸ فوریه ۲۰۱۴ (۲۹ بهمن ۱۳۹۲)، اعتراضات در میدان کی‌یف، جای خود را به تیراندازی و حملات به نیروهای امنیتی داد. در نتیجه، اعضای پلیس ضدشورش اوکراین و سربازان نیروهای ویژه کشته شدند. این رویداد به یکی از مهمترین رویدادهای کودتا در اوکراین تبدیل شد.
در آن زمان بود که کشورهای غربی از کودتای ضد قانون اساسی سال ۲۰۱۴ و به قدرت رسیدن نیروهای ملی - رادیکال در این کشور حمایت کردند.
به نوشته این رسانه روس، این بحران سیاسی منجر به فروپاشی نسبی اوکراین در زمستان ۲۰۱۴ شد. ساکنان کریمه در یک همه پرسی تصمیم گرفتند دوباره با روسیه متحد شوند و درگیری مسلحانه با ملی گرایان اوکراینی در مناطق دونتسک و لوهانسک آغاز شد.
در نتیجه ساکنان محلی، این مناطق را مستقل از کی‌یف اعلام کردند و در سال ۲۰۲۲ پس از یک همه‌پرسی، این مناطق به فدراسیون روسیه پیوستند.
رئیس‌جمهوری روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.
ولادیمیر پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) عملیاتی نظامی را که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تبدیل شد.
اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید