پیشنهاد مهم میانجی‌ها به حماس

کدخبر: ۶۳۲۵۶۶
اقتصادنیوز : تلویزیون اسرائیل خبر داد میانجی‌ها به جنبش حماس پیشنهاد دادند تعداد اندکی از اسرای اسرائیل بازداشت شده توسط گروه‌های مقاومت در نوار غزه را در مقابل آتش‌بسی چند روزه آزاد کند.
 پیشنهاد مهم میانجی‌ها به حماس

 به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، شبکه عبری زبان «کان۱۱» گزارش داد میانجی‌ها به جنبش حماس پیشنهاد دادند تعداد اندکی از اسرای صهیونیست بازداشت شده توسط گروه‌های مقاومت در نوار غزه را در مقابل آتش‌بسی چند روزه آزاد کنند تا «حماس جدیت خود را در آزاد کردن اسیران نشان دهد».

«کان۱۱» افزود حماس با پیشنهاد میانجی‌ها مخالفت کرد اما میانجی‌ها هنوز تلاش می‌کنند این جنبش را متقاعد کنند با این پیشنهاد موافقت کند.

خبر مرتبط
حماس درخواست اسرائیل را رد کرد/ تل‌آویو مذاکرات آتش بس را تحریم کرد

اقتصادنیوز: در پی مخالفت جنبش حماس با شرط اسرائیل درباره ارائه لیست کامل اسامی اسرای زنده، این رژیم مذاکرات یکشنبه را درباره آتش‌بس غزه تحریم کرد.

این شبکه عبری زبان در ادامه تاکید کرد: «صحبت درباره تغییر چارچوب توافقی نیست که میانجی‌ها در مذاکرات پاریس به آن رسیدند بلکه صحبت درباره گام اولیه‌ای مقدم بر این توافق است.»

همچنین این شبکه تلویزیونی رژیم صهیونیستی به نقل از برخی منابع آگاه از روند مذاکرات خبر داد: «این اقدام می‌تواند به اسرائیل نشان دهد که حماس جای اسیران را می‌داند و در مورد قرارداد جدی است.»

منابع یاد شده در ادامه اظهار کردند: «با وجود پاسخ منفی حماس، میانجی‌ها هنوز این جنبش را برای پذیرش این پیشنهاد تحت فشار می‌گذارند.»

پیشنهاد ارائه شده از سوی کشورهای میانجی، توقف درگیری‌ها به مدت ۶ هفته و آزادسازی ۴۲ صهیونیست بازداشت شده در غزه در مقابل آزادسازی اسرای فلسطینی‌ از زندان‌های رژیم صهیونیستی است، طرف‌های میانجی امیدوار هستند که توافق در این خصوص پیش از فرارسیدن ماه رمضان، در دهم یا یازدهم مارس برقرار شود.

باسم نعیم، رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در قاهره در این رابطه به خبرگزاری فرانسه گفت: حماس نمی‌داند چه کسی (از میان صهیونیست‌های بازداشت شده در نوار غزه) زنده است و چه کسی مرده است.

نعیم اظهار کرد: ما دقیقا نمی‌دانیم کدام یک از آنها زنده هستند و کدام یک به دلیل بمباران‌ها و یا قحطی مرده‌اند، اسرا در اختیار گروه‌های متعدد و در مکان‌های مختلفی هستند.

این مسؤول حماس در ادامه گفت: موضوع در رابطه با جزئیات اسرا است که در هیچ سند یا پیشنهادی در روند مذاکرات درج نشده است.

جنبش حماس بر آتش‌بس کامل در غزه و عقب‌نشینی نیروهای ارتش رژیم صهیونیستی پیش از هرگونه توافقی درباره آزادسازی اسرا اصرار داشته و بر لزوم برقراری آتش‌بس جهت پاسخ به درخواست ارائه اسامی، تعداد و وضعیت اسرا یعنی زنده یا مرده بودن آنها تاکید دارد.

وبگاه عبری زبان «واللا» نیز به نقل از یکی از مقامات ارشد رژیم صهیونیستی نوشت حماس بیشتر از آنچه اسرائیل انتظار داشت، برای بازگشت آوارگان به شمال نوار غزه اهمیت قائل بوده و آن را در اولویت قرار می‌دهد.

همچنین این وبگاه به نقل از دیگر مسؤولان رژیم صهیونیستی گزارش داد جنبش حماس اعلام کرد حاضر است در مقابل امتیازدهی‌های اسرائیل که امکان بازگشت آوارگان به شمال نوار غزه را فراهم کند، در خصوص تعداد اسرایی که آزادی آنها را خواستار خواهد شد، امتیازدهی کند.

به گزارش «واللا»، رژیم صهیونیستی بر این باور است که بازگشت آوارگان به شمال نوار غزه حضور حماس به عنوان قدرت حاکم در نوار غزه را تقویت کرده و هدفش برای «نابودی» آن را دشوارتر خواهد کرد.

 

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    • گزارش «اقتصادنیوز» از معاملات بازار سرمایه؛

      اقتصادنیوز: اردیبهشت ۱۴۰۲ و در اثر بخشنامه هیئت دولت بورس با ریزش مواجه شد و از کانال ۲.۳ میلیونی پایین رفت. امروز و…

    کارگزاری مفید