حواله جنگنده های آمریکایی به ترکیه رسید

کدخبر: ۶۳۱۵۴۴
اقتصادنیوز: وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد که این کشور نامه‌های پذیرش و پیش‌ثبت آمریکا در رابطه با فروش هواپیماهای جنگنده اف-۱۶ و مدرن‌سازی ۷۹ فروند جنگنده را دریافت کرده است.
حواله جنگنده های آمریکایی به ترکیه رسید

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، دریادار «زکی آت‌ترک» سخنگوی وزارت دفاع  ترکیه امروز (پنج‌شنبه) در یک نشست خبری اعلام کرد که ایالات متحده نامه‌های پذیرش و پیش ثبت را در رابطه با درخواست‌های این کشور برای خرید ۴۰ فروند جنگنده اف-۱۶ و مدرن‌سازی ۷۹ فروند جنگنده ارسال کرده است.

بنابر گزارش خبرگزاری رویترز، ترکیه این درخواست را در اکتبر ۲۰۲۱، ۲ سال پس از آن که ایالات متحده ترکیه را از برنامه نسل پنجم جت‌های جنگنده اف-۳۵ به دلیل خرید سیستم دفاع موشکی روسیه بیرون راند، مطرح کرد.

دولت آمریکا سرانجام پس از یک سری مذاکرات در پی موافقت آنکارا با پیشنهاد سوئد برای عضویت در ناتو پذیرفت که این توافق به تعویق افتاده را منعقد کند.

دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به طور رسمی کنگره را از قصد خود برای ادامه فروش ۲۳ میلیارد دلاری جت‌های لاکهید مارتین در ژانویه مطلع کرده است.

زکی آت‌ترک در ادامه تصریح کرد: وزارت‌خانه ما نامه‌های پذیرش و پیش ثبت ارسال شده از سوی ایالات متحده برای فروش ۴۰ فروند هواپیمای جدید اف-۱۶ بلوک-۷۰ و ۷۹ کیت مدرن‌سازی و مهمات و تجهیزات برای آن‌ها را دریافت کرده است. ما میز بررسی و ارزیابی‌های لازم را آغاز کرده‌ایم.

پس از بررسی پیش‌نویس نامه‌ها توسط ترکیه، انتظار می‌رود مقامات دو کشور برای نهایی کردن این توافق با یکدیگر دیدار کنند.

ترکیه یکی از بزرگ‌ترین اپراتورهای جت‌های اف-۱۶ است که ناوگان آن از بیش از ۲۰۰ مدل قدیمی بلوک ۳۰/۴۰/۵۰ تشکیل شده است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید