هشدار آمریکا به روسیه/ احتمال حمله قریب الوقوع تروریستی در مسکو

کدخبر: ۶۳۳۲۶۴
اقتصادنیوز: ساعاتی پس از آن که سرویس‌های امنیتی روسیه اعلام کردند طرح حمله به یک کنیسه توسط سلولی از شاخه افغان داعش را خنثی کرده‌اند، سفارت آمریکا در روسیه هشدار داد که «افراطی‌ها» برنامه‌های قریب الوقوعی برای انجام حمله در مسکو دارند.
هشدار آمریکا به روسیه/ احتمال حمله قریب الوقوع تروریستی در مسکو

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، ساعاتی پس از آن که سرویس‌های امنیتی روسیه اعلام کردند طرح حمله به یک کنیسه توسط سلولی از شاخه افغان داعش را خنثی کرده‌اند، سفارت ایالات متحده در روسیه هشدار داد که «افراطی‌ها» برنامه‌های قریب الوقوعی برای انجام حمله در مسکو دارند.

به نوشته رویترز، این سفارتخانه که مکرراً از همه شهروندان آمریکایی خواسته است فورا روسیه را ترک کنند، جزئیات بیشتری در مورد ماهیت تهدید ارائه نکرد، اما گفت که مردم باید از شرکت در کنسرت و شلوغی‌ها اجتناب کنند و از محیط اطراف خود آگاه باشند.

سفارت آمریکا در وب‌سایت خود اعلام کرد: سفارت در حال نظارت بر گزارش‌هایی است که نشان می‌دهد افراط‌گرایان برنامه‌های قریب‌الوقوعی برای هدف قرار دادن تجمعات بزرگ در مسکو، شامل کنسرت‌ها دارند و به شهروندان آمریکایی توصیه می‌شود که در 48 ساعت آینده از تجمعات بزرگ خودداری کنند.

این هشدار چند ساعت پس از آن صادر شد که سرویس امنیت فدرال روسیه (اف‌اس‌بی)، جانشین اصلی ک‌گ‌ب دوران شوروی، اعلام کرد که حمله به کنیسه‌ای در مسکو توسط یک هسته گروه شبه نظامی مسلمان سنی دولت اسلامی را خنثی کرده است.

مشخص نیست که آیا این دو بیانیه به هم مرتبط هستند یا خیر.

جنگ در اوکراین عمیق‌ترین بحران را در روابط روسیه با غرب از زمان بحران موشکی کوبا در سال 1962 آغاز کرده است. کرملین آمریکا را متهم می کند که با حمایت از اوکراین با پول، سلاح و اطلاعات، علیه روسیه می‌جنگد.

اف‌اس‌بی گفت این هسته داعش در منطقه کالوگا روسیه فعالیت می‌کرده‌ است، به عنوان بخشی از بازوی افغان این گروه که به داعش خراسان معروف است و به دنبال خلافت در سراسر افغانستان، پاکستان، ترکمنستان، تاجیکستان، ازبکستان و ایران است.

این گروه برای اولین بار در اواخر سال 2014 در شرق افغانستان ظاهر شد و به خاطر وحشیگری شدید شهرت پیدا کرد.

اف‌اس‌بی گفت که سلول «در حال آماده شدن برای حمله به تجمع کنندگان یک کنیسه با استفاده از سلاح گرم بود.»

ستیزه‌جویان در هنگام مقابله با نیروهای ویژه روسیه مقاومت کردند و با شلیک متقابل «خنثی» شدند.

FSB گفت: «اسلحه گرم، مهمات و همچنین قطعاتی برای ساخت یک بمب دست ساز کشف و ضبط شد.»

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید