بیانیه ارتش مصر درباره ارسال کمک هوایی به ساکنان غزه

کدخبر: ۶۳۲۴۴۰
اقتصادنیوز: ارتش مصر در بیانیه ای از ارسال کمک هوایی برای ساکنان غزه خبر داد.
بیانیه ارتش مصر درباره ارسال کمک هوایی به ساکنان غزه

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، نیروهای مسلح مصر از تداوم پل هوایی انتقال کمک به ساکنان غزه در راستای اجرای دستورات عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور این کشور خبر داد.

روسیاالیوم گزارش داد، در بیانیه نیروهای مسلح آمده است: نیروی هوایی کمک‌های غذایی به شمال غزه از راه هوا ارسال کرده است و این با همکاری نیروی هوایی امارات رخ داده است.

در این بیانیه هدف از این کمک‌ها کاستن از بحران انسانی شدید و اوضاع نابسامان غزه عنوان شده است.

طی روزهای اخیر موضوع ارسال کمک‌های هوایی به نوار غزه و به ویژه منطقه محاصره شده شمال غزه داغ شده و برخی از کشورها از جمله اردن و آمریکا که روابط حسنه‌ای با رژیم صهیونیستی دارند، در ارائه این کمک‌ها به مردم غزه پیش‌قدم شده‌اند.

خبر مرتبط
ائتلاف متجاوز آمریکا و انگلیس شمال یمن را بمباران کرد

اقتصادنیوز: ائتلاف متجاوز آمریکا و انگلیس مناطقی از استان صعده واقع در شمال یمن را بمباران کرد.

در کمک‌هایی که طی روزهای اخیر صورت گرفت، برخی از محموله‌های امدادی به دریا ریخته شد و برخی دیگر نیز در شهرک‌های صهیونیست نشین اطراف غزه به زمین فرود آمد، اما در نهایت بخشی از آنها به دست مردم غزه رسید.

اسماعیل الثوابته مدیر کل دفتر رسانه‌ای غزه در این رابطه می‌گوید که دستیابی به این کمک‌های هوایی بسیار خطرناک است و گاه ممکن است برخی افراد جان خود را برای رسیدن به این کمک‌ها از دست بدهند. برخی از این محموله‌ها در دریا فرود می‌آید و برخی دیگر در نزدیکی دیوار امنیتی قرار گرفته و برخی نیز در سرزمین‌های اشغالی فرود آمده است. وی کمک‌های زمینی را بهترین راه برای ارائه کمک به غزه دانست.

خلیل شاهین مدیر برنامه مرکز فلسطینی مطالعات سیاسی و استراتژیک معتقد است که رژیم صهیونیستی از طریق اجازه به انجام این پروازها برای ارسال کمک‌های هوایی چند هدف را دنبال می‌کند. اول اینکه ارسال کمک‌های هوایی و هلی‌برن محموله‌های اندک غذایی برای مردم غزه فشارها بر کابینه نتانیاهو برای باز کردن گذرگاه‌ها یا وارد شدن کمک‌های انسانی به غزه را کاهش می‌دهد.

دوم اینکه کمک‌های هوایی نمی‌تواند فشار گسترده ناشی از سیاست گرسنه نگه داشتن مردم غزه را از بین ببرد، به عنوان مثال آمریکا با همراهی اردن تنها ۳۵ هزار وعده غذایی را به مردم غزه رسانده است. این در حالی که است بیش از ۶۷۰ هزار شهروند در شمال غزه به هیچ کمک انسانی دسترسی ندارند.

خبر مرتبط
حمله به کشتی اسرائیلی در آب‌های سواحل عدن یمن

اقتصادنیوز: «آمبری» اعلام کرد گزارشی از حمله به یک کشتی کانتینربر متعلق به رژیم صهیونیستی در ۸۸ مایلی سواحل استان عدن یمن دریافت کرده است.

سوم اینکه ارائه این کمک‌ها فشارها بر رژیم صهیونیستی برای تأمین دیگر مایحتاج اساسی مردم غزه از جمله تأمین سوخت برای راه‌اندازی بیمارستان‌ها و تأمین ملزومات پزشکی و بهداشتی را کاهش می‌دهد. چهارم اینکه هلی برن کمک‌های انسانی به غزه می‌تواند به عنوان توجیهی برای رژیم صهیونیستی در برابر دادگاه لاهه به شمار رود و تل‌آویو ادعا کند که اقدامات موقت را که دادگاه در خصوص آن حکم داده است، به اجرا درآورده است.

پنجم اینکه ادامه این کمک‌ها ممکن است در راستای مقدمه‌سازی رژیم صهیونیستی برای جداسازی شمال غزه از جنوب این منطقه و انجام عملیات زمینی گسترده در رفح باشد و به این ترتیب گذرگاه رفح کاملاً از کار بیفتد که این موضوع بحران انسانی در غزه را با پیچیدگی‌های جدیدی مواجه خواهد کرد و ارتباط منطقه جنگ زده غزه را به کلی از تمام دنیا قطع می‌کند.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید